Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5536G - Zawiesza się, zatrzymujac się. Jak go zdjagnozować?

15 Paź 2015 18:08 681 9
  • Poziom 19  
    Witam, laptop jak w tytule od pewnego czasu zawiesza się w taki sposób że zatrzymuje się wszytko tzn. wszystko jest wyświetlane na ekranie normalnie ale stoi, tak jak by ktoś nacisnął pauzę :) Nic nie mogę zrobić tylko power off przytrzymanym przyciskiem power. Robi się tak w rożnych odstępach czasowych i w różnych momentach, ale wydaje mi się że najczęściej podczas oglądania filmów w sieci, choć kilka razy zatrzymał się podczas wyszukiwania na Google. Myślałem że coś z systemem i zrobiłem format i instalację na nowo. W chwili obecnej mam tylko system zainstalowany i jedyną aplikacje poza systemem to przeglądarkę Mozilla Firefox, oraz Avast free. Myślę że może być to problem ze sprzętem, ale jak zdiagnozować który?
    Nie chce kupować i wymieniać w ciemno dlatego pytanie takie mam. Czy jest jakiś program który by zapisywał gdzieś jakieś logi na temat poczynania mojego laptopa w taki sposób żeby można było potem odczytać w którym momencie sprzęt zdycha i w jakich okolicznościach, czy znalazł by się ktoś kto z tych logów mógłby wywnioskować coś mądrego?
    System to Vista home 32bit, AMD Athlon X2, ATI READON HD4570 512MB, 3GB ram, 250GB HDD
    Bios zaktualizowany, ze strony Acera, wszystkie sterowniki ze strony Acera.
    Sterowniki sprzed formatu były oryginalne z pierwszej instalki.
    Laptop jest z 2009 roku. To jest druga instalka Visty, przez te wszystkie lata nie było potrzeby reinstalować systemu.

Pomocy
  • Spec od komputerów
    SMART dysku podaj.
  • Poziom 19  
    Jak i czym sprawdzić wyżej wymienione podzespoły żeby wyniki były pewne.
    Nie wisi w biosie tylko podczas normalnego użytkowania, w różnych odstępach czasowych, ciach i wszystko stoi, jedynie wyłączenie zasilania pozostaje. Odczyt smart dysku zapodam wieczorem.
  • Poziom 19  
    Witam . Sprawa wyglada tak : Po ponad 12 godzinnym tescie pamieci nie ma żadnych błedów . Natomiast nie moge dostać sie do Smart dysku . Program Cristadisk - nie widzi mojego dysku , HDD TUNE i ,HDD SCAN nie pokazuje mi żadnych danych SMART . Podobno opcje Smart dysku włacza się w biosie , ale u mnie w biosie nie ma takiej opcji , wszystkie ekrany biosu w moim laptopie pokazałem na fotkach , oraz wyniki z testu pamieci . Jak wlaczyś smart i jak użyć tych programów do testów HDD ?

Jak właczyć w tym biosie SMART Dysku?
  • Spec od komputerów
    Przestaw opcję "SATA Mode" z AHCI na IDE i sprawdź czy programy wyświetlą SMART. Jeśli nie, to wypróbuj MHDD (również SATA Mode ma być wtedy na IDE).
  • Poziom 19  
    Witam

Cytat:
    Przestaw opcję "SATA Mode" z AHCI na IDE

podczas ładowania systemu ,na ułamek sekundy pojawia sie bluescreen i reset i tak w koło .

Cytat:
    wypróbuj MHDD (również SATA Mode ma być wtedy na IDE)

to wynik odczytu smart dysku , jest tu cos niepokojącego ?

• Spec od komputerów
    Dysk wg SMART jest OK, ale jeśli masz możliwość to przetestuj go na innym dysku.
  • Spec od monitorów
    Zobacz jak sie zachowuje pod płytą z Live Linux.

Ten Acer aspire 5536G to platforma JV50-pu 08252-2 pod procesory AMD socket S1G2
    czyli Wistron ( 48.4CH01.021) tak powinno pisać na płycie.

Mozna pomierzyc napięcia
    CPU L53- 1.2V
    North L32-1.1v
    L37-1.2v
    GPU L50-0.92V
    RAM 1.8V

Wrzuć może w stresie HWInfo
    zrzuty temperatury grafiki HD 4570 ( 216 0728014 ) i procesora.
  • Poziom 19  
    Ja bym podstawił inną kartę graficzną jeśli jest taka możliwość.