Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ?

ppaaawwell 15 Oct 2015 19:12 3306 6
 • #1
  ppaaawwell
  Level 7  
  Witam.

  Chciałbym zrobić pewien eksperyment - podłączyć grzałkę zrobioną z drucika, tak jak na filmiku, ale nie do baterii tylko do niewielkiego transformatora, grzałka pracowałaby przez cały czas, jesli będzie odpowiednio mocna :)
  Oczywiście na transformatorze robi się wtedy zwarcie.

  Czy nic się transformatorowi nie stanie? Wiem, że drucik nie może być gruby, bo jak jest zwarcie to spali się ten kabel który ma większą średnicę.

  Na ostatnim zdjęciu jest jeden kabel, składający się z wielu drucików - użyję jednego takiego drucika do eksperymentu.

  na pozostałych zdjęciach jest ładowarka do telefonu, 5V 300mA, z której chcę wyjąć transformator.
  Jeśli nie da się zasilić takiej "grzałki" z transformatora ze zdjęć, to jak ją mogę zasilić z sieci tak, żeby mogła cały czas pracować (jesli odpowiednio dobiorę długość drucika, z którego zrobię grzałkę - za krótki się spali, za długi się nie rozgrzeje) ?

  I jeszcze jedno pytanie - jak podłączyc ten transformator do źródła napięcia i do "grzałki" ? po jednej stronie ma dwie nóżki, po drugiej chyba cztery.

  Czytałem że podzcas zwarcia transformator inaczej się zachowuje i takie podłączenie jest niebezpieczne. Czy to prawda? Chce miec mini grzałkę a nie maxi ognisko...

  Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ? Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ? Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ? Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ? Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ? Domowej roboty "grzałka" - jak podłączyć transformator ?
  Niby grzejniki elektryczne działają w ten sam sposób, jednak mniejsza grzałka potrzebuje mniejszego prądu ;D
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Zrób grzałkę z drutu oporowego.
 • #3
  ppaaawwell
  Level 7  
  ok ale mi chodzi o to czy moge grzałkę zasilić z transformatora i, jeśli tak, to jak ją pod transformator podłączyć, oraz jak sam transformator podłączyć do zasilania.
 • #4
  noszczyk24
  Level 14  
  Nie możesz. Ten transformator nie nadaje się do częstotliwości panującej w gniazdku a konkretnie ani jego uzwojenie ani rdzeń. Musiałbyś wyciągnąć transformator z jakiegoś radyjka czy czegoś podobnego, ale tylko do prób. Uzwojenie wtórne takiego trafa musi być odpowiednio "mocne" aby nie przepaliło się od podłączenia Twojej "grzałki". Na tej zasadzie działa przecież lutownica transformatorowa. Lepiej do tego celu użyć drutu oporowego z opalarki, suszarki do włosów.
 • #5
  ppaaawwell
  Level 7  
  Tak naprawdę to chciałem sobie poprostu zrobić grzałkę, i jeśli byłaby wystarczająca jeśli chodzi o ciepło jakie produkuje to chciałem jej używać zamiast kupna małego grzejnika.

  Skoro transformator nie może bez przerwy działać w stanie zwarcia, to jak są zasilane farelki?
  Drut oporowy w farelkach nie może być zasilany bezpośrednio z gniazdka, a nie mogę znaleźć sposobu na stałe zasilenie go bez przerwy.
 • #6
  szast
  Level 21  
  ppaaawwell wrote:
  Drut oporowy w farelkach nie może być zasilany bezpośrednio z gniazdka

  A właśnie, że jest zasilany z sieci. Odpowiednio dobrany drut oporowy.
 • #7
  ppaaawwell
  Level 7  
  odpuściłem. kupiłem mocny termowentylator 1kw zamiast kombinować.