logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.
REKLAMA
  • #1 1559431
    dykan
    Poziom 10  
    witam potrzebuje duzo wiadomości na temat aliasingu a najlepiej jakies prezentacje komputerowe dotyczące aliasingu!!Moze ktoś sie zna na porgramie Octave bo w nim to mam zrobic programik pokazujący zjawisko aliasingu!! porsze o pomoc dziekuję;))
  • REKLAMA
  • #2 1560675
    ko_rex
    Poziom 19  
    Proponuję napisać w dziale DSP. Tam masz speców od tego zjawiska.
  • REKLAMA
  • #3 1578697
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 1578938
    arturt134
    Poziom 27  
    Weź pierwszą z brzegu książkę o cyfrowym przetwarzaniu sygnałów. Prawie w każdej jest opisane próbkowanie, aliasing itp.
  • #5 1913478
    vicia
    Poziom 11  
    Proszę też o przesłanie programików o aliasingu w octave. Jutro mam z tego zaliczać, więc jest to pilne :cry:

    wiktorc(_at_)o2.pl
  • REKLAMA
  • #6 1914699
    sieger
    Poziom 24  
    O ile się nie mylę Octave jest darmowym odpowiednikiem matlaba, zgodnym na tyle na ile się da nie łamiąc prawa. Co do algorytmów dsp dla matlaba znajdziesz sporo. Poszukaj w pomocy do matlaba dostępnej on-line na stronie mathworks.com. Niedawno wywaliłem instrukcje do laboratorium z CPS, szkoda, bo tam osobne ćwiczenie było z aliasingu.
  • #7 1916192
    sawitar
    Poziom 18  
    Stwóż w Octavie przebieg zawierajacy składowa siusoidalnie zmienna o f1=50Hz, oraz drugą składową o f2=1000Hz. Przebieg ten spróbkuj z fs=5000Hz. Gdy zrobisz z tego transformate to w widmie pojawią ci się dwa prązki jeden na 50 Hz, oraz drugi na 1000Hz. co oczywiście jest poprawne. Ale jeśli zmniejszysz częstotliwośc próbkowania tak że fs<=2*f2( zależność z twierdzenia o próbkowaniu ), np. fs=1500Hz to okaże się ze w widmie takiego przebiegu pojawi sie prążek któego w rzeczywistości nie było ( zdaje sie ze pojawi sie na 500Hz) i to włąsnie nazywamy zjawiskiem aliasingu.
    Aby temu zapobiec stosuje sie filtry antyaliasingowe( analogowe ).

    Pozdrawiam
  • #8 1943044
    koodłaty
    Poziom 14  
    Od siebie dodam, że jest pewien wyjątek co do twierdzenia o próbkowaniu - przy pewnych założeniach można zastosować próbkowanie pasmowe co pozwala np. zmniejszyć częstotliość próbkowania (opisane w książce Lionsa).
REKLAMA