Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką zewnętrzną antenę kupić?

15 Paź 2015 23:42 912 10
  • Poziom 6  
    Witam, właśnie jestem w trakcie zakupu modemu huawei e3372 , natomiast aktualnie posiadam modem D-link dwm-157 i antenę dookólna na podstawce magnetycznej którą brat kupował razem z innym modemem w jednym sklepie więc prawdopodobnie jest marnej jakości. Mieszkam na wsi i jedyną antene BTS (Play) w lte mam w odległości ok 1,5 km bez widoku optycznego przez to że jest trochę drzew na drodze do anteny. W obecnym zestawieniu bez podpiętej anteny siła sygnału wynosi ok -100 dBm a z podłączoną anteną -85 dBm w trybie hspa+ , a i tak pobieranie nie powala bo jest w granicy 0,5 Mb/s . Czy opłaca się dawać antenę panelową na tak krótki dystans czy po prostu wystarczy jakąś dobra dookólna (na którą bardziej bym był zdecydowany , oczywiście z podstawką magnetyczną) czy po prostu z takiej anteny dookólnej nie da się zdobyć lepszego sygnału przy takiej odległości z anteną BTS?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Śmiecia to już masz więc po co chcesz kupować kolejnego? Nie ma czegoś takiego jak dobra antena dookólna typu patyk na magnesie. To wszystko jeden złom. Kolejna sprawa to z jakiej oferty korzystasz w Play, głosowa czy internetowa? W jakiej lokalizacji i czy faktycznie masz 1,5 km do BTS-a Play ?. Poziom sygnału na 3G UMTS900 za niski jak na taką odległość, chyba że to UMTS2100. Jeśli tak to powinieneś mieć zasięg LTE1800 . Jeśli kupisz E3372 to wtedy będziesz mógł z niego skorzystać ale na antenie Dual LTE 1800MHz. Póki co nie kupuj anteny. Po otrzymaniu E3372 zrób testy na LTE w domu i na zewnątrz i dopiero można podjąć decyzję o zakupie porzadnej anteny zew. na wybrane pasmo.
  • Poziom 6  
    Korzystam z Play internet na kartę 45zł za miesiąc bez limitu , antena w miejscowości Zalas , Małopolska ID:KRA2019 , nr domu 26 . Do działania LTE na tym huawei muszę mieć antenę dualną?
    Jeśli do tego BTS-a Play w Zalasie masz 1,5 km i będziesz miał E3372 to będziesz mógł korzystać z LTE1800Play z tego BTS-a. Najpierw zrób testy bez anteny, potem ewentualnie zakup Dual LTE na 1800MHz.
  • Poziom 6  
    Ok jak przyjdzie modem to przetestuje jaki będzie sygnał na samym modemie i po podłączeniu do tego mojego "złoma" :) i zdam relacje .
  • Poziom 9  
    podłączę się do tematu jeśli można.
    Mam od wczoraj modem huawei e3372 z anteną dookólną twix (sprzedawca polecał twierdząc, że przy małej odległości kierunkowa się nie sprawdzi). Do najbliższego nadajnika około 1-1,5 km z dużą ilością zabudowań jednorodzinnych i lasu, natomiast w drugą stronę nadajniki w odległości około 3 i 5 km. Internet lte play. I mam bardzo mieszane odczucia co do tej anteny: czasami jak odepnę ją od modemu mam lepszy transfer niż z nią, a wg danych routera tplink mr3420 zasięg cały czas niezależnie od podłączenia anteny to 51 % - nie wiem jak sprawdzić dokładną siłę sygnału.
    Czy w tym przypadku warto zainwestować i jest w ogóle sens kupowania anteny kierunkowej?
  • Poziom 6  
    Właśnie testuje tego huawei e3372 (HiLink) i bez anteny nie łapie lte , a z anteną mam jedną kreske , zasięg jest różny , jak raz połącze to mam np, -73 dBm , jak zresetuje połączenie to może być np -89 dBm ale zazwyczaj jest na poziomie -75 dBm , prędkość wysyłania jest tragiczna bo na poziomie do 50 kb/s , pobieranie czegoś do 1 mb/s . Tu jest pokazane jak to lata ;) http://www.speedtest.net/my-result/4761394226 . Dodam jeszcze że korzystam z programu cfosspeed jeżeli ma to w czymś pomóc.
    @im_ronin jakiej używasz anteny? Zrób pomiar sygnału i test prędkości z modemem na zewnątrz ale bez anteny.
  • Poziom 6  
    Antena ta sama , czyli ten patyk dookólna , z racji tego że modem mam podłączony do komputera stacjonarnego to musiałem sprawdzić na starym laptopie i wynik był lepszy niż gdy był podłączony do anteny , zasięg ok -67dBm 3 kreski , na ookla speedtest ping 33 , prędkość pobierania 19 Mb/s , prędkość wysyłania 20 Mb/s , ale prędkość pobierania jakiegoś pliku testowego tak jak wcześniej ok 1Mb/s , czy jest możliwe że na komputerze i laptopie jest jakieś systemowe ograniczenie prędkości pobierania plików?
  • Poziom 6  
    Jaka antena była by dobra na tą odległość ok 1,5 km? Myślałem nad anteną sorensen ale o jakiej mocy żeby czasem nie przedobrzyć?
    Sorensen występuje teoretycznie w 2 wersjach 15 i 17dBi ale trudno powiedzieć czy tak jest w rzeczywistości. Kup tą słabszą, z kablami 10 m zysk realny to około 10dBi, drugie tyle z tytułu poboru sygnału z zewnątrz. Sygnału nie przesterujesz.