Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Mikroskop USB do pracy z SMD

Darek.S 16 Oct 2015 10:19 6855 11
    Darek.S
    Level 33  
    Witam z racji na coraz większa miniaturyzację i fakt, że siada mi wzrok takie urządzonko wydaje się niezbędne. Do tej pory jakoś radziłem - lampa z lupą, okulary powiększające czy zwykła lupa o dużym powiększeniu. Ta ostatnia najlepsza ale w zasadzie do kontroli. Wadą jest to, że trzeba blisko przyłożyć i nie za bardzo da się tak lutować , po drugie opary topników gryzą oczy. Mikroskop USB wydaje mi się dobrym rozwiązaniem . Musiałby jednak być dość oddalony od PCB, tak aby dało się wejść tam z lutownicą. Monitor ustawiam wtedy bezpośrednio za naprawianą PCB i można wygodnie pracować. czy szanowni koledzy mogą coś zaproponować. Najlepiej osobiście sprawdzonego w podobnych zastosowaniach. Pozdrawiam i dziękuję.
    LightOfWinter
    Level 33  
    Witam

Testowałem i posiada mikroskop USB firmy Delta Optical.
    Dokładnie ten model:
    mikroskop-cyfrowy-delta-optical

Wydaje się że jest to jedno z lepszych urządzeń na rynku, ale moim zdaniem do lutowania i napraw słabo się nadaje.
    Kabelek USB przeszkadza, pod kamerka mało miejsca do manewrowania lutownicą.
    Łatwo też ją poruszyć. Trzeba też trzymać włączonego PC-ta.
    Ja wolę na PC-cie w tym czasie oglądać dokumentację do naprawianych układów.

Ja wolę używać mikroskop techniczny stereoskopowy np taki:
    http://www.altayeasteurope.pl/pl/sklep/p_2391.htm

Używam podobny rosyjski MBS-10, ale bez wysięgnika i bardzo sobie chwalę.
    Kupiłem na ebay.

Ktoś kiedyś proponował też kamerę przemysłową z obiektywem podpięta do monitora. To może być dobry pomysł.
    Nie sprawdzałem go.
    Darek.S
    Level 33  
    Ten XTL IV wydaje się rozsądny. Oglądałem ten MBS-10 w sieci i brak wysięgnika stanowi pewien problem bo jak umieścić PCB w polu obserwacji i na dodatek pracować z nią. Nawiązałem już kontakt z firmą Astrokrak z Krakowa, która profesjonalnie zajmuje się wszelaką optyką a której właściciel korzystał także z moich usług. Coś powinni mi dobrać

Dodano po 20 [minuty]:

Ten MBS nawet dostępny i z bogatym wyposażeniem. I powiększenie ma do prawie 100 razy. Ale cena dwukrotnie wyższa no i ten brak wysięgnika. Chociaz podobno Polak potrafi :|
    TvWidget
    Level 36  
    LightOfWinter wrote:
    Testowałem i posiada mikroskop USB firmy Delta Optical.
    Dokładnie ten model:
    mikroskop-cyfrowy-delta-optical

Załóżmy,że cały kadr zajmuje kwadratowy obiekt 10x10mm.
    Jak duża może być odległość tego obiektu od obiektywu ?
    Darek.S
    Level 33  
    http://astrokrak.pl/mikroskopy/1721-mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-xtl-iv-pro-b.html
    Zdecydowałem się na ten. Ten cytowany wyżej to poprzednik tego modelu i nie jest już produkowany. Mam mieć w przyszłym miesiącu.
    TvWidget
    Level 36  
    Darek.S wrote:
    http://astrokrak.pl/mikroskopy/1721-mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-xtl-iv-pro-b.html
    Zdecydowałem się na ten. Ten cytowany wyżej to poprzednik tego modelu i nie jest już produkowany. Mam mieć w przyszłym miesiącu.

Obejrzałem dzisiaj w sklepie ten mikroskop . Obraz jest bardzo ostry i rzeczywiście ma bardzo dużą odległość roboczą. Będziesz musiał jeszcze do kompletu dokupić wyższe krzesło. :D
    Musisz pamiętać aby co pewien czas przetrzeć spirytusem dolną soczewkę. Pokrywa się ona nalotem od oparów kalafonii i po pewnym czasie obraz robi się zamglony
    Darek.S
    Level 33  
    TvWidget wrote:
    . Będziesz musiał jeszcze do kompletu dokupić wyższe krzesło. :D
    Musisz pamiętać aby co pewien czas przetrzeć spirytusem dolną soczewkę. Pokrywa się ona nalotem od oparów kalafonii i po pewnym czasie obraz robi się zamglony

O krześle nie pomyślałem ale na to drugie teraz mi przyszło do głowy rozwiązanie. Mam mały wentylatorek i powinien skutecznie odsunąć opary spod obiektywu, które nawet jak nie zdążą pokryć soczewki nalotem to same z siebie zniekształca obraz.
    LightOfWinter
    Level 33  
    Darek.S wrote:

Witam

Pracowałem na podobnym. Konstrukcja praktycznie taka sama ale inne logo.
    Pracuje się dobrze, obraz też jest super, ale dla mnie wadą jest brak wygodnej regulacji powiększenia. trzeba ręcznie zmieniać obiektywy.

Nie wierzę że "Mikroskop stereoskopowy XTL IV" nie jest już produkowany.
    Nie jest sprzedawany przez Delta optical, ale można go dostać gdzie indziej.

Tutaj przykładowa oferta z Chin:
    Binocular-Stereoscopic-Microscope

Firmę Astrokrak z Krakowa znam. Dużą zaletą jest to że można zobaczyć sprzęt na miejscu. Ja jednak nie skorzystałem z jej oferty bo znalazłem lepszy sprzęt w niższej cenie za granicą.

Możesz jeszcze popatrzeć na taki:
    sz-453b
    Niestety nie jest najtańszy.

Mikroskop taki można dostać na ebay.de w dobrej cenie.
    Ja tam swój kupiłem.

MBC-10 - występuje w wersji z wysięgnikiem. Były jakiś czas temu takie oferty na allegro i na ebay-u.
    Możesz poszukać też Nikon-a na wysięgniku.

Poniżej przykładowe aukcje:
    Stereo-Zoom-Mikroskop

Stereomikroskop-Mikroskop-MBC-10

Niestety w Polsce ten sprzęt jest drogi.
    Sądzę że przez małą konkurencję na tym rynku.
    Darek.S
    Level 33  
    Dzisiaj odebrałem w Astrokraku Delta Optical Discovery L. Jak rozpakuje i potestuję podzielę się wrażeniami. Opcjonalnie można do niego nabyć kamerkę, ale nie wiem czy mi będzie potrzebna. Podejrzewam , że możliwe są także dodatkowe obiektywy i okulary zapewniające większe powiększenie. Ale tu jest podobnie jak z kamerką. Wszystko wyjdzie w praniu :| Pozdrawiam.

Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

Pierwsze wrażenia :| . Trochę byłem zdezorientowany jak poustawiać okulary ( a są dwa) żeby dobrze widzieć cały obraz obuocznie. Ale dałem rady :D . W komplecie dwa powiększenia 5razy i 10 razy i wydaje się że powinno wystarczyć. Pewnie jest możliwość dokupienia większego powiększenia ale dopóki nie zajdzie potrzeba nie rozważam. Szczególnie , że mocno ogranicza pole widzenia. Odległość robocza aż 22 cm. Model który miałem dostać miał dodatkowo powiększenie 20razy ale był sporo droższy a jak widzę 10 razy to sporo. Do tej pory używałem lupki 30razy i odległość robocza to kilka cm. I jak teraz widzę to te 30 razy odpowiadają 5 razy na nowym mikroskopie. Ale cóż tekst można wydrukować każdy, inaczej papier wszystko przyjmie ( choć tutaj był plastik). No i obraz stereoskopowy co też dużo daje. Zorganizowałem już "gniazdko dla nowego sprzętu choć musiałem półkę usunąć. Ale wole tak bo jest praktyczniej niż rozkręcać i pakować w oryginalny styropian i tekturowe pudełko. Bo cóż w tej cenie nie ma mowy o jakimś drewnianym pojemniku ( a moja mama ma biologiczny mikroskop w takim właśnie futerale). I chyba zoom byłby przydatny ale cóz firmy tną koszty...Ale generalnie powinno być O.K. Pozdrawiam.
    Mikroskop USB do pracy z SMD Mikroskop USB do pracy z SMD
    Darek.S
    Level 33  
    W związku z tym, że zamieściłem w wątku link do sklepu gdzie kupowałem mikroskop z przykrością chciałem poinformować , że właściciel sklepu a mój znajomy zmarł nagle 31 stycznia tego roku. Sklep najprawdopodobniej zostanie zamknięty. Ze swojej strony chciałem dodać, że ponad rok temu dokupiłem do niego dodatkowy obiektyw 1×1 co dało mi dwukrotnie większe powiększenia bez zmniejszenia pola widzenia. Gdybym wtedy zaczekał kilka miesięcy to ten dodatkowy obiektyw dostałbym dodatkowo w promocji bo taką firma Delta Optical zrobiła. A tak musiałem doinwestować. Ale nie żałuję. Bez tego mikroskopu nie wyobrażam sobie teraz pracy Pozdrawiam.
    Darek.S
    Level 33  
    Chciałem poinformować, że podobny produkt można nabyć w teleskopy.pl. Mają kilka sklepów w tym w Krakowie. Właśnie od właściciela tego sklepu dowiedziałem się o tym smutnym zdarzeniu przy okazji zakupu ładowarki Newell C4.

Dodano po 58 [sekundy]:

Temat zamykam.