Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na transformatorze jest a światło gaśnie

16 Paź 2015 12:14 570 2
  • Poziom 5  
    Mam nietypowy problem z którym się wcześniej nie spotkałem. Mianowicie zaczęło mi gasnąć światło na halogenach. Podejrzewałem problem na stykach więc ponownie wszystko połączyłem ale po dłuższym świeceniu światło zgasło ponownie. Duży problem to nie jest ponieważ po ponownym załączeniu światło wraca. Podejrzewałem problem na wyłączniku, ale okazało się że jak wyłączę s-ką to po ponownym załączeniu prąd też wraca i wszystkie halogeny się świecą znowu przez dłuższy czas. Postanowiłem więc pomierzyć napięcie gdy zgaśnie mi światło. Po stronie 230 kV napięcie jest jak i również po stronie 12 V na wyjściu transformatorka. Próbowałem poruszać kabelkami czy może przeoczyłem jakiś brak styku ale reakcji żadnej. Oczywiście po ponownym załączeniu napięcia wszystkie halogeny się świecą. Zauważyłem natomiast że w chwili zaniku światła transformatorek głośniej brzęczy, podejrzewam więc problem z transformatorkiem. Natomiast zastanawiam się co to może być za przyczyna gdy napięcie na wyjściu jest a prąd nie chce płynąć?
  • Poziom 42  
    Co to za transformator? Czy przypadkiem nie jest to "transformator elektroniczny" ?Daj zdjęcie.
    vollant napisał:
    chwili zaniku światła transformatorek głośniej brzęczy,

Prawdopodobnie masz zwarcie lub przynajmniej mocne przeciążenie w obwodach wyjściowych tego transformatora.

Swoją drogą 230kV to występuje w sieciach przesyłowych i jak byś go próbował mierzyć to już byś nie żył.
  • Poziom 5  
    Te 230 kV to tak z rozpędu bo na co dzień zajmuje się sieciami przesyłowymi :D . Mój transformator to jest rzeczywiście elektroniczny do halogenów ETH-70, 20-70 W. Parametry to Ta=45 C, Tc=75 C. Zdjęcie jak będzie potrzeba to później zamieszczę. Możliwe, że przekracza te 75 st. i następuje zadziałanie fabrycznego zabezpieczenia, choć z drugiej strony czemu po stronie 12 V nadal jest potencjał. Jak działają jego zabezpieczenia? Mam tam trzy halogeny o mocy 20 W więc raczej nie powinno się przeciążać, no chyba że jakieś zwarcie na 12 V.