Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elkon/KC-100/200 - Sterowanie do zmodernizowanej komory grzewczej

Pipers 16 Paź 2015 12:16 1587 19
  • #1 16 Paź 2015 12:16
    Pipers
    Poziom 6  

Witam, jestem początkujący w temacie mikrokontrolerów. Chciałbym zrealizować sterowanie do komory grzewczej starej produkcji , Elkon KC-100/200 zawierającej pierwotnie regulator RE-52 oraz czujnik oporowy PT-100. Komora posiada dwie grzałki ( jedna 400W druga 1200W), neonówke, 3 przyciski tzw pakieciak oraz wentylator (mieszalnik ) Silma UA-121. Myślałem nad rozwiązaniem następującym.
    Będzie to sterowanie z wykorzystaniem mikroprocesora ATmega 16, 40DIP. Do wentylatora, każdej z grzałek i neonówki zastosowany będzie przekaźnik, natomiast pakieciak, potencjometr z starego regulatora RE-52 oraz PT-100, będą podpięte do ATmegi. Aktualnie kończe studia Elektrotechniczne, więc podstawową wiedze na temat elektroniki i elektrotechniki posiadam, lecz na poważnie pierwszy raz stykam się z mikroprocesorowym sterowaniem w praktyce. Czy mój pomysł może się sprawdzić :?: :?: :?:

Zamieszczam instrukcje do Komory grzewczej KC-100/200 M ,która różni się tylko tym :
    3 grzałki po 535W

przełącznik 3-klawiszowy

mieszalnik cyrkulacyjny

brak szyb w drzwiach

0 19
  • Pomocny post
    #2 18 Paź 2015 13:25
    Walentynka
    Poziom 14  

Potrzebujesz :

- algorytmu sterowania do komory i jego implementacja w np. C
    - przekaźniki polecam SSR
    - zastanów się jak podłączysz PT100 do mikro kontrolera nie jest to wbrew pozorom takie proste
    - do tego zaprojektowanie płytki, zasilania itp itd.

Ja ze swojej strony polecam :
    - Mini Station C-Control PRO 9-16V/DC odpada ci projektowanie płytki i masz darmowe środowisko programistyczne.
    - przekaźnik SSR sobie znajdziesz
    - gotowy przetwornik PT100 na 0-5V, albo 4-20mA w PL ~100zł z chin ~40zł

0
  • #3 18 Paź 2015 21:11
    Pipers
    Poziom 6  

Dlaczego uważasz, że będzie problem z podłączeniem PT100 do mikrokontrolera?

Co sądzisz o wzmacniaczu do podłączenia PT100 ? Koszt to 20 złoty około, a jest to gotowy układ do podłączenia PT100 do Atmegi.

Link

0
  • #4 19 Paź 2015 10:42
    Walentynka
    Poziom 14  

Jeśli takie rozwiązanie jest wystarczające w twoim projekcie to jest w porządku.

0
  • #5 19 Paź 2015 21:11
    Pipers
    Poziom 6  

Myślałem o tym aby dokupić do projektu tyrystorowy układ regulacji temperatury. Czy posiadasz może wiedzę na temat tego czy można kupić jakiś gotowy układ, bądź może znasz sposób na prostą budowę takiego układu? Może to trochę banalne pytania, ale zależy mi bardzo na czasie,dlatego szukam prostych sposobów, nie muszą być profesjonalne, chciałbym ukończyć mój projekt w około 1.5 miesiąca.

0
  • #6 20 Paź 2015 08:24
    Walentynka
    Poziom 14  

Witam,

Jakiegos konkretnego Ci nie doradze Link.

0
  • #7 20 Paź 2015 20:53
    Pipers
    Poziom 6  

Jednak chciałbym zrealizować sam ten układ na przekaźniku i uC Atmega8 bądź 16.
    Teraz interesuje mnie jak mogę wykonać pomiar temperatury ( w miare dokładny - nie musi być bardzo dokładny ) . Czy zastosować źródło prądowe i mierzyć napięcie na czujniku ? Jak zbudować taki układ ? Dalej zastanawiam się jak podłączyć PT100 do Atmegi .

0
  • #8 20 Paź 2015 21:16
    szczywronek
    Poziom 27  

Ale nad czym tu się zastanawiać? Jeśli nie wiesz jak coś zrobić, to na początek zobacz jak zrobili to inni. Po wpisaniu w google "pt100 atmega" pojawia się ponad 20 tysięcy wyników. Podpatrz kilka rozwiązań, wybierz najlepsze według Ciebie, pokaż na forum co wybrałeś - może ktoś będzie miał jakieś uwagi/sugestie, potem buduj, testuj i opisz jak działa ;)

0
  • #9 20 Paź 2015 21:53
    Pipers
    Poziom 6  

Jestem dość zaznajomiony z tematem dlatego pytam się tutaj na forum o rzecz, która de facto nie była dokładniej wyjaśniona w żadnym innym miejscu. Pytania na, które odpowiedzi zostały udzielone poruszają tematy PID, zwiększenia rozdzielczości pomiaru itd, itp. Mnie interesuje jakaś porada jak mogę zrealizować układ mierzący temperaturę . Nie musisz mnie odsyłać na google.pl, z pewnością tam byłem.. jeżeli masz coś jednak wygooglowanego to proszę pokaż :)

0
  • Pomocny post
    #10 20 Paź 2015 23:31
    szczywronek
    Poziom 27  

Czyli generalnie pytasz o wszystko :) Do PT100 najprawdopodobniej podłączysz jakiś wzmacniacz - sam zasugerowałeś to rozwiązanie w "równoległym" wątku. Z punktu widzenia Atmegi będzie to sygnał analogowy, czyli pomiar za pomocą ADC: link1, link2. W ogóle polecam poczytać artykuły z tej strony ;)

Histereza:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #11 21 Paź 2015 09:45
    Pipers
    Poziom 6  

Generalnie to już sporo" zaserwowalem " pisząc o możliwym rozwiązaniu tego sterowania..,a ,że jestem początkujący proszę o jakieś szczegóły. Ten sam fragment kodu mam już napisany,ale dzięki. Wiem, że ludzie budują sobie sami układy do wzmocnienia sygnału z PT100, ponieważ już prąd w granicach 10mA przepływający nam przez ten czujnik może coś popalic. Zalecany jest prąd troszke niższy od 1mA. Jezeli mam dobrze rozumieć, to muszę zastosować wzmacniacz,żeby wzmocnić sygnał do przetwornika mikrokontrolera, który będzie odczytywał wartość analogowa i przekształcał ją na cyfrową ( jak sama nazwa wskazuje (analog to digital conventer) . Chce sterować temperatura w komorze grzewczej gdzie następuje mieszanie, wyczytalem,że przy mieszaniu gorącego powietrza i temperaturze do 200 stopni Celsjusza mozna przyjąć sterowanie bez PID sama histereza zalacz wyłącz wystarczy, chyba, że się myle. Pierwszy raz będę robił płytkę ( mam do pomocy doświadczona osobę ) ale nie wiem szczerze jak taki układ akurat do mojego wzmocnienia zrealizować. Ktoś odważy się nakierować mnie ?

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Odnośnie jeszcze tego kodu... jest błędny, napisałeś histereza,a histerezy nie ująłeś w progach :) powinna być jeszcze odjęta bądź dodana histereza,zależnie od progu.

Histereza:

[/quote]

0
  • #12 21 Paź 2015 15:31
    emarcus
    Poziom 35  

Pipers napisał:

Odnośnie jeszcze tego kodu... jest błędny, napisałeś histereza,a histerezy nie ująłeś w progach :) powinna być jeszcze odjęta bądź dodana histereza,zależnie od progu.

Histereza:
    [/quote]

To jest błędnie pojęte zastosowanie histerezy..
    Histereza reprezentuje różnicę temperatury pomiędzy przyjętym punktem wyłączenia grzałki (zazwyczaj referowana jako temperatura kontrolowana/ustawiona) a drugim poziomem dla załączenia grzałki.
    Wystarczy w warunku dla wyłączania podać ustawioną temperaturę (temp_ust), a dla załączenia próg dolny, który jest rożnicą (temp_ust - hist)
    Zatem zbędne jest wprowadzanie trzeciej/czwartej 'magicznej' zmiennej, do niczego potrzebnej.

e marcus

0
  • #14 30 Paź 2015 05:09
    emarcus
    Poziom 35  

uzi18 napisał:
    Pytalem juz, czemu nie uzyjesz termopary i modulu max31855?
    Czemu sie uparles na PT100?

Musiałby je dokupic, a PT100 już ma zamontowany.
    Na PT100 można też zrobic doskonały regulator temperatury dla takiego objektu jak jego projekt ("Komora Grzewcza" - a.k.a. suszarka).
    Ponadto mozna wnioskowac że to nawet nie jego sprzet; dlaczego więc miałby bez konieczności 'inwestowac' własne fundusze w cudze urządzenie(?)....

e marcus

0
  • #16 04 Lis 2015 18:41
    Pipers
    Poziom 6  

Witam ponownie i przepraszam za długą nieobecność wszytkich,którzy się udzielali. Postanowiłem zrobić sterowanie triakiem wraz z driverem posiadającym detekcje zera. Teraz nasuwa się pytanie jak dobrać dobrze triak i driver ? Myślałem nad driverami firmy fairchild.

0
  • #17 04 Lis 2015 19:20
    Walentynka
    Poziom 14  

Zwykły przekaźnik SSR ma detekcje zera sterowanie bezpośrednio z pinu uC.

0
  • #18 04 Lis 2015 19:24
    Pipers
    Poziom 6  

Ale potrzebuje drivera tak jak napisałem i najbardziej potrzebuje jak takie coś dobrać:) na jakich zasadach do tej komory następowało by dobranie triaka i drivera ? Mozesz spróbować wyjaśnić? Z SSR zrezygnowałem z powodu ceny

0
  • #19 04 Lis 2015 20:29
    Walentynka
    Poziom 14  

Ok to użyj optotriaka z detekcja zera i triaka np. MOC3041. Triak dobiera się na prąd grzałki która, masz w komorze. Czyli prąd triaka musi być co najmniej taki sam jak prąd który pobiera grzałka. Schemat połączeń masz w nocie aplikacyjnej MOC3041 rysunek 8.

0
  • #20 04 Lis 2015 20:34
    Pipers
    Poziom 6  

BT139B-800G - triak

MOC3081M - driver,

co sadzisz o takim polaczeniu.

Moc grzałki 1 - 1200W
    Moc grzałki 2 - 400 W

Komora zasilana z sieci , i rezystancja grzałek to 40 i 120 Ohm, w takim razie prąd przewymiarowałem dwa razy ( wychodził około 6A ) + szczytowe napięcie dobrałem na 800 V i Driver dobrałem na 800 V

0