Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten dławik nadaje sie do zasilacza?

MasMas 16 Paź 2015 18:58 651 3
  • #1 16 Paź 2015 18:58
    MasMas
    Poziom 16  

Witam,

Szybkie pytanie: czy w zasilaczu (opartym o transformator i stab. liniowy) dla układu mikroprocesorowego, gdzie (z wielu względów) zależy mi na maksymalnej filtracji "śmieci" z napięcia zasilania, mogę użyć takiego dławika jak na zdjęciu?

Daję go szeregowo na linii zasilania, jako filtracja. Zawsze stosowałem takie mniejsze dławiki, czarne, pionowe, owinięte taką jakby folią.
    Ale teraz potrzebowałem większego prądu w zasilaczu, a nie wiem czy taki dławik jest ok? (czy nie sieje jakiś zakłóceń, jest do tego itd).

Czy ten dławik nadaje sie do zasilacza?

Poboczne pytanie: nie ma przeciwwskazań, żeby na wejściu przetwornicy step-down dać wyjście transformatora (oczywiście po prostowaniu i filtracji)?

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 16 Paź 2015 19:12
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dławik nie pracuje nigdy sam, zazwyczaj z kondensatorami tworzy filtr Π, elementy mozna dobrać do przewidywanego pasma zakłóceń, dławik toroidalny a więc z zamkniętym obwodem magnetycznym nie sieje w około.

Cytat:

Szybkie pytanie: czy w zasilaczu (opartym o transformator i stab. liniowy) dla układu mikroprocesorowego, gdzie (z wielu względów) zależy mi na maksymalnej filtracji "śmieci" z napięcia zasilania, mogę użyć takiego dławika jak na zdjęciu?

Zasilacz liniowy nie daje "śmieci" na zasilaniu, zakłócenia zazwyczaj pochodzą z układów mikroprocesorowych i przetwornic.

Cytat:
    Poboczne pytanie: nie ma przeciwwskazań, żeby na wejściu przetwornicy step-down dać wyjście transformatora (oczywiście po prostowaniu i filtracji)?
    Nie, chyba że będą ci przeszkadzały zakłócenia z przetwornicy.

W układach analogowo-cyfrowych dodatkowe filtry na zasilaniu daje sie dla analogówki bo cyfrówce to przecież bez różnicy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Paź 2015 19:35
    MasMas
    Poziom 16  

jarek_lnx napisał:
    Dławik nie pracuje nigdy sam, zazwyczaj z kondensatorami tworzy filtr Π, elementy mozna dobrać do przewidywanego pasma zakłóceń, dławik toroidalny a więc z zamkniętym obwodem magnetycznym nie sieje w około.

Ok, dzięki, to chciałem wiedzieć ;)

jarek_lnx napisał:

Zasilacz liniowy nie daje "śmieci" na zasilaniu, zakłócenia zazwyczaj pochodzą z układów mikroprocesorowych i przetwornic.

Ale są też zakłócenia 50Hz z sieci, a akurat mam tam też układ analogowy zbierający próbki w okolicach tej właśnie częstotliwości...

jarek_lnx napisał:

Nie, chyba że będą ci przeszkadzały zakłócenia z przetwornicy.

W układach analogowo-cyfrowych dodatkowe filtry na zasilaniu daje sie dla analogówki bo cyfrówce to przecież bez różnicy.

Przetwornica konieczna, bo wydajność prądowa musi być większa, a napięcie małe i LDO wysiadają.
    Co do tego czy cyfrówce obojętne to nie jestem pewien, bo wiele raz słyszałem / czytałem, żeby jednak przyłożyć się do filtrowania, kondensatorów i zasilania ogólnie w układach z uC, że to może wpływać na stabilność pracy, więc staram się zrobić to porządnie.

0
  • #4 18 Paź 2015 10:25
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Ale są też zakłócenia 50Hz z sieci, a akurat mam tam też układ analogowy zbierający próbki w okolicach tej właśnie częstotliwości...

Ale z dławikiem kilkaset µH nie zrobisz filtru który wytnie 50Hz, za tłumienie tętnień o tej częstotliwości odpowiada stabilizator, typowy liniowy stabilizator scalony da ci 60-80dB tłumienia tętnień zasilania, czyli mozna sie spodziewać tętnień <1mV, jak komuś potrzeba duzo lepiej to tez są sposoby.
    To że mierzysz ok 50Hz to nie znaczy że zakłócenia z przetwornicy na kilkudziesięciu kHz nie są groźne.

Cytat:
    Co do tego czy cyfrówce obojętne to nie jestem pewien, bo wiele raz słyszałem / czytałem, żeby jednak przyłożyć się do filtrowania, kondensatorów i zasilania ogólnie w układach z uC, że to może wpływać na stabilność pracy, więc staram się zrobić to porządnie.
    To trochę inna sytuacja nie zabezpieczasz cyfrówki przed zakłóceniami z zewnątrz tylko tymi które sama wytwarza. Dobre odsprzęganie zasilania jest bardzo ważne, czasami daje sie filtry, żeby zakłócenia z zasilania cyfrowego, nie przenikały do analogowego.

0