Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000

arek59 16 Oct 2015 20:55 15570 14
IGE-XAO
 • Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000

  Kolejny projekt, tym razem reaktywacja wadliwych i nienaprawialnych wzmacniaczy ADS LX 2000. Mają one wadę konstrukcyjną i do tego tranzystory IGBT są obecnie nieosiągalne (nieprodukowane).
  Obecnie nazwiemy projekt ,,Bipolar 2000''.

  Skąd pomysł?
  W moim serwisie zalegało kilka sztuk właśnie tych wzmacniaczy, większość serwisów nie dawała sobie rady z braku części i trudnej konstrukcji. Jeden z moich klientów właśnie odstąpił mi tą końcówkę za darmo do badań i testów, po bojach w serwisach nie miał już nadziei że ktoś go reaktywuje. Część klientów wierzyli że ja jestem ich ostatnią nadzieją.
  To się zaczęło, dawcą projektu był poprzednio dosyć udany i niezniszczalny BIPOLAR 1500 (2x750W) prezentowany kiedyś jako prototyp na tutejszym forum. Mimo ostrej krytyki prototypu się nie poddałem :D

  Konstrukcja.
  Moduły oferują moc maksymalną 1500W/2R RMS na kanał. Ze względu na małe radiatory, oraz wysokie napięcie jałowe moc jest ograniczona do 4 omów i 1000W. Wzmacniacz pracuje w klasie AB. Na kanał jest 10 par tranzystorów 2SC5200 i 2SA1943, w tym 1 para sterujących.
  Projekt pochodzi z poprzedniego bipolara 2x750W, ale jak widać, naszły zmiany. Stopień wejściowy zamiast 4 tranzystorów zastąpiłem układem scalonym, zyskałem na brzmieniu i dynamice. Dodatkowo są 2 wtórniki prądowe na sterowaniu. Płytka projektowana w PAINCIE :D

  Zasilanie, przedwzmacniacz, crossover, filtracja i cała reszta została bez zmian, nawet zachowały się oryginalne złącza tego wzmacniacza.

  Montaż.
  Łącznie z gwintowaniem, poprawkami, regulacją, testami zajęło mi ponad 1,5 tygodnia roboczego, bardzo dużo czasu poświęciłem PCB by się zmieściło to wszystko w jednej kupie. Tranzystory mocy mocowane na gwintowanych śrubach M4. Parę elementów takie jak cewka, przekaźnik, złącza itd wykorzystałem z uszkodzonych modułów tego wzmacniacza.

  Wzmacniacz jeszcze w połowie 2014 roku wyglądał tak.
  Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000

  Po tym jak po kilku imprezach padł jeden ze stabilizatorów w kanale musiałem nieco zmodyfikować. Pierwotnie zaprojektowałem automatykę wentylatorów na PCB modułów wraz z automatyką zabezpieczeń na 1 obwodzie. Powodem awarii był zbyt duży pobór prądu przez wentylatory na maksymalnych obrotach (ponad 0,5A każdy). Właśnie ten obwód oprócz wentylatorów zasilał resztę automatyki. Powodowało to przeciążenie stabilizatora (wydajność 1A) i mostka prostowniczego. Musiałem dorobić dodatkową płytkę na środku transformatora dla automatyki wentylatorów. Skutkiem ubocznym w tej wersji jest więcej kabli :| W kolejnych wersjach tej płytki już nie będzie :D

  Jak to gra?
  Hmn, każdy ma swoje gusta ale generalnie gra lepiej od pierwotnych wersji bipolara :D Gra zdecydowanie ładniej od oryginalnego ADS LX 2000 i ADS LX 1400. Co do brzmienia, brzmi mnie więcej jak t amp 2400, lecz mój ma odczuwalnie ładniejszą górkę.

  Deklarowane parametry:
  Moc 2x1000W/4R, 2x600W/8R
  Pobór mocy max 3000W
  Sprawność, ok 65%
  Wentylatory auto płynnie regulowane, zależnie od temperatury. Na zimnym wzmacniaczu do 40*C są wyłączone. Wraz ze wzrostem temperatury rosną ich obroty.
  DC, clip, limiter, układ przed sklejeniem przekaźnika, opóźnione i szybkie odłączenie wyjść, subsonic, crossover, zwarciowe, przeciążeniowe, termiczne.
  Minimalne obciążenie 2x2R.

  Podsumowanie.
  Wzmacniacz zagrał już kilkanaście różnych imprez, koncertów oraz na wypożyczalni, jak dotąd sprawuje się idealnie. Nawet znajomy mnie zaskoczył pytaniem, czemu mój wzmacniacz gra ładniej od jego. Najważniejsze że nie jest to jednorazówka, bo można ją naprawić z dostępnych części. Serwis tranzystorów mocy jest ułatwiony bez rozbierania całego modułu z radiatora.

  Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000 Reaktywacja - Nieśmiertelny ADS LX 2000

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  arek59
  Level 29  
  Offline 
  Has specialization in: nagłośnienie 3.2kw, serwis, naprawa, projekty
  arek59 wrote 1795 posts with rating 305, helped 28 times. Live in city Trzemcha Górna, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski. Been with us since 2007 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  mariusz324

  Level 13  
  Gratulacje Arek ;) mam nadzieje że jak będę w Twoich stronach posłucham jak to gra :) Zgrabnie to wyszło, jedynie mógłbyś kabelki ladniej poprowadzić :)
 • IGE-XAO
 • #3
  Michel424
  Level 14  
  Przy takiej mocy pakiet zabezpieczeń konieczny ale taki mało awaryjny. Widziałem wzmaki w których to wałśnie ono siadąło jako pierwsze...:( U ciebie pewnie nie będzie tego problemu bo już nie pierwsza końcówka o tak dużej mocy więc pewnie udało ci się opracować odpowiedni pakiet:)
 • #4
  arek59
  Level 29  
  Przeszło tyle wzmacniaczy ale zabezpieczenia praktycznie się nie zmieniły od pierwszych moich konstrukcji. Jedynie to dodane limitery napięciowe i prądowe + soft start przekaźnika wyjściowego.
  Zabezpieczenia, jak się okazało, są na tyle skuteczne i bezawaryjne że nie mam co tu zmieniać. Ale np zrobiłem wzmacniacz klasy D i jest jeszcze więcej zabezpieczeń że aż nie wiem które się włącza :wink:
  W przyszłości przekaźnik zastąpię triakiem lub przekaźnikiem elektronicznym.
 • #5
  komatssu
  Level 29  
  Czy przekaźnik wyjściowy będzie w stanie skutecznie odłączyć obciążenie? W razie awarii 70-80V napięcia stałego nie jest tak łatwo odłączyć małym przekaźnikiem, między jego stykami powstaje łuk elektryczny i taki przekaźnik dosłownie staje w ogniu.
 • #7
  arek59
  Level 29  
  > Komatssu
  Tam jest zasilanie 2x115-125V DC jałowo. Robiłem zwarcie i nic się nie działo.
  > aaanteka
  Od zewnątrz jest to ADS, od środka tylko moduły siedzą inne :) Parametry starałem się zachować jak oryginał z fabryki.
 • #9
  _eddie_
  Level 33  
  aaanteka wrote:
  Czyli jednym zdaniem : -reaktywacja obudowy z zasilaczem ADS LX 2000 :D .

  Bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego i dokumentacji produkcyjnej trudno mówić o zachowaniu parametrów .  Podstawowych parametrów czyli moc, obciążenie itp a poprawa brzmienia czy nawet nowe moduły to tunnig - bo golf 3 z silnikiem 2l turbo od forda dalej będzie golfem 3 :P

  Co do LX2000 - kumpel kupił ten koniec od jakiegoś zakładu pracy i kiedy się dowiedział, że to tykająca bomba przestał jej używać bo się boi obciachu na imprezie a noszenie innej w zapas w raku to spore obciążenie. Tu kolega wykonał świetną robotę bo wygląda to zacnie i przypuszczam, że ja sam byłbym bardziej pewny tego wzmacniacza niż innego fabrycznego (np LX1400).
 • #11
  _eddie_
  Level 33  
  arek59 wrote:
  _eddie_ Po czym sądzisz że moja końcówka wydaje się być pewniejsza?


  Śledziłem Twoje wcześniejsze konstrukje i nie trzeba być wielkim znawcą tematu by wiedzieć że takie indywidualne podejście do każdego wzmacniacza musi tak owocować. Zresztą po fotkach widać, że to spawarka :)
 • #12
  aaanteka
  Level 41  
  _eddie_ wrote:
  Podstawowych parametrów czyli moc


  _eddie_ wrote:
  Zresztą po fotkach widać, że to spawarka


  Moc chyba pobierana z sieci zasilającej. Jak na wzmacniacz akustyczny to trochę za mało.
 • #13
  arek59
  Level 29  
  Mam przed sobą w naprawie t amp 2400, siedzi tam trafo 1467VA :) Wyciąga 2x900W w sinusie. Tak samo LDM SMX08e, ma 2x200W (2x180 zmierzone) a trafo 380VA. Fidek fpa 12A, 2x1500W, trafo 2700VA. T amp proline 3000, 2x1800W, trafo 2570VA albo 2750VA.
 • #15
  arek59
  Level 29  
  Producent sam się zrzekł z tego modelu, nie chcą ich naprawiać, wymieniać, zwracać kosztów za wadliwy model. Więc trzeba było coś z tym zrobić.
  W przyszłości jak ruszy może seryjna produkcja to pomyślę nad nazwą. :)
  Tak jak pisałem, zmieniły się tylko moduły, reszta bebechów wraz z radiatorami i złączami nie uległy zmianie.