Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2-komorowa bateria lepsza od 4 i 6-komorowej

16 Paź 2015 21:51 3810 1
 • Poziom 14  
  Witam.

  Zastanawiam się nad trwałością baterii 2-komorowych w stosunku do tych o większej ilości komór.

  Mam pewną teorię, mianowicie, w moim starym laptopie padła bateria, po rozebraniu okazało się, że jedno ogniwo jest martwe a reszta jest w całkiem dobrej formie... I tu nasuwa się pewna teza, że bateria padła ponieważ w przypadku braku układu balansującego ogniwa w baterii, po takim nadmiernym rozładowaniu jednej baterii szybciej się ona zużywa, aż w końcu odpływa do krainy wiecznego rozładowania. No i teraz teoria, baterie 9 i 4 ogniwowe/komorowe mają krótszą żywotność niż 2 ogniwowe, ponieważ prawdopodobieństwo uszkodzenia jednej z cell jest większe, gdyż jest ich po prostu więcej...

  Proszę się do tego ustosunkować :)
  Pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  Wszystko pięknie, tylko bateria 2 komorowa w jakiej konfiguracji ? 2 ogniwa połączone równolegle - w parę, czy 2 połączone szeregowo ? Jest zasadnicza różnica. Kiepska teoria, im więcej ogniw połączonych równolegle, tym każde jedno ogniwo w takim połączeniu dostaje mniej "popalić". Załóżmy, że masz baterię 4 ogniwa li ion 3,7V połączone równolegle, czyli cała bateria ma 14,8V. Laptop potrzebuje pobrać 29,6W. Przez ogniwa popłynie prąd o natężeniu 2A.
  Teraz inna sytuacja: bateria ma 8 takich ogniw połączone po 2 równolegle i 4 takie dwójki szeregowo. Bateria również ma 14,8V, laptop potrzebuje również pobrać 29,6W, więc prąd też wynosi 2A. Który wariant jest lepszy dla żywotności ogniw ?