Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego

rewik 03 Sep 2020 10:33 10770 43
 • #31
  Kaktus2019
  Level 5  
  Dodam update,
  Jak narazie wychodzi na to że czujnik ma jakieś mikropęknięcie i raz styka raz nie (nie we wtyczkach/stykach), z każdym dniem było coraz gorzej, czasem udało się raz zagrzać wodę w zbiorniku CWU.
  Udało mi się zdobyć używany czujnik o tym samym oznaczeniu, wczoraj go włożyłem, od tego czasu woda była grzana dwukronie a nawet wymusiłem ogrzewanie CO. Narazie wszystko tip top.
 • #32
  Ricorro
  Level 16  
  Strzelam, że jak bym miał zastosować to dałbym 100 lub 110stopni max. sądzę że to zwykły rozwierny NC po osiągnięciu zadanej temperatury rozwiera styki koszt kilka złotych na alledrogo.
  1. Rozwiązanie nie polecane zupełnie: wstawienie zworki (ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!)
  2. spróbować osadzić w tym miejscu czujnik termostat NC czujnik ciągu spalin
  Link
  Ale Wy macie problemy :D :D :D . Oczywiście montujecie na własną odpowiedzialność do celów testowych
  cena kilka złotych... :D :D :D :D :D

  PS. Jeśli jest to rozwierny znaczy po osiągnięciu zadanej temperatury rozłącza obwód można dla bezpieczeństwa umiejscowić 2 sztuki w połączeniu szeregowym. W sumie aż tak nie trzeba ale kosztuje grosze więc... Polecam umiejscowić za pomocą pasty termoprzewodzącej w tym miejscu gdzie jest oryginał. Luz :lol:

  Dodano po 10 [minuty]:

  serwo66 wrote:
  Ten sam wymiennik stosuje Vaillant i także nie można zakupić czujnika przegrzewu, a z tego co słyszałem nikomu nie udało się zamienić tego czujnik na inny ze skutkiem satysfakcjonującym. Jak wyżej pisał kolega "murza" powodem jest przegrzanie wymiennika lub błędne (nie fachowe) przestawienie na gaz propan, byłem przy takim kotle. Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wymiana wymiennika na nowy, cena ok 3000 zł a taki sam w Vailancie ok. 4500 zł .


  Bez jaj nie mówcie że ktoś zmieniał to i płacił 3 lub 4 koła :lol: :please: :not: :shii: :D :D :D
 • #33
  PanNotie
  Level 1  
  Czujnik tsd 1920 kosztuje 250pln. Dzisiaj serwisant termet mi go wymienił. Nie wiem po co kombinować.
 • #34
  Ricorro
  Level 16  
  Jak nie masz co z kasą robić to przepłaciłeś konkretnie 240zł ale zadowolenie się liczy i to jest najważniejsze! :lol:
 • #35
  rewik
  Level 18  
  Czasem święty spokój jest cenniejszy ;)
  Niestety większość koncernów nas w ten sposób porabia. Oryginalny czujnik będzie pewnie parę zł droższy od tego "zamiennika" ze znanego portalu aukcyjnego ale do 250 zł będzie ciągle daleko. Właśnie wrzuciłem tam wyszukiwanie oryginału i trafił się jeden ... za jedyne .. 500 zł.
  Nie mówiąc już o tym, że ten sam wymiennik można kupić za 1500 zł jako Termet i 4000 zł jako Vaillant.

  Przy okazji pytanie jaka powinna być max temperatura w miejscu gdzie znajduje się ten czujnik?
 • #36
  gorny7
  Level 12  
  Mówimy o starszych modelach bo w nowych Ecocondes Gołd plus są dwa elementy?
  Do góry komory jest czujnik z którego idzie 1 przewód do właśnie wg mnie tego bezpiecznika, 2 do kostki. Z bezpiecznika
  2 przewód idzie do kostki i dalej do elektroniki. Czyli wg mnie czujnik wykrywa za wysoka temperaturę spalin daje sygnał do bezpiecznika który się pali i kocioł staje.
  . Jezeli sygnał pojdz bezposrednio do kostki z czujnika pomijając zabezpieczenie bezpiecznik wtedy błąd E03 chyba nie wyskoczy ale nie będzie zabezpieczenia?
  Kocioł pokazywał błąd E03 pomiar tylko czy jest przejście pokazuje mi że przez czujnik spalin ten na górze jest a przez bezpiecznik nie ma czyli chyba jest spalony
  Serwisant który Ci wymienił, czy masz tylko 1 a nie dwa elementy?
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
 • #37
  gienios
  Level 11  
  Witam,
  Podobny przypadek mam ze swoim kotłem - Termet EcoCondens Crystal II 20kW (kod modelu WKJ2951000000-B). Kocioł zaczął sporadycznie wskazywać błąd E07 - "Zabezpieczenie na wylocie spalin. Temperatura spalin jest za wysoka. Powrót do pracy po około 10 minutach od momentu wyłączenia. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia bezpiecznika termicznego – wymienić na nowy. Jeżeli bezpiecznik termiczny jest sprawny - sprawdzić okablowanie." - opis z instrukcji obsługi. Kocioł pracuje 5 lat. Kocioł ten ma tylko jeden czujnik temperatury spalin TSD1902 montowany od góry wymiennika (nie w wylocie spalin nad wymiennikiem). Czujnik ten jest zwierno/rozwierny, tzn. zwarty do temperatury granicznej, a po jej przekroczeniu się rozwiera. Mój czujnik rozwiera się przy 90st. C (wartość zmierzona, nie z katalogu), natomiast aby się zwarł i kocioł ponownie ruszył trzeba go schłodzić praktycznie do temperatury pokojowej. I to jest prawdopodobnie "jego usterka", ponieważ kocioł z błędem E07 przerywa pracę na 10 minut wentylując komorę, po czym rozpoczyna ponownie rozruch. Oczywiście w tak krótkim czasie powietrze w wymienniku nie osiągnie temperatury pokojowej, piec uruchamia palnik, ten przez chwilę pracuje i podgrzewa komorę wymiennika do chwili pierwszego czasu pomiaru temperatury spalin, temperatura przekroczona -> piec się wyłącza, pokazuje błąd i cykl się powtarza.
  Kupiłem inny czujnik (temp. 115stC) Z4350040500 TSD2910, ale ma zbyt długą sondę i nie daje się zamontować w miejscu czujnika TSD1902. (prawdopodobnie przewidziany do montażu w wylocie spalin nad wymiennikiem). Temat mam nierozwiązany, ale najpierw planowana jest inspekcja i czyszczenie wymiennika. Kocioł podczas pracy z pełną mocą osiąga temperaturę spalin ok. 90st.C, co wydaje się wartością za dużą na kocioł kondensacyjny, więc najpierw trzeba znaleźć tego przyczynę.
 • #38
  tomski86
  Level 11  
  Witam
  W przyszłym tygodniu będę miał te krótsze czujnik.
  Ale przed wymianą czujnika sugerował bym wyczyścić wymiennik i sprawdzić czy nie ma zbyt dużych odstępów miedzy rurkami. Następnie sprawdzić temperatury spalin. Bardzo często te czujniki same z siebie się uszkadzają.
 • #39
  Arcyszczur
  Level 2  
  Mamy w domu Immergas Victrix Exa z 2017 roku (zainstalowany w 2018). Właśnie zaczął wyrzucać błąd E02 i objawy jak Twoje: popracuje, pogrzeje i wyłącza się z blokadą. Po resecie to samo - kilkanaście minut pracy i znów. Problem pojawił się po kilkudniowej obniżce aktywności pieca w środku sezonu (zejście na niższe temperatury w związku z nieobecnością w domu). Komora spalania jest identyczna z Twoją, którą pokazałeś na zdjęciach. Też dwa czujniki. U mnie zepsuł się ten nad wymiennikiem. Czujnik w wylocie spalin póki co sprawny.
  Zepsuty TSD1902 ma opór rzędu 0-200 omów. W temperaturze pokojowej zero. Rośnie w strudze gorącego powietrza z farelki ale wartości do 200 omów. W specyfikacji TASSERON seria czujników TSD powinna mieć kilka do kilkunastu kiloomów przy temperaturach 10-20 C. Około 200 omów mają przy temperaturach rzędu 150-180 C więc takie wskazanie elektronika interpretuje jako poważne przegrzanie kotła i wyłącza z blokadą E02. W instrukcji serwisowej czujnik powinien wyłączyć piec po przekroczeniu 167 C w strudze spalin nad wymiennikiem.
  Teraz co do serii TSD: one nie są bimetalicznymi wyłącznikami tylko półprzewodnikowymi termistorami (jest kilka charakterystyk i mogą mieć więcej niż jeden termistor na raz ale nie ma łączy -rozłącza, to jest raczej sposób w jaki elektronika interpretuje jego wskazania).
  U mnie okpiłem piec zastępując czujnik rezystorem 4500 omów. Pomierzyłem termometrem zbliżeniowym temperatury w różnych miejscach pracującej komory kondensacyjnej i piec się nie przegrzewa.
  Na pełnej mocy i nastawionej temperaturze wyjścia c.o. na 56 C okolice czujnika (czarne, teflonowe) miały do 50-60 C, przy czym 60 to już w szyi wylotu spalin przy drugim czujniku. W górnej części komory z tyłu - kilka stopni więcej, przy samym uszkodzonym czujniku - mniej. Najbardziej grzała się metaliczna obudowa komory z przodu u nasady palnika - trochę ponad 70 C. Gdy piec dogrzał wodę w systemie i zmniejszył moc, wszystkie te temperatury spadły gdzieś o 1/3. W instrukcji są podane w tabeli specyfikacji prawidłowe zakresy temperatur roboczych - w tym spalin. To co pomierzyłem z grubsza nie odbiega od nich. Piec ma czujniki temperatury:
  1.) na wlocie wody z systemu c.o. za pompą obiegową,
  2.) na wylocie wody do systemu c.o. za wymiennikiem pierwotnym
  (te dwa sterują pracą pieca i modulacją mocy)
  3.) na wylocie wody do systemu c.o. drugi czujnik tuż obok 2) tzw. bezpieczeństwa - on jest połączony w szereg z czujnikiem nad komorą kondensacyjną i uszkodzenie lub nieprawidłowość odczytu któregokolwiek z nich wyrzuca błąd E02
  4.) nad komorą kondensacyjną w strudze spalin, "termobezpiecznik wymiennika" (ten mi się zepsuł)
  5.) w wylocie spalin z komory kondensacyjnej do komina (jego uszkodzenie wyrzuca błąd E03, w Immergas Victrix Exa elektronika rozróżnia sygnały z obu czujników na komorze kondensacyjnej)
  6.) jest jeszcze czujnik obecności płomienia bezpośrednio przy palniku po przeciwnej stronie od zapalarki

  Na koniec - rozbawiło mnie cytowane twierdzenie któregoś z serwisów, że "ten czujnik nie ma prawa się zepsuć". Otóż termistory półprzewodnikowe rozkalibrowują się z czasem i jest to dobrze znany problem w miernictwie. Wystąpienia co najmniej dryftu całej krzywej pomiarowej w górę lub w dół po kilku latach należy się po prostu spodziewać. Do tego są dość delikatne i nie dziwi mnie, że w sytuacji przegrzania mogą się zachować jak bezpiecznik, po prostu tracąc właściwości całkowicie.
  Grzechy (nie moje tym razem ale "kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień"):
  w komorze spalania było z pół centymetra żużlu i wilgoć (brak serwisu od kilku lat); ciśnienie w przeponowym zbiorniku wyrównawczym pieca przy zerze barów na piecu było poniżej 1 bara i trzeba było dopompować pompką samochodową z manometrem; system c.o. jest stary, cieknie tu i tam i ciśnienie na zimnym piecu było nieco poniżej 1 bara, a powinno być 1-1,2, trzeba było dolać wody. W tych warunkach przy spadku aktywności piec miał prawo złapać nieco powietrza w górną część wymiennika, a do tego przysypana żużlem część wymiennika nie pracować prawidłowo => przegrzanie wymiennika. No nic nie dzieje się bez przyczyny.
  Na obrazku uszkodzony czujnik:
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
 • #40
  Arcyszczur
  Level 2  
  Na koniec jak rozwiązałem problem:
  (Nawet nie żartujcie. 45 czy 100 euro za czujnik nie dałem.)

  Kupiłem za trzy złote na alledrogo "termostat bimetaliczny wyłącznik termiczny 95*C NC" , wlutowałem go szeregowo z moim opornikiem (4-6 kilo omów robi robotę), przykleiłem resztką pasty termoprzewodzącej, która została dziecku po ulepszaniu chłodzenia procka w PC-cie, docisnąłem termostat zgiętym kawałkiem ogona trytki do korpusu komory kondensacyjnej tuż nad uszkodzonym czujnikiem i dowiązałem do niego za kabelek trytką. Koniec. Działa jak złoto. A ja śpię spokojnie, bo jak teflonowy korpus nagrzeje się powyżej 95C to termostat wyłączy piec, a ten wyrzuci błąd 02. Na razie nie zdarzyło się jeszcze co wskazuje raczej na uszkodzenie samego oryginalnego czujnika bez większych skutków dla komory kondensacyjnej.
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego


  Na koniec - dzięki wszystkim przede mną.
  Wasze wpisy dużo pomogły.
 • #41
  pablosalwa
  Level 1  
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
  Może komuś się przyda. Cena 10,5euro jest zachęcająca.
  Identyczny został wymieniony w moim ecocondens gold plus.
 • #42
  Arcyszczur
  Level 2  
  Tylko ten wygląda jak czujnik w górnej części komory, w wylocie spalin. Czyli czujnik temperatury spalin. Ma niebieską złączkę i dłuższą końcówkę... Za 10 eur można rozważyć.
 • #43
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Jest to bezpiecznik termiczny 115 *C, nr części Z4350040500 dostępny tylko dla serwisu. Mam taki na stanie.
  Wg procedury zadzialanie tego zabezpieczenia wymaga wymiany wymiennika głównego, ale znam przypadki, że nic się wymiennikowi nie stało.

  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego
 • #44
  zlotaronczka
  Level 20  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Mam taki na stanie.


  Jaka kwota wchodzi w rachubę przy " popycie " ??