Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego

17 Paź 2015 10:53 3420 23
  • Poziom 18  
    W Termecie Ecocondens Crystal 20 uszkodził się czujnik ciągu kominowego - temperatury spalin. Oznaczenie na czujniku (termostacie) Tasseron TSD1902 04-12 NL.
    Część nie do kupienia w Termecie. Wg nich francuski producent wymiennika stwierdził, że czujnik nie ma prawa się uszkodzić i można jedynie wymienić cały wymiennik. Serwis potwierdza, że jest to problem, mieli kilka podobnych przypadków, szukają rozwiązania ale nie potrafią na razie pomóc. Mam zamiar zastosować inny czujnik. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji o prawidłowej temperaturze zadziałania obecnego czujnika. Myślę wstawić termostat na 90 st. Czy będzie prawidłowy?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    To nie jest czujnik temperatury spalin, tylko przegrzania wymiennika, bodajże 120 lub 140 stopni. Tak to jest jak się uruchamia kocioł bez należytego odpowietrzenia. Można ten czujnik "obejść" bardzo prosto ale na publicznym forum tego nie mogę napisać, ale każdy serwisant Termetu wie jak to zrobić, osoby kumate też się domyślą analizując stan przewodnictwa przegrzanego czujnika. On nie wpływu na spalanie gazu ani na sprawność urządzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Ten sam wymiennik stosuje Vaillant i także nie można zakupić czujnika przegrzewu, a z tego co słyszałem nikomu nie udało się zamienić tego czujnik na inny ze skutkiem satysfakcjonującym. Jak wyżej pisał kolega "murza" powodem jest przegrzanie wymiennika lub błędne (nie fachowe) przestawienie na gaz propan, byłem przy takim kotle. Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wymiana wymiennika na nowy, cena ok 3000 zł a taki sam w Vailancie ok. 4500 zł .
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Tak to jest jak się uruchamia kocioł bez należytego odpowietrzenia

Czujnik padł po 2 latach pracy podczas normalnego użytkowania.

Cytat:

Można ten czujnik "obejść" bardzo prosto ale na publicznym forum tego nie mogę napisać, ale każdy serwisant Termetu wie jak to zrobić, osoby kumate też się domyślą analizując stan przewodnictwa przegrzanego czujnika. On nie wpływu na spalanie gazu ani na sprawność urządzenia.

Ale ma chyba niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Wiem jak go "obejść" bo jest to zwykły termostat NC.

Cytat:
    Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wymiana wymiennika na nowy, cena ok 3000 zł a taki sam w Vailancie ok. 4500 zł .

Jedyne prawidłowe ale dla producenta

Jakie były problemy przy zamianie na inny?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie znam szczegółów ale wiem że w Termecie nie udało im się dopasować odpowiedniego zamiennika który nie miał iść do sprzedaży tylko do wewnętrznych potrzeb.
  • Poziom 18  
    Prawdopodobnie problemy były z dopasowaniem wielkości i kształtu.

Ponowię najważniejsze dla mnie pytanie. Czy termostat na 90 st będzie (przynajmniej w teorii) prawidłowy?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Czytaj to co napisał murza.
  • Poziom 18  
    Czy dobrze odczytuję, że właściwy czujnik i tak nie zadziała przy niedrożnym kominie i tak na dobrą sprawę na tą chwilę na niewiele mi się zda?

A swoją drogą skoro przegrzanie wymiennika go uszkadza to czemu przed tym przegrzaniem nie chroni i nie wyłączy kotła zanim ono nastąpi?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    rewik napisał:
    Czy dobrze odczytuję, że właściwy czujnik i tak nie zadziała przy niedrożnym kominie i tak na dobrą sprawę na tą chwilę na niewiele mi się zda?

A swoją drogą skoro przegrzanie wymiennika go uszkadza to czemu przed tym przegrzaniem nie chroni i nie wyłączy kotła zanim ono nastąpi?

To nie jest czujnik ciągu kominowego! Występuje on tylko w kotłach z otwartą komorą spalania.
    Kocioł kondensacyjny z przydławionym lub zatkanym kominem nie odpali.
    Druga część pytania skieruj do producenta wymiennika.
    Ogólnie ten czujnik nie jest niezbędny do działania kotła. Termet montuje swój czujnik przegrzewu na wyjściu ciepłej wody z wymiennika.
  • Poziom 18  
    Cały czas sugerowałem się opisem z instrukcji, że jest to czujnik temperatury spalin. Pomimo tego, że jest on praktycznie niepotrzebny (bo to żadne zabezpieczenie przed uszkodzeniem tylko wskaźnik sugerujący szykowanie kasy na wymianę) to zamontuje po Waszych radach taki na 120 st chyba po to, żeby lepiej się poczuć.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 14  
    Mam ten sam problem, w piecu Vaillanta eco-tec VC 126/3-5 wyrzuca błąd F.76 czyli właśnie "zadziałał układ chroniący wymiennik ciepła przed przegrzaniem" jak uda się skasować błąd to kocioł na grzaniu co pracuje normalnie, a jak grzeje c.w.u to albo grzeje ją do zadanej temperatury, po osiągnięciu której gasi się palnik i wówczas wyrzuca ten błąd, lub wyrzuca go w czasie grzania. Przy c.o. chodzi normalnie nie wyrzuca błędu. Czyli co raz się przegrzewa wymiennik, a raz nie?. Oczywiście w ramach oszczędności producent nie przewidział wymiany samego czujnika, a jedynie wraz z wymiennikiem, uprzejmość ta, to koszt ok. 3000zł. Zastanawiam się w związku z tym nad nowym piecem. Na razie sobie z tym czujnikiem oczywiście poradziłem, ale czy to jest do końca bezpieczne?, to mam ciut ciut wątpliwości, a z drugiej strony kocioł ma tyle innych zabezpieczeń, np. max temp. wody wychodzącej z wymiennika że hmmmm :). Może ktoś po kolejnych 2 latach od ostatniej dyskusji opracował metodę wymiany tego czujnika na jakiś inny, na jaki?
  • Poziom 26  
    Zmniejsz moc maksymalną na CWU i zobacz, czy dalej będzie się wyłączał i pokazywał błąd. Nie znam tego Vaillanta.
    Z reguły jak kocioł współpracuje z zasobnikiem to pracuje z mocą maksymalną, a moduluję przy samym końcu osiągania temp. zadanej. A na CO kocioł moduluje cały czas.
  • Poziom 32  
    W tych kołach Vaillant jest rzeczywiście termostat=czujnik temp. który ma za zadanie zabezpieczyć wymiennik przed nadmiernymi temp. ale paradoks polega na tym, że jak on zadziała, to nie można go wymienić - tylko i wyłącznie z całym wymiennikiem.
    W nowych Vaillantach już tego czujnika nie ma :D
    Jeśli da się skasować błąd i raz się pojawia a raz nie, to może wina słabego połączenia elektrycznego? To że działa przy podgrzewaniu CWU, gdzie pracuje z wysoką temp. wody (wyższą niż na CO) może oznaczać, że układ nie odbiera w w odpowiednim stopniu ciepła. Może masz zabrudzoną komorę spalania, lub zakamieniony wymiennik w kotle lub wężownicę w zasobniku?
    Może ktoś próbował "oszukać" jakimś rezystorem/potencjometrem ten czujnik?
  • Poziom 14  
    Bro - faktycznie z obserwacji wynika, że przy graniu cwu jedzie na full, ograniczyłem max. temp wody w zasobniku, ale to nie podziałało z powyższego powodu, ale ograniczenie mocy ze 100% przy grzaniu cwu i max temp. z 85C może coś poradzić.
    ls_77 - połączenia elektryczne sprawdziłem, ale są tak małe spinki, że nawet nie ma jak po rozszerzać bolców które się stykają, a druciki mają chyba średnicy włosa !. Tego czujnika nie potrzeba oszukiwać chyba rezystorem błąd się pojawia przy rozłączeniu kabli do czujnika, więc kiedy nie ma łączności pomiędzy tymi dwoma kabelkami, jak jest pomiędzy nimi styk, to wszystko działa :), a ten styk nie musi realizować czujnik :), tylko jak pisałem powyżej czy to bezpieczne do końca . . . .?Jesteś pewien, że nowe vaillanty nie mają tego czujnika??????. Bo wówczas przy obniżeniu na wszelki wypadek mocy grzania cwu i obniżeniu max temp. wody wypływającej z wymiennika może by można sobie ten czujnik podarować.
  • Poziom 26  
    Zmianą temp. wody w zasobniku tego nie poprawisz ! Należy w ustawieniach serwisowych to zmienić - jeśli jest taka możliwość w Vaillancie - nie znam się na tych modelach. Przykładowo w Termecie da się zmniejszyć moc na CWU.
  • Poziom 32  
    Ten czujnik to chyba coś w rodzaju termistora. Przy temp. ~160-170°C rozrywa styk. Teoretycznie można go zewrzeć, ale trzeba ustalić co było przyczyną jego zadziałania? Co spowodowało wzrost temp. w wymienniku, że on zadziałał? Może zakamienienie, może zapowietrzenie? Ktoś to sprawdzał?

W nowych kotłach VC serii PLUS tego termika nie ma w kotłach rewizji R4 (~2015r.), nie ma też ich w najnowszych kotłach VC serii PURE:
    Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego

Jak by co to nowy wymiennik twojego kotła to koszt ~2000zł brutto + wymiana.

Możesz jeszcze próbować tak jak mówiłeś ograniczyć moc na CWU i max temp. ładowania zasobnika, ale trzeba wtedy liczyć się z dłuższym czasem nagrzewania zasobnika.
  • Poziom 14  
    No właśnie, gdyby zadziałał w sytuacji do której go tam wsadzono, to rozerwał by styk i koniec, nie było by szansy z nim podłączonym ani skasować błędu, ani uruchomić kotła. A on raz blokuje kocioł, a potem po skasowaniu błędu przez 2 dni chodzi normalnie, po czym znowu F.76, więc po mojemu on się po prostu spieprzył. Zresztą wujek google ma zdjęcia wymienników w których zadziałał gdy powinien - wtedy jest praktycznie całkowicie stopiony, a mój wygląda jakby wymiennik wczoraj był włożony do kotła, więc na pewno nie dostał takiej temperatury. Jego brak w nowszych kotłach obrazuje konieczność jego stosowania :). Tą informacją podniosłeś mnie na duchu.
  • Poziom 32  
    No to działaj na nim dalej. Nie masz nic do stracenia :D
  • Poziom 25  
    Mam kolegę serwisanta Termeta opatentował przeróbkę czujnika na taki co nie uszkadza się na trwałe tylko działa jak zwykły NTC. Patentu nie sprzedaje.
  • Poziom 8  
    przemar - i jak problem z f.76 ostatecznie został rozwiązany? Mam teraz dokładnie to samo. Obniżyłem parametry zasilania CWU i piec jakoś zipie, zastanawiam się jak długo. Pomierzyłem ten sensor tsd1902 i wychodzi mi niemal zerowa rezystancja. Nie wygląda na upalony. Kable bez przerwań. Serwisant był i nie stwierdził problemu z wymiennikiem, nie wygląda na uszkodzony. Ponoć zdarza się, że czujnik ten pada.
  • Poziom 1  
    Gdyby ktoś potrzebował, to czyjnik Tasseron TSD 1902 jest dostepny, ale we włoszech, cena 50 Euro:

www.area54.it/Sonda-fumi-Tasseron-TSD-1902

może to komus ulatwi, mnie sie też popsuł, ale serwisant mial jakis używany, ale udalo mi się znaleźć to na wloskiej stronie

niestety blokuje mi link
  • Poziom 25  
    W sprawie czujnika do termeta proszę dzwonić do autoryzowanych serwisantów i pytać o czujnik bo jest-była mała partia czujników w serwisie.
  • Poziom 9  
    Widzę, że nie tylko serwisy go mają.
    Tutaj jest do kupienia sonda za 50 EUR + wysyłka.
    Link