Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego

rewik 17 Oct 2015 10:53 12372 44
 • #1
  rewik
  Level 18  
  W Termecie Ecocondens Crystal 20 uszkodził się czujnik ciągu kominowego - temperatury spalin. Oznaczenie na czujniku (termostacie) Tasseron TSD1902 04-12 NL.
  Część nie do kupienia w Termecie. Wg nich francuski producent wymiennika stwierdził, że czujnik nie ma prawa się uszkodzić i można jedynie wymienić cały wymiennik. Serwis potwierdza, że jest to problem, mieli kilka podobnych przypadków, szukają rozwiązania ale nie potrafią na razie pomóc. Mam zamiar zastosować inny czujnik. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji o prawidłowej temperaturze zadziałania obecnego czujnika. Myślę wstawić termostat na 90 st. Czy będzie prawidłowy?
 • Helpful post
  #3
  murza
  Level 13  
  To nie jest czujnik temperatury spalin, tylko przegrzania wymiennika, bodajże 120 lub 140 stopni. Tak to jest jak się uruchamia kocioł bez należytego odpowietrzenia. Można ten czujnik "obejść" bardzo prosto ale na publicznym forum tego nie mogę napisać, ale każdy serwisant Termetu wie jak to zrobić, osoby kumate też się domyślą analizując stan przewodnictwa przegrzanego czujnika. On nie wpływu na spalanie gazu ani na sprawność urządzenia.
 • Helpful post
  #4
  serwo66
  Level 25  
  Ten sam wymiennik stosuje Vaillant i także nie można zakupić czujnika przegrzewu, a z tego co słyszałem nikomu nie udało się zamienić tego czujnik na inny ze skutkiem satysfakcjonującym. Jak wyżej pisał kolega "murza" powodem jest przegrzanie wymiennika lub błędne (nie fachowe) przestawienie na gaz propan, byłem przy takim kotle. Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wymiana wymiennika na nowy, cena ok 3000 zł a taki sam w Vailancie ok. 4500 zł .
 • #5
  rewik
  Level 18  
  Quote:
  Tak to jest jak się uruchamia kocioł bez należytego odpowietrzenia

  Czujnik padł po 2 latach pracy podczas normalnego użytkowania.

  Quote:

  Można ten czujnik "obejść" bardzo prosto ale na publicznym forum tego nie mogę napisać, ale każdy serwisant Termetu wie jak to zrobić, osoby kumate też się domyślą analizując stan przewodnictwa przegrzanego czujnika. On nie wpływu na spalanie gazu ani na sprawność urządzenia.

  Ale ma chyba niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Wiem jak go "obejść" bo jest to zwykły termostat NC.


  Quote:
  Jedyne prawidłowe rozwiązanie to wymiana wymiennika na nowy, cena ok 3000 zł a taki sam w Vailancie ok. 4500 zł .

  Jedyne prawidłowe ale dla producenta

  Jakie były problemy przy zamianie na inny?
 • Helpful post
  #6
  serwo66
  Level 25  
  Nie znam szczegółów ale wiem że w Termecie nie udało im się dopasować odpowiedniego zamiennika który nie miał iść do sprzedaży tylko do wewnętrznych potrzeb.
 • #7
  rewik
  Level 18  
  Prawdopodobnie problemy były z dopasowaniem wielkości i kształtu.

  Ponowię najważniejsze dla mnie pytanie. Czy termostat na 90 st będzie (przynajmniej w teorii) prawidłowy?
 • Helpful post
  #8
  serwo66
  Level 25  
  Czytaj to co napisał murza.
 • #9
  rewik
  Level 18  
  Czy dobrze odczytuję, że właściwy czujnik i tak nie zadziała przy niedrożnym kominie i tak na dobrą sprawę na tą chwilę na niewiele mi się zda?

  A swoją drogą skoro przegrzanie wymiennika go uszkadza to czemu przed tym przegrzaniem nie chroni i nie wyłączy kotła zanim ono nastąpi?
 • Helpful post
  #10
  Magister_123
  Level 36  
  rewik wrote:
  Czy dobrze odczytuję, że właściwy czujnik i tak nie zadziała przy niedrożnym kominie i tak na dobrą sprawę na tą chwilę na niewiele mi się zda?

  A swoją drogą skoro przegrzanie wymiennika go uszkadza to czemu przed tym przegrzaniem nie chroni i nie wyłączy kotła zanim ono nastąpi?


  To nie jest czujnik ciągu kominowego! Występuje on tylko w kotłach z otwartą komorą spalania.
  Kocioł kondensacyjny z przydławionym lub zatkanym kominem nie odpali.
  Druga część pytania skieruj do producenta wymiennika.
  Ogólnie ten czujnik nie jest niezbędny do działania kotła. Termet montuje swój czujnik przegrzewu na wyjściu ciepłej wody z wymiennika.
 • #11
  rewik
  Level 18  
  Cały czas sugerowałem się opisem z instrukcji, że jest to czujnik temperatury spalin. Pomimo tego, że jest on praktycznie niepotrzebny (bo to żadne zabezpieczenie przed uszkodzeniem tylko wskaźnik sugerujący szykowanie kasy na wymianę) to zamontuje po Waszych radach taki na 120 st chyba po to, żeby lepiej się poczuć.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #12
  przemar
  Level 14  
  Mam ten sam problem, w piecu Vaillanta eco-tec VC 126/3-5 wyrzuca błąd F.76 czyli właśnie "zadziałał układ chroniący wymiennik ciepła przed przegrzaniem" jak uda się skasować błąd to kocioł na grzaniu co pracuje normalnie, a jak grzeje c.w.u to albo grzeje ją do zadanej temperatury, po osiągnięciu której gasi się palnik i wówczas wyrzuca ten błąd, lub wyrzuca go w czasie grzania. Przy c.o. chodzi normalnie nie wyrzuca błędu. Czyli co raz się przegrzewa wymiennik, a raz nie?. Oczywiście w ramach oszczędności producent nie przewidział wymiany samego czujnika, a jedynie wraz z wymiennikiem, uprzejmość ta, to koszt ok. 3000zł. Zastanawiam się w związku z tym nad nowym piecem. Na razie sobie z tym czujnikiem oczywiście poradziłem, ale czy to jest do końca bezpieczne?, to mam ciut ciut wątpliwości, a z drugiej strony kocioł ma tyle innych zabezpieczeń, np. max temp. wody wychodzącej z wymiennika że hmmmm :). Może ktoś po kolejnych 2 latach od ostatniej dyskusji opracował metodę wymiany tego czujnika na jakiś inny, na jaki?
 • #13
  bro2004
  Level 29  
  Zmniejsz moc maksymalną na CWU i zobacz, czy dalej będzie się wyłączał i pokazywał błąd. Nie znam tego Vaillanta.
  Z reguły jak kocioł współpracuje z zasobnikiem to pracuje z mocą maksymalną, a moduluję przy samym końcu osiągania temp. zadanej. A na CO kocioł moduluje cały czas.
 • #14
  ls_77
  Level 35  
  W tych kołach Vaillant jest rzeczywiście termostat=czujnik temp. który ma za zadanie zabezpieczyć wymiennik przed nadmiernymi temp. ale paradoks polega na tym, że jak on zadziała, to nie można go wymienić - tylko i wyłącznie z całym wymiennikiem.
  W nowych Vaillantach już tego czujnika nie ma :D
  Jeśli da się skasować błąd i raz się pojawia a raz nie, to może wina słabego połączenia elektrycznego? To że działa przy podgrzewaniu CWU, gdzie pracuje z wysoką temp. wody (wyższą niż na CO) może oznaczać, że układ nie odbiera w w odpowiednim stopniu ciepła. Może masz zabrudzoną komorę spalania, lub zakamieniony wymiennik w kotle lub wężownicę w zasobniku?
  Może ktoś próbował "oszukać" jakimś rezystorem/potencjometrem ten czujnik?
 • #15
  przemar
  Level 14  
  Bro - faktycznie z obserwacji wynika, że przy graniu cwu jedzie na full, ograniczyłem max. temp wody w zasobniku, ale to nie podziałało z powyższego powodu, ale ograniczenie mocy ze 100% przy grzaniu cwu i max temp. z 85C może coś poradzić.
  ls_77 - połączenia elektryczne sprawdziłem, ale są tak małe spinki, że nawet nie ma jak po rozszerzać bolców które się stykają, a druciki mają chyba średnicy włosa !. Tego czujnika nie potrzeba oszukiwać chyba rezystorem błąd się pojawia przy rozłączeniu kabli do czujnika, więc kiedy nie ma łączności pomiędzy tymi dwoma kabelkami, jak jest pomiędzy nimi styk, to wszystko działa :), a ten styk nie musi realizować czujnik :), tylko jak pisałem powyżej czy to bezpieczne do końca . . . .?Jesteś pewien, że nowe vaillanty nie mają tego czujnika??????. Bo wówczas przy obniżeniu na wszelki wypadek mocy grzania cwu i obniżeniu max temp. wody wypływającej z wymiennika może by można sobie ten czujnik podarować.
 • #16
  bro2004
  Level 29  
  Zmianą temp. wody w zasobniku tego nie poprawisz ! Należy w ustawieniach serwisowych to zmienić - jeśli jest taka możliwość w Vaillancie - nie znam się na tych modelach. Przykładowo w Termecie da się zmniejszyć moc na CWU.
 • #17
  ls_77
  Level 35  
  Ten czujnik to chyba coś w rodzaju termistora. Przy temp. ~160-170°C rozrywa styk. Teoretycznie można go zewrzeć, ale trzeba ustalić co było przyczyną jego zadziałania? Co spowodowało wzrost temp. w wymienniku, że on zadziałał? Może zakamienienie, może zapowietrzenie? Ktoś to sprawdzał?

  W nowych kotłach VC serii PLUS tego termika nie ma w kotłach rewizji R4 (~2015r.), nie ma też ich w najnowszych kotłach VC serii PURE:
  Termet Ecocondens - Uszkodzony czujnik ciągu kominowego

  Jak by co to nowy wymiennik twojego kotła to koszt ~2000zł brutto + wymiana.

  Możesz jeszcze próbować tak jak mówiłeś ograniczyć moc na CWU i max temp. ładowania zasobnika, ale trzeba wtedy liczyć się z dłuższym czasem nagrzewania zasobnika.
 • #18
  przemar
  Level 14  
  No właśnie, gdyby zadziałał w sytuacji do której go tam wsadzono, to rozerwał by styk i koniec, nie było by szansy z nim podłączonym ani skasować błędu, ani uruchomić kotła. A on raz blokuje kocioł, a potem po skasowaniu błędu przez 2 dni chodzi normalnie, po czym znowu F.76, więc po mojemu on się po prostu spieprzył. Zresztą wujek google ma zdjęcia wymienników w których zadziałał gdy powinien - wtedy jest praktycznie całkowicie stopiony, a mój wygląda jakby wymiennik wczoraj był włożony do kotła, więc na pewno nie dostał takiej temperatury. Jego brak w nowszych kotłach obrazuje konieczność jego stosowania :). Tą informacją podniosłeś mnie na duchu.
 • #19
  ls_77
  Level 35  
  No to działaj na nim dalej. Nie masz nic do stracenia :D
 • #20
  serwo66
  Level 25  
  Mam kolegę serwisanta Termeta opatentował przeróbkę czujnika na taki co nie uszkadza się na trwałe tylko działa jak zwykły NTC. Patentu nie sprzedaje.
 • #21
  smq80
  Level 9  
  przemar - i jak problem z f.76 ostatecznie został rozwiązany? Mam teraz dokładnie to samo. Obniżyłem parametry zasilania CWU i piec jakoś zipie, zastanawiam się jak długo. Pomierzyłem ten sensor tsd1902 i wychodzi mi niemal zerowa rezystancja. Nie wygląda na upalony. Kable bez przerwań. Serwisant był i nie stwierdził problemu z wymiennikiem, nie wygląda na uszkodzony. Ponoć zdarza się, że czujnik ten pada.
 • #22
  sebmat
  Level 1  
  Gdyby ktoś potrzebował, to czyjnik Tasseron TSD 1902 jest dostepny, ale we włoszech, cena 50 Euro:

  www.area54.it/Sonda-fumi-Tasseron-TSD-1902

  może to komus ulatwi, mnie sie też popsuł, ale serwisant mial jakis używany, ale udalo mi się znaleźć to na wloskiej stronie

  niestety blokuje mi link
 • #23
  serwo66
  Level 25  
  W sprawie czujnika do termeta proszę dzwonić do autoryzowanych serwisantów i pytać o czujnik bo jest-była mała partia czujników w serwisie.
 • #24
  kemot301
  Level 10  
  Widzę, że nie tylko serwisy go mają.
  Tutaj jest do kupienia sonda za 50 EUR + wysyłka.
  Link
 • #25
  darek0808
  Level 11  
  Witam, u mnie również czujnik uległ uszkodzeniu, piec crystal II jest jeszcze na gwarancji. Jak myślicie jest możliwa wymiana całego wymiennika? Jeżeli czujnik jest "niewymienialny", to teoretycznie powinien zostać wymieniony cały wymiennik na gwarancji. Wymiennik jest Ok, uszkodzona jest jedynie izolacja termiczna tylnej ścianki. Pytanie czy taka izolacja powinna być wymieniona na gwarancji jeżeli zaczęła się "łuszczyć"? Czujnik z zewnątrz wygląda ok, ale przy podgrzewaniu cwu, piec wyrzuca błąd e7.
 • #26
  wittorio17
  Level 9  
  A czy ten oryginalny czujnik NC (normalnie zwarty) jest samopowrotny, czy po zadziałaniu i schłodzeniu powraca do stanu normalnego?
 • #27
  bro2004
  Level 29  
  Czujnik jest do wyrzucenia. Będzie rozwierał obwód.
 • #28
  wittorio17
  Level 9  
  No właśnie, u mnie to działa chyba trochę inaczej :(

  Trzy dni temu zastałem rano piec F76 w Vaillancie eco Tec plus VC PL 1863-5 z zasobnikiem CWU.
  Po resecie piec grzał normalnie, ale sytuacja powtórzyła się, po planowym oknie czasowym grzania wody, mam ustawioną temperaturę docelową na 43 stopnie.
  Jestem elektrykiem i elektronikiem - nie znam się na piecach :)
  Podszkoliłem się na forum (dziękuję) i przestawiłem d.78 z 80 st. na 70.
  Pomogło w przynajmniej 2 cyklach CWU, niestety dzisiaj rano zastałem F76, bo od 4.30 rano w niedzielę mam ustawioną legionellę.
  Co ciekawe, złapałem piec gdy był w błędzie i był jeszcze ciepły. Reset nie pomógł, więc szybko zmierzyłem termostat, był rozwarty. Po 10 minutach, gdy wymiennik ostygł, termostat się zwarł i wszystko wróciło do normy.
  Zamierzam teraz obniżyć d.77 z 18kW na 15, właściwie prawie nigdy nie zależy mi na szybkim dogrzewaniu wody.
  Tak więc wynika z tego, że termostat się trawle nie uszkadza, co najwyżej jego nastawa (ile ona właściwie wynosi?) się trwale obniża.
  Z wdzięcznością przyjmę wszystkie porady, mój piec ma 11 lat, ale w obecnej sytuacji nie bardzo chciałbym go wymieniać :(
 • #29
  irus.m
  Heating systems specialist
  Należy zacząć od pomiaru temperatury spalin w studzience pomiarowej w czopuchu oraz temperatur wej/wyjście wymienników :
  1. płomień woda
  2. płytowego do cwu, jeżeli takowy występuje- piszę o różnych markach.

  Spaliny mają za dużą temperaturę, gdy któryś ( lub wszystkie) są zanieczyszczone/ zakamienione.
  należy też sprawdzić filtry pod kotłem i wewnętrzne.

  sprawdzić wydolność pompy do ładowania zasobnika.

  wszystkie usterki , które spotkałem związane z tym czujnikiem ( niektórych markach jednorazowym termostatem) były związane z brakiem szeroko rozumianej higieny kotła lub błędami w eksploatacji i budowie instalacji.
  Nigdy nie spotkałem usterki samoistnej.

  pozdrawiam

  pozdrawiam
 • #30
  Kaktus2019
  Level 6  
  Koledzy,
  Vaillant ecoTec VC Plus 186/3-5 10 letni. podzas urlopu wyskoczył błąd d76 czyli przegrzanie, reset pieca po powrocie, tydzień pochodził, potem znów to samo. serwisant podotykał rurek przy rozruchu powiedział że wszystko tu (jakieś zawory itp) wydaje się OK, obniżył temperaturę obiegu grzania CWU w zasobniku, ale postraszył wymianą wymiennika ciepła a lepiej pieca.
  piec pochodził znów kilka dni i dzisiaj błąd.
  jestem elektronikiem ale o kotłach nic nie wiem. sprawdziłem ten sensor przegrzania - u mnie na kostce pośredniej wiązki mierzę zwykle blisko 0R, natomiast jak ruszam kostką przy czujniku to czasem przerywa. próbowałem popryskać kontakt sprayem, popodginać styki ale chyba nie do końca jakikolwiek efekt osiągnąłem - dalej jak ruszam to zrywa połączenie. To wiadomo, tak nie może być. Chciałbym jednak potwierdzić jedną rzecz - jaką charakterystykę ma ten czujnik Tasseron TSD1902, bo w ogólnej dokumentacji np Tasseron pisze że mogą być różne np NTC, PTC, PT100 i PT1000, a na forach różne opinie - jedni piszą że jest jednorazowy i się przepala (czyli zwarty to jest nieprzegrzany, czyli u mnie cacy?), inni że on wraca (a może mają problemy z kontaktem jak ja)?