Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik różnicowy i wanna z hydromasażem

08 Cze 2005 12:50 3962 15
  • Poziom 11  
    Witam
    Problem w sumie banalny. Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, we wszystkich gniazdkach w mieszkaniu styk ochronny zmostkowany jest w gniazdku do przewodu zerowego :(
    Instaluję w najbliższych dniach wanienkę z hydro :). Chcę ją zabezpieczyć w następujący sposób:
    puszczę przez wyłącznik różnicowy do silnika wanny fazę i zero a do styku ochronnego wanny doprowadzę zero z pominięciem wyłącznika różnicowego,
    czy to ma sens ? będzie bezpieczne ?
    Jaki konkretnie wyłącznik różnicowy byłby w typ przypadku najlepszy ? (30mA ?)
    Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
    Altano
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zapytam przy okazji, czy na prawidłową pracę wyłącznika różnicowo-prądowego nie będzie miało wpływu to, że w obwodach zasilania różnych urządzeń są stosowane kondensatory przeciwzakłóceniowe których obudowy są dołączone do obudowy urządzenia, a obudowa jest zerowana tak jak to jest wymagane?
  • Poziom 11  
    nie jestem pewien jak to z innymi urządzeniami ale mam wrażenie, że w prostym jednofazowym silniku napędzającym pompę w takiej wannie, kondensator nie jest podłączany pod obudowę (bo niby po co ?), ale niech wypowiedzą się eksperci...
    a swoją drogą skoro skoro różnicówki montuje się już standardowo, to chyba nie jest to jakiś wielki problem...
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 11  
    a co to znaczy "symetryczne względem PE" ?
    są jakoś galwanicznie połączone z PE czy nie ?
    miałem wrażenie że tego typu kondensatory są wpinane równolegle z fazą i zerem...
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 32  
    Dzięki. Reasumując; wszystko co jest symetryczne względem PE nie powinno powodować zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego. Czyli wszelkiego rodzaju elementy przeciwzakłóceniowe pracujące w obwodach zasilania powinny być symetryczne i trzeba na to zwracać szczególną uwagę, żeby nie było kłopotów z wyłącznikami różnicowo-prądowymi. Zapytałem o to, ponieważ słyszałem, że zasilacze komputerowe, w ogólności zasilacze impulsowe powodują zadziałanie tych wyłączników. Być może zależy to od producentów i jakości elementów w tych zasilaczach.
  • Poziom 11  
    a wracając do wątku naszło mnie jeszcze jedno:
    tak jak napisałem do styku ochronnego wanny (a konkretnie do metalowego stelaża na którym stoi i obudowy silnika - sama wanna jest z akrylu) planuję puścić zero z pominięciem różnicówki... i to jak napisał nemo jest OK
    a czy prawidłowo będzie jak zrobię połączenie styku ochronnego wanny z rurą wodociągową a nie z zerem w instalacji ? powiedzmy jakąś opaskę na rurę odskrobaną z farby i gruby przewód do PE silnika i stelaża ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    altanek napisał:

a czy prawidłowo będzie jak zrobię połączenie styku ochronnego wanny z rurą wodociągową a nie z zerem w instalacji ? powiedzmy jakąś opaskę na rurę odskrobaną z farby i gruby przewód do PE silnika i stelaża ?

Z tego co się orientuję to takie coś jest niedozwolone. Według obecnie obowiązujących przepisów dopuszczalne jest tylko zerowanie, czyli tak jak napisałeś w pierwszej części swojego postu.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 32  
    Poczytałem sobie różne wypowiedzi na forum http://ise.pl/forum/ i mam teraz więcej wątpliwości niż poprzednio dotyczących zerowania i uziemiania.
    Instalacja wodna nie zawsze zapewnia dobre uziemienie, także dla takich celów powinna być wykonana oddzielna instalacja uziemiająca co w wielu przypadkach jest niewykonalne.
  • Poziom 2  
    nie instalacja uziemiająca tylko osobny obwód zabezpieczony wyłącznikiem różnicowym, lepiej połączyć jako ochronę przewód zerowy, jeśli oczywiście warunki energetyczne na to pozwalają
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W instalacjach łazienkowych stosuje się połaczenia wyrównawcze pomiędzy wszystkimi częściami przewodzącymi.

Na rysunku przykład poprawnej instalacji zgodnej z Polską Normą PN-IEC 60364 "Instalacje elektryczne
    w obiektach budowlanych"
  • Poziom 11  
    jasne, że ideałem byłoby solidnie wykonane uziemienie w formie osobnego obwodu, tylko że (powtórzę raz jeszcze) jest to wielka płyta 7 piętro, brak osobnego obwodu PE w gniazdkach a o różnicówce pomyślałem sobie bo z pewną taką nieśmiałością wszedłbym do wanny z bąbelkami podłączonej bezpośrednio pod fazę i zero...
    gwarancja solidnego wykonania układu elektrycznego wanny nie jest dla mnie dostatecznym zabezpieczeniem...

nemo: dzięki za fachowe rady
    Pozdrawiam
    Altano
  • Pomocny post
    Poziom 1