Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na UC3845B nie startuje.

D.M 17 Paź 2015 19:22 1983 22
  • #1 17 Paź 2015 19:22
    D.M
    Poziom 15  

Mam w serwisie "UPS" do zasilania kominka (przetwornica 12-230V z automatycznym ładowaniem akumulatora). Przetwornica wykonana w oparciu o UC3845B. Schemat bardzo podobny jak na rysunku ( LM317 oczywiście z zewnętrznymi rezystorami- ale to nie ma znaczenia- przynajmniej tak mi sie wydaje). Zasilanie układu podane jest na nózkę 7 (wyprostowane 230v poprzez rezystor 150kohm) No i... układ nie może wystartować. (Cały czas mam na zasilaniu Uc3845 -> 8V) Jeżeli z zewnątrz (zewnętrzny zasilacz) podam na momencik napięcie około 12V (bezpośrednio na wyp 7 UC3845 to układ startuje i jest wszystko O.K) Wymieniłem już chyba wszystko w tej przetwornicy (kondensatory, scalak, rezystory w obwodzie zasilania) i dalej nic zawsze na zasilaniu UC3845 jest 8 do 8,5V przetwornica nie wystartuje. Jak włączę przetwornicę - to zasila ją LM317 (sprawdzony - pracuje prawidłowo) i wszystko działa Zmniejszałem rezystor R2 do 50 kohm - bez zmian(nie wystartuje przetwornica) 3 scalaki zachowuje sie identycznie- juz nie wiem gdzie mogę szukać jakieś usterki. Może ktoś walczył juz z czymś podobnym?

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 17 Paź 2015 19:32
    tkordus
    Poziom 20  

Czy LM317 będzie poprawnie działał zasilany "szpilkami" napięcia? Nie ma kondensatora wygładzającego na wejściu LM317. Czy on tam jest konieczny? Ja bym go spróbował zewrzeć - wyrzucić albo przed nim dać też kondensator np. 47uF.

0
  • #3 17 Paź 2015 19:57
    D.M
    Poziom 15  

Przed LM317 jest kondensator 220uF. Zresztą jego funkcją jest "podtrzymanie" pracy UC3845 i jako taki pracuje poprawnie (wystarczy impuls +12v na 7 nogę UC3845 i wszystko juz pracuje) Problemem jest +8V na zasilaniu UC3845 (powinno byc niecoi więcej - tak około 10V).
    Podobny problem jest opisany na:
    http://www.elektronik-kompendium.de/forum/for....php?id=220298&page=8&category=all&order=time
    Ale tam wymieniono MOSFETA - u mnie to też nie zadziałało.

Pozdr
    D.M

0
  • #4 17 Paź 2015 20:08
    excray
    Poziom 39  

Może spróbuj na wyjście LM317 dać diodę. Być może on powoduje że napięcie nie może wzrosnąć powyżej 8V.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 17 Paź 2015 20:20
    D.M
    Poziom 15  

Jest i dioda na wyjściu LM 317 - dalej bez efektu. Tak naprawdę była jeszcze dioda bezpośrednio przed UC3845 i 8V było "tylko" na scalaku. Co może obciążać tak UC3845 że nie wystartuje?

0
  • #6 17 Paź 2015 21:08
    wiertacz
    Poziom 34  

Jakie jest napięcie zasilające układ po ręcznym wystartowaniu ?
    Mi się wydaje że obciążają rezystory z dzielnika ustalającego napięcie wyjściowe stabilizatora.

0
  • #7 17 Paź 2015 21:49
    excray
    Poziom 39  

Kondensator C2 wymieniałeś?

0
  • #8 17 Paź 2015 22:06
    tos18
    Poziom 37  

Jakie napięcie jest na wejściu lm317 ?
    Czy słychać charakterystyczne "cykanie" (próbkowanie) przetwornicy czy strona wtórna jest obciążona - może jest przeciążona.
    Jakie napięcie jest na nodze 8 ?

0
  • #9 17 Paź 2015 22:17
    koziołek
    Poziom 15  

Witam, wiem, że nic nie pomogę, ale miałem identyczny problem z jakimś małym mixerem Soundcrafta po burzy, wszystko wymienione oprócz transformatora, skończyło się na dorobieniu zewnętrznego zasilacza.
    Powodzenia

0
  • #10 17 Paź 2015 22:24
    D.M
    Poziom 15  

LM jest odseparowany od reszty dioda, tak wiec nie tutaj lezy problem. Po recznym wystartowaniu mialem na nim 24V, uklad tak samo pracuje jak zjechalem na LM na 14V. Na 8 nodze mam jakies1,4V jak uklad nie pracuje,zas 5V jak ukla zastartuje recznie.

0
  • #11 17 Paź 2015 22:40
    tos18
    Poziom 37  

To nie do końca prawda. Zasilanie UC384x jest podwójne.
    Start wygląda tak że najpierw przez rezystor R2 ładuje się kondensator C2. Gdy napięcie na nim osiągnie odpowiednią wartość (dla uc3845 jest to 8,4V) podejmowana jest próba startu. Energii zgromadzonej w C2 jest tylko tyle by przetwornica wystartowała a dalsze jej zasilanie przejmuje dodatkowe uzwojenie z diodą D3 - stąd moje pytanie o to napięcie. Jeśli obwód wtórny jest przeciążony to cała energia potrzebna na start czyli wygenerowanie napięcia przez dodatkowe uzwojenie pójdzie w przeciążony obwód wtórny. W przypadku utraty pojemności przez C2 przetwornica również nie wystartuje z powodu zbyt małej ilości energii w nim zgromadzonej.Podobne objawy dadzą przebite elementy D4 C9 oraz co sygnalizował kol koziołek zwarcie międzyzwojowe transformatora). Niestety w małych zasilaczach zdarza się to coraz częściej.

0
  • #12 17 Paź 2015 23:12
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Nie piszesz, czy uruchamiasz przetwornicę obciążoną, czy pracującą jałowo.
    Jeśli nie będzie żadnego obciążenia to impuls otwierający tranzystor będzie bardzo krótki. Kondensator przed LM317 nie zdąży się naładować do właściwego napięcia. Nie dojdzie wówczas do podtrzymania pracy układu.

0
  • #13 19 Paź 2015 10:33
    D.M
    Poziom 15  

Przetwornicę uruchamiam nieobciążoną (W.P - byc może że masz rację - spróbuję dzisiaj obciążyć jakimś R przetwornicę i zobaczę co się stanie)
    tos18 - zgadzam się z tobą. C2 jest nowe i nie zmienia to zachowania sie układu. Mam wątpliwości co tego napięcia 8,4V - w moim egzemplarzu musi być co najmniej 9V aby układ ruszył (sprawdzone empirycznie). Natomiast wydaje mi się, iż elementy D4,C9 czy uzw trafa winno być w porządku - układ pracuje po ręcznym wystartowaniu. Dziwi mnie tylko to że na 7 nodze jest zawsze około 8V (ciut za mało na start)(to napięcie zmienia się o około 0,1-0,2V w zależnosci od egzemplarza UC3845), nawet jeżeli R2 zmienię z 150kohm na 100kohm - zawsze jest około 8V

0
  • #15 19 Paź 2015 13:34
    jack63
    Poziom 42  

Możecie mi Panowie wytłumaczyć czemu ma służyć ten LM317???
    Dlaczego ma tylko dwie nogi ???
    Przecież schemat aplikacyjny nie uwzględnia żadnych regulatorów napięcia zasilania.
    Przecież UC384x ma wewnętrzny regulator napięcia, a LM317 do "przepuszczenia prądu potrzebuje ok 3 V We-Wy.
    Jak LM317 dostanie krótką szpilkę (jak pisał W.P) to zanim "przepuści prąd" do UC to szpilka "się skończy". Poza tym szpilka musi być "wyższa" o te ok 3V.
    Osobiście ominąłbym szeregowy regulator na LM i dał równoległy - zener na ok 32-36V - aby nie przekroczyć max napięcia zasilania dla UC.
    A może trafo (a w zasadzie dławik ) jest uszkodzony i nie ma prawidłowych indukcyjności? Przez to prąd tranzystora głównego narasta zbyt szybko i szpilka jest zbyt krótka - niesie zbyt małą energię

1
  • #16 19 Paź 2015 19:43
    W.P.

D.M napisał:
    Mam wątpliwości co do tego napięcia 8,4V
    Tyle pokazuje miernik ale co tam się naprawdę dzieje...
    Dobrze byłoby gdybyś mógł skorzystać z oscyloskopu. Miernik słabo się nadaje do pomiarów w układach impulsowych (wbrew elektrodowej mantrze: "mierz napięcie miernikiem").

0
  • #17 19 Paź 2015 20:01
    D.M
    Poziom 15  

jack - przeczytaj dokładnie mój pierwszy post - piszę sam że schemat jest podobny ale nie identyczny (Rozwiązanie "fabryczne"). Przychylam sie do tego że chyba padają indukcyjności bo... wszystko już sprawdziłem i nic to nie dało. Dla pewności jeszcze jutro wezme układ na porządny oscyloskop i posprawdzam co się dzieje na oscylogramach.

0
  • #18 19 Paź 2015 21:13
    krzysio61
    Poziom 19  

Witam.
    Miałem jakiś czas temu podobna usterkę, uszkodzona była dioda D3.

0
  • #19 19 Paź 2015 21:32
    jack63
    Poziom 42  

W.P. napisał:
    Tyle pokazuje miernik ale co tam się naprawdę dzieje...

Coś by mogło powiedzieć porównanie wartości średniej mierzonej miernikiem i wartości szczytowej (detektor wartości szczytowej :dioda+kondensator+rezystor). Jednak pomiar oscyloskopem rozwieje wszelkie wątpliwości.
    Uwaga napięcia sieciowe - niebezpieczne. Pasuje coś odseparować od sieci energetycznej. Oscyloskop lub układ mierzony, bo może być zwarcie przy konflikcie mas.
    Do obejrzenia:
    1. rzeczony pin 8
    2. bramka tranzystora czy jest wysterowane zapewniające pełne otwarcie tranzystora
    3. Źródło tranzystora czyli prąd dławika głównego w fazie ładowania indukcyjności

0
  • #20 26 Paź 2015 13:56
    D.M
    Poziom 15  

Witam - pooglądałem przebiegi i wygląda na to, iż faktycznie poległ trafo . (zwarcie międzyzwojowe) - nieobciążone niczym pracuje poprawnie (na 8 pinie prostokąt o amp. 5V,) jak tylko wepnę D3 i obciążę trafo - nawet bez LM317 - napiecie spada na 8 pinie i już układ nie wystartuje). W każdym razie dzięki za porady. Pozdr

0
  • #22 26 Paź 2015 19:29
    W.P.

D.M napisał:
    Jeżeli z zewnątrz (zewnętrzny zasilacz) podam na momencik napięcie około 12V (bezpośrednio na wyp 7 UC3845 to układ startuje i jest wszystko O.K)
    Więc jak z tym transformatorem?
    Zasil kontroler ponownie z zewnątrz (buforowo przez dodatkową diodę katodą do 7-ki), i załącz zdjęcie przebiegu z uzwojenia oznaczonego 8-ką. Poproszę także o przebieg napięcia na nóżce 6.

Potem odłącz napięcie z dodatkowego zasilacza i podaj przebieg z nóżki 7.

0
  • #23 13 Wrz 2017 20:15
    D.M
    Poziom 15  

Niestety tak jak pisałem w poprzednim poście poległ trafo.
    Dorwałem po dwóch latach identyczny i wszystko ruszyło

0