Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwnie uzwojony transformator?

Supermodurator 17 Paź 2015 19:55 663 4
  • #1 17 Paź 2015 19:55
    Supermodurator
    Poziom 13  

Transformator EI o przekroju środkowej kolumny 25cm kw. posiada osiem uzwojeń, wszystkie nawinięte są takim samym przewodem, (średnica 1,5 mm) i każde z nich jest odizolowane od pozostałych.
    Posiada płytkę na której producent wykonał połączenia uzwojeń tak aby było możliwe zasilanie z 220V lub 110V i uzyskanie napięcia wtórnego 25V i 5V.
    Po odkręceniu tej płytki widoczne są opisy uzwojeń - podane jest napięcie w [V] i oznaczony jego początek i koniec.
    Są to:
    90V
    90V
    25V
    25V
    10V
    10V
    5V
    5V
    Po zsumowaniu mamy 260V. Po przeznaczeniu na pierwotne 230V pozostaje na wtórne 30V w dowolnej konfiguracji z napięć 10, 10, 5, 5, lub 25 i 5.
    Jaki jest cel produkowania takiego transformatora, gdzie mógł być zastosowany i czy można go sensownie wykorzystać?
    Przyznam, że chciałem go zniszczyć w celu pozyskania rdzenia na dławik do spawarki.
    pzdr

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 17 Paź 2015 21:59
    januszx3
    Poziom 30  

Supermodurator napisał:
    Jaki jest cel produkowania takiego transformatora, gdzie mógł być zastosowany

Przedstawiony w temacie opis i zdjęcia, sugerowałyby prawdopodobne zastosowanie transformatora jako " Step Up/ Down Voltage Converter Transformer", stosowane np. w hotelach. Świadczyłaby o tym np., widoczna na zdjęciu pierwszym, nazwa hotelu:
    Podobne transformatory ( Link ) ułatwiają gościom hotelowym podłączać urządzenia elektryczne, pochodzące z różnych stron świata (o różnych standardach zasilania Link ).
    Zaznaczam, że jest to tylko hipoteza. Można ją ew. sprawdzić u źródła, np. kontaktując się z hotelem (nazwa na zdjęciu).

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Paź 2015 11:30
    Supermodurator
    Poziom 13  

Od początku podejrzewałem że to autotransformator.
    januszx3 bardzo Ci dziękuję za upewnienie mnie w tym przekonaniu.
    Skoro tak, to myślę że wykorzystanie go jako transformatora może być niebezpieczne - separacja między uzwojeniami może nie być dostateczna?
    Czy dobrze myślę?
    Chyba pójdzie "pod młotek"!

pzdr

0
  • #4 18 Paź 2015 14:49
    supchem
    Poziom 21  

Supermodurator napisał:
    Skoro tak, to myślę że wykorzystanie go jako transformatora może być niebezpieczne - separacja między uzwojeniami może nie być dostateczna?

To zależy do czego ma służyć ten transformator, jeśli to ma być transformator bezpieczeństwa/ transformator separacyjny do układu zasilania czegoś niskim napięciem bezpiecznym to się nie nadaje, ponieważ dla obwodów selv, pelv, felv jest wymóg że transformator musi być tak uzwojony bo nie było możliwości w przypadku jego uszkodzenia "zetknięcia" się dwóch uzwojeń.
    Do innych celów, gdzie niskie napięcie nie jest wykorzystane ze względów bezpieczeństwa, tylko z innego powodu nie widzę przeciwwskazań by go użyć jeśli parametry na to pozwalają.

0
  • #5 18 Paź 2015 15:11
    Supermodurator
    Poziom 13  

To już wszystko jasne.
    Dziękuję bardzo!
    Zamykam temat.
    pzdr

0