Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD

kwiatek302 17 Oct 2015 21:26 16992 18
Optex
  • Witam.Chciałem zaprezentować 2 najłatwiejsze konstrukcje z wykorzystaniem starej dowolnej nagrywarki DVD.

UWAGA!!!
    Zanim zamieszczę opis jednej z konstrukcji chciałem ustrzec iż przy tak mocnym promieniowaniu laserowym można bardzo łatwo i trwale uszkodzić wzrok,nie zalecam wykonania czy kupna osobom niepełnoletnim lasera dużej mocy. Bardzo dobrze byłoby zastosowanie specjalnych okularów do pracy z laserami.Nie wolno również patrzeć na odbicie laserowe szczególnie z bliskiej odległości beż ochrony wzroku!!!

Laser opisany w artykule ma moc około 225mW. Długość fali ok. 650nm, moc pozwala zapalać zapałki ciemnej barwy lub malowane pisakiem,przepalanie balonów czy cienkich materiałów ropopochodnych.
    Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD
    Poniżej opisze 2 konstrukcje laserowe
    1 to-zasilanie 2 akumulatorkami Akumulator AA Ni-Mh 1,2V
    2 to-zasilanie stacjonarne np ładowarką do telefonu mini USB 5V
    Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD
    Oba lasery zostały wykonane ze starych bezużytecznych już rzeczy.
    W pierwszym modelu do budowy obudowy użyłem część rolety czyli rurki aluminiowej oraz 2 śruby mosiężne które dobrze odprowadzają ciepło 3 śruba jako włącznik.
    Przed demontażem należy owinąć wyprowadzenia diody laserowej cienkim drutem np.miedzianym bez izolacji aby zapobiec jej uszkodzeniu.
    Następnie przylutować najlepiej bezpośrednio do wyprowadzeń kondensator ceramiczny 100nF diodę zabezpieczającą np 1N1004 oraz rezystor od 500 do 2.2Kom ja zastosowałem rezystor 500om pobiera 5mA
    laser pobiera ok 250-300mA w zależności od stanu akumulatorów,pozwala to na długą prace lasera oraz widzialną plamkę z odległości ok 10Km na obiektach w godzinach nocnych.
    Nie należy jednak stosować zwykłych baterii gdyż grozi uszkodzeniem diody laserowej!
    Diody zasilane są bezpośrednio ze źródła baterii czy też ładowarki z odpowiednim zabezpieczeniem diody laserowej przed wysokim napięciem (ESD) oraz skokiem
    należy jednak diodę laserową wyposażyć w dobre odprowadzenie ciepła aby zapobiec przed nieodwracalnym przegrzaniem.
    Wersja 2 Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD ta aluminiowa część z wirnika odkurzacza z małym wentylatorkiem pozwala na zasilanie prądem ok 500 600mA dioda laserowa w tym modelu to Open CAN
    Laser dużej mocy z dowolnej nagrywarki DVD

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kwiatek302
    Level 10  
    Has specialization in: elektryk
    kwiatek302 wrote 39 posts with rating 13, helped 1 times. Live in city krosno. Been with us since 2009 year.
  • Optex
    Greyangel
    Level 14  
    A co to są: "Cienkie materiały ropopochodne" ? Nie pasuje to nijak do żadnej terminologii. Domyślam się że chodzi o folię ale pierwszy raz się spotykam z takim określeniem. Tak samo: "nieodwracalnym przegrzaniem". A co to ma niby znaczyć ? Lepiej by było: przed nieodwracalnymi skutkami przegrzania. Strasznie przekombinowane. A tak w ogóle to takie konstrukcje laserów z DVD, dużego znaczenia praktycznego nie mają. Co najwyżej do wycinania szablonów z cienkiego papieru, w krawiectwie i do malowania na murach. Laser ten (nawet takie rzadkie jak ten 225 nm ...) jest jeszcze za słaby na jakieś bardziej poważne zastosowania, na przykład obróbkę jakichś materiałów konstrukcyjnych typu sklejka, aluminium czy PCB. Na serwisach aukcyjnych można kupić za grosze lepsze zabawki niż zadawać sobie trud z jakimś starym laserem z DVD. Poza tym temat wałkowany od dobrych paru lat. Najlepiej to najpierw przyłóż się żeby coś porządnie opisać po Polsku, jest to chyba najpilniejsza nauka na dziś dzień.
    dariuszj
    Level 20  
    @Greyangel. Oj tam, czepiasz się. Daj się pochwalić. Od takich "wynalazków" często zaczyna się przygoda. Mój pierwszy "wynalazek" to radio detektorowe AM. Ile trzeba się było "nachodzić", by zdobyć diodę ostrzową germanową. Wspomnę tylko, że były to lata 70-te XX-go wieku.

P.s. Rozrywka, kobiety i alkohol też nadal bliskie mojej naturze, pomimo 50-ki na karku.
  • Optex
    kwiatek302
    Level 10  
    No dobra z tych laserów można zrobic tanio niwelator a dom raczej każdy posiada w którym czasem takie cos sie przydaje po 2 sprawna nagrywarka mnie kosztuje 5 zł a laser 50 dodatkowo można ze złomu coś zrobić przed utylizacją.Materiał ropopochodny to nic innego jak większość tworzyw sztucznych.To nie mój wynalazek tylko zmiana zastosowania bezużytecznego urządzenia.Trudno post do kosza a moją konstrukcje i tak sprzedałem
    Greyangel
    Level 14  
    dariuszj wrote:
    Oj tam, czepiasz się.

Nic z tych rzeczy. Zauważ, kolega się nawet za bardzo nie wysilił. Portal elektroda.pl to już portal który winien reprezentować sobą jakiś poziom, więc i ludzie piszący na nim również winni taki poziom reprezentować. Temat oklepany i nie rozwojowy. Projekty innych kolegów robiących zasilacze laboratoryjne na niemal tych samych planach, chociaż zawierają takie elementy indywidualne jak oryginalne wzory płytek pcb lub ciekawe rozwiązania obudowy. A tutaj co mamy ? Wzorowego pająka ? W dodatku żadnej regulacji prądowej.

P.S. :)

Dodano po 1 [minuty]:

kwiatek302 wrote:
    moją konstrukcje i tak sprzedałem

No to dobry chociaż taki sukces.
    dariuszj
    Level 20  
    Zadanie tego rezystora to ochrona ESD diody laserowej. Wystarczy zwora na czas montażu. Dla stałej ochrony raczej dioda.
    Nadal i tak uważam, że trzeba dać upust "radosnej twórczości". W tym przypadku, cenne uwagi kolegów mogą (choć nie muszą) pomóc w udoskonaleniu konstrukcji. Choćby wspomniana regulacja prądowa, czy zasadność stosowania wspomnianego rezystora, nie wspominając o sensie zastosowania diody laserowej o podwyższonej mocy do tzw. niwelatora (tu moja uwaga, wystarczy zwykła czerwona dioda do wskaźników laserowych, choćby z racji bezpieczeństwa).
    dariuszj
    Level 20  
    @cheval de bataille, pewnie tak, choć należałoby spojrzeć na notę katalogową. Ja i tak twierdzę, że wspaniałą rzeczą jest pytać, a jeszcze wspanialszą na te pytania odpowiadać. Co ja bym dał za internet 35 lat temu?
    PIOTR SL
    Level 10  
    Czy takim laserem z dvd da się wycinać w zwykłej cienkiej folii reklanowej koloru białego?
    kwiatek302
    Level 10  
    cheval de bataille wrote:
    Quote:
    rezystor od 500 do 2.2Kom

jakie jest tu zadanie tego rezystora?

Nie wiem ale bez niego padło mi kilka diod a rezystor smd 2.2Kom wypatrzyłem zastosowany w nagrywarce .
    Od tego czasu wszystkie diody mam sprawne
    Freddy
    Level 43  
    W którym miejscu tu jest ta "duża moc", bo nie mogę znaleźć :)?
    PIOTR SL wrote:
    Czy takim laserem z dvd da się wycinać w zwykłej cienkiej folii reklanowej koloru białego?
    Wyraźnie napisano przecież, że tylko do ciemnej folii.
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Nic odkrywczego. Zasilanie jak i zabezpieczenie diody laserowej opisał c4ro na swojej stronie.
    tomek10861
    Level 27  
    Osobiście kiedyś bawiłem się taką diodą (niestety bez klimatora). Ograniczenie prądowe zrobione było na LM7805 (tak tak zwykły stabilizator napięcia 5v). Po skupieniu wiązki całość mocą przypominało zabawę lupą w słoneczny dzień. Co do samej wiązki i bezpieczeństw nie wiem jak to jest z rozproszoną wiązką ale podejrzewam, że nie jest tak bardzo niebezpieczna. Warto dodać, że nagrywarka DVD ma dwie diody. Jedną na podczerwień (od płyt CD) drugą czerwoną (DVD). Nie prawdą jest, że światła z diody podczerwonej wcale nie widać. Po skupieniu było widać na przedmiotach delikatną czerwoną plamkę (coś podobnego jak podczas działania oświetlaczy IR w kamerach CCTV). A sama dioda tak samo dobrze przepalała plastik jak dioda czerwona.
    mkpl
    Level 37  
    Diody laserowe fajna zabawa choć nieco niebezpieczna.
    Dla zabezpieczenia najlepiej dać diodę transilową i po sprawie. Diody zabija napięcie o odwrotnej polaryzacji a takie może wytworzyć esd.
    c4r0
    Level 36  
    mkpl wrote:
    Dla zabezpieczenia najlepiej dać diodę transilową i po sprawie. Diody zabija napięcie o odwrotnej polaryzacji a takie może wytworzyć esd.
    Kondensator i rezystor w większości przypadków wystarczą, a ich zaleta to że w każdym warsztacie ich pełno :)

kwiatek302 wrote:
    cheval de bataille wrote:
    Quote:
    rezystor od 500 do 2.2Kom

jakie jest tu zadanie tego rezystora?

Nie wiem ale bez niego padło mi kilka diod
    Jeśli mowa o rezystorze przylutowanym równolegle do diody to rozładowuje on ładunek który może gromadzić się między elektrodami diody przez elektrostatykę.

Greyangel wrote:
    Zauważ, kolega się nawet za bardzo nie wysilił. Portal elektroda.pl to już portal który winien reprezentować sobą jakiś poziom, więc i ludzie piszący na nim również winni taki poziom reprezentować.
    Portal elektroda.pl to potral dla hobbystów i ludzie, którzy zaczynają, powinni otrzymać wsparcie i zachętę do dalszej pracy. Nieraz przez konstruktywną krytykę, ale nie destruktywną. Poziom reprezentowany przez elektrodę ostatnio spadł i dalej spada, a tematy takie jak ten, czyli proste, nieprofesjonalne, itp to jest właśnie to co powinno tu być. Jeśli elektroda aspiruje do bycia bardziej profesjonalnym portalem elektronicznym z układami na najwyższym poziomie światowym (co widać przez co chwila publikowane kopie cudzych artykułów zza granicy - co moim zdaniem jest swoją drogą o rząd wielkości gorsze niż samodzielne zbudowanie kopii czyjegoś projektu) to niech albo zapoczątkuje nowy portal albo wygoni od siebie wszystkich hobbystów-konstruktorów, zwłaszcza tych początkujących, którzy w gruncie rzeczy stanowią albo w lepszych czasach stanowili duszę tego portalu.

Projekt w tym temacie przedstawiony jest skopiowany na bazie innych projektów o tej samej tematyce i praktycznie nieprzydatny, ale KAŻDY zaczyna od kopiowania cudzych układów i moim zdaniem jest to bardzo dobra droga, a celem projektu nie jest ratowanie świata i ożywianie gospodarki tylko zabawa i eksperymentowanie. Cel jak najbardziej jest więc spełniony.
    bodzio667
    Level 18  
    Quote:
    Co do samej wiązki i bezpieczeństw nie wiem jak to jest z rozproszoną wiązką ale podejrzewam, że nie jest tak bardzo niebezpieczna.

Niestety kolego nie zgodzę się z tobą. Ja taką diodą, rozproszonym światłem poświeciłem na białą kartkę z zeszytu. Nie zdając sobie sprawy że to taki "kopniak" w 3s naświetliła mi oczy. A potem 30min. Łaziłem z czerwoną plamą. :|