Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka nie działa w instalacji domowej

17 Paź 2015 22:30 1713 10
  • Poziom 8  
    Witam, mam problem umieściłbym ten post w maszynach jednak problem tkwi w tym że spawarka nie działa tylko w jednej instalacji u znajomego (TNS), w każdym innym miejscu działa sprawnie.

Spawarka klei więc tak jakby dostawała zbyt mały prąd, spawarka jest sprawna( po pomiarach)

I pytanie tkwi co jest w tej instalacji nie tak ? Napięcia są takie jak powinny. Próbowalem podłaczyć ją od razu za rozdzielnicą głowna, przed rozdzielnicą domową i jest to samo, na 1f czy na 3f.
    Słyszałem coś o tym że się powinno odkręcic wszystkie neutralne ale co i z czym? I jak mogę sprawdzić co jest nie tak? podkreślam że w każdej innej instalacji działa ok
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Zmierz napięcie sieci pod obciążeniem spawarki na instalacji gdzie nie chce działać.

• Poziom 29  
    Tomek_elektryk napisał:
    .....Słyszałem coś o tym że się powinno odkręcic wszystkie neutralne .....

Nie ruszaj neutralnego jeśli nie chcesz mieć popalonego sprzętu w domu.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    anet870 nie ulegają zbytnio zmianie, na 1 fazie spadło o jakieś 10V tak więc to chyba nie to
  • Poziom 22  
    Tomek_elektryk napisał:
    problem tkwi w tym że spawarka nie działa tylko w jednej instalacji u znajomego

podłączałeś ją bezpośrednio, czy może z zwiniętego przedłużacza
    Tomek_elektryk napisał:
    jest to samo, na 1f czy na 3f

jaka to spawarka , może nie 3f tylko dwie ?, ale i tak 400V
  • Poziom 8  
    Była podlaczana bezpośrednio, bez żadnego przedłużacza, jutro napisze jaka to spawarka.

No o co może chodzić, nie mam okazji zmierzyć prądu bo mam za mały zakres miernika.. Gdyby ona nigdzie nie Chodziła to ok, wina spawarki. Ale ona nie chodzi tylko w tym miejscu, tyrystorowa i półautomat śmigaja bez problemu no ale to juz inna zasada działania
  • Poziom 8  
    Nikt nie wie co mógłbym zrobić jeszcze żeby się dowiedzieć o co chodzi z tą instalacja?
  • Użytkownik obserwowany
    Tomek_elektryk napisał:
    Nikt nie wie co mógłbym zrobić jeszcze żeby się dowiedzieć o co chodzi z tą instalacja?

Bez szklanej kuli nie damy rady.
    A tak na serio, wypadałoby zrobić badania instalacji, żeby się dowiedzieć.
  • Poziom 8  
    a jakie dokładnie badania mogą pomóc w zdiagnozowaniu ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tomek_elektryk napisał:
    I pytanie tkwi co jest w tej instalacji nie tak ?
    Tomek_elektryk napisał:
    Napięcia są takie jak powinny.
    Tomek_elektryk napisał:
    na 1 fazie spadło o jakieś 10V tak więc to chyba nie to

Wygląda na to, że te "napięcia" nie są ok. (zbyt duży spadek), a zmniejszenie przekroju uzwojenia wtórnego to kolejny błąd, a teraz dziwi się kolega że występują problemy. Przy tego typu eksperymentach, wystarczy niewielki spadek napięcia zasilania w połączeniu z obniżonym napięciem wyjściowym, co ma duży wpływ na przekładnię transformatora, a zatem parametry wyjściowe.

Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Brak konkretnych i wiarygodnych pomiarów (prąd pobierany z sieci, napięcie w sieci, spadek napięcia w stanie jałowym i podczas próby spawania...) w połączeniu z danymi którymi dysponujemy, zmusza mnie do podjęcia decyzji o zamknięciu tematu.

Ps.
    Tomek_elektryk napisał:
    Słyszałem coś o tym że się powinno odkręcic wszystkie neutralne ale co i z czym?

Proponuję "skierować uszy" (słuch) w innym- przeciwnym kierunku...