Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie 48V -akumulatory -PV-urządzenie

18 Paź 2015 01:07 855 9
 • Poziom 11  
  Witam Kolegów,

  Czy istnieje urządzenie które przy spadku napięcia na składce akumulatorów 48V doładuje mi akumulatory - czy ktoś spotkał się z takimi urządzeniami ?
  (są prostowniki na 12V automatyczne w marketach -ale na 48 ?)

  Obecnie mam instalacje niskoprądową 48/24V potrzebuje oba napięcia po około 5A każde, mam akumulatory ładowane z paneli fotowoltaicznych, i tutaj mam pytanie jak to rozwiązać :

  myślałem zrobić składke 48V i ze środka odczepić 24V (ładować z paneli PV 48V + urządzenie doładowujące z sieci przy spadku poniżej np :42V (brak słońca)) - tylko jak odczep w środku wpłynie na 2 akumulatory które będą obciążone oboma napięciami - czy sama charakterystyka ładowania akumulatorów spowoduje że 2 najmocniej eksploatowane będą się doładowywać -wydaje mi się że tak, ze na nich odłoży się większy prąd ładowania (proszę o potwierdzenie czy prawidłowo myślę).

  Czy istnieją urządzenia do monitorowania napięcia na akumulatorach przez sieć ethernet lub logowania ich napięcia ?
  Instalacja jest w miejscu gdzie czasem nie zaglądam przez 2 tyg, miałem sytuacje że jechało na akumulatorach przez 2 dni do całkowitego rozładowania-dlatego potrzebuje monitoring -na razie rozwiązałem to kamerką i voltomierzami.

  Ma to służyć do zasilania urządzeń telekomunikacyjnych na 48V i 24V.

  Pozdrawiam
  Rafał

  Dodano po 40 [minuty]:

  W sumie wystarczyłby mi układ załączający przekaźnik przy 42V i wyłaczający przy 56V. -realizujący taką histerezę , lub taki przełącznik Schmita.
 • Zasilacze UPS
 • Poziom 43  
  Tak s
  stworek.potworek napisał:
  Czy istnieją urządzenia do monitorowania napięcia na akumulatorach przez sieć ethernet lub logowania ich napięcia ?
  Tak istnieja i jest ich cała masa. Zobacz w ,,Telmatiku" tam są jakieś budżetowe urządzenia.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jaką pojemność mają te akumulatory ?? A o braku możliwości kupna prostownika 48VDC / ~10 A. pierwsze słysze :D A ładowarka do e-skutra ???? Pełno tego wszędzie.
 • Poziom 11  
  Witam,

  Jak się nazywają takie przekaźniki - urządzenia , które przy spadku napięcia na akumulatorach włączają jakiś układ/przekaźnik ?
 • Zasilacze UPS
 • Poziom 28  
  stworek.potworek napisał:
  Witam,

  Jak się nazywają takie przekaźniki - urządzenia , które przy spadku napięcia na akumulatorach włączają jakiś układ/przekaźnik ?
  -np. komparatory podnapięciowe. Ładnie?
 • Poziom 11  
  Występują w wersjach gotowych np jako moduły dla elektryków ? Czy trzeba samemu je skonstruować -wykonać ?
 • Poziom 28  
  Teraz każdy wariant jest dostępny. Krzysztof już podał co masz kupić -ładowarkę erowerową. Np. http://rowery-elektryczne-mragowo.pl/s-k-l-e-p/%C5%82adowarki/li-fepo4/ na stosowne napięcie. Możesz zamówić nawet w wersji z pizzą, taxi lub panienką, która podłączy na miejscu. Po co wymyślać proch?
  Przed głębokim rozładowaniem możesz chronić odpowiednio ustawionym modułem http://www.aphelektra.com/p/pl/1004m/e++4m+mo...elowego+12v+przed+glebokim+rozladowaniem.html
  Pamiętaj że podbieranie prądu z jednego akumulatora łączonego w szereg z innymi spowoduje przedwczesne wykończenie pakietu!
  Segmenty pakietu powinny utrzymywać zbliżone parametry, bo możesz zniszczyć również ładowarkę. Poczytaj o balanserach. Warto rozważyć osobne zasilanie na niskich i wyższych napięciach z osobnymi ładowarkami. Proste moduły i kity ładowarek masz tu http://www.aphelektra.com/p/pl/1003/e+3+uniwe...torow+nicd-+ni-mh-+li-jon-+li-po-+pb-gel.html
 • Poziom 18  
  Skoro kolega mówi o telekomunikacji (podejrzewam radiolinie) to ja polecę kila firm które produkują to co kolega potrzebuje. Eltek Valere, Benning, Delta Power, Telzas. A jeśli kolega chce coś budżetowego tych firm albo cały system zasilania to zapraszam na PW.
 • Poziom 11  
  Dziękuje wszystkim za pomoc. Znam rozwiązania dla telekomunikacji, posiadam kilka z nich. Problem zrodził się w momencie gdy chciałem częściowo zasilić układy z ogniw PV które posiadam, okazuje się że nie wystarczą same układy PV, trzeba jeszcze dorobić awaryjne zasilanie sieciowe w momencie wyczerpania akumulatorów.
  Układ PV musi być odłaczony w momencie wyczerpania akumulatorów i dołożone zasilanie sieciowe.
 • Poziom 11  
  Jeszcze jedno pytanie, czy to prawda ze zasilaczy nie można łączyć szeregowo tak jak akumulatorów ?

  Pomyślałem jeszcze o takim rozwiązaniu 24v -2x12V akumulatory na każdym z nich automatyczny prostownik -który jak spada napięcie na akumulatorze to go doładowuje.
  Czy takie rozwiązanie zadziała ? pytam bo jak połączyłem 2 regulatory pv do składki akumulatorów , to momentalnie upaliłem jeden regulator.
 • Poziom 18  
  Wszystko zależy od zasilacza/ładowarki/prostownika. Niektóre można, niektóre nie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Zazwyczaj stosuje się ładowanie stringu wraz z dozorem asymetrii. Radzę przemyśleć to dokładnie. Może zdarzyć się tak że 1 akurat będzie naładowany a drugi mniej i wtedy mija się z celem takie ładowanie jak kolega myśli. Ja nadal pozostaje zdania że należy ładować cały string (równe ładowanie i równe rozładowanie). Łącznie prostowników szeregowo i ładowanie każdego akumulatorów w taki sposób to taka "partyzantka".