Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zegar NIXIE IN-12

@Kamil 18 Paź 2015 12:00 8208 11
  • Kolejny zegar NIXIE IN-12

Witam,

Od zawsze marzył mi się zegar na lampach NIXIE. Jednak nie chciałem żywcem kopiować jakiegoś projektu, tylko samemu coś zbudować.

Długo szukałem inspiracji, najbardziej martwiła mnie obudowa bo u mnie z tym zawsze najgorzej. Zainspirowała mnie obudowa zegarka od electoNIXclock więc dziękuję za pomysł.

Zacznę od zasilania. Do układu dostarczane jest napięcie 12V z zasilacza impulsowego 1A. Z 12V za pomocą stabilizatora utworzone jest napięcie 5V do zasilania logiki. Na płytce sterownika umieszczony jest także zasilacz do lamp Nixie. Jest to przetwornica boost UP sterowana z PWM z częstotliwością około 20kHz, dzięki czemu przetwornica nie piszczy. Regulacją napięcia zajmuje się atmega. Napięcie jest sztywno ustawione na 170V i jest w miarę stabilne. Żaden element przetwornicy się nie grzeje.

Sercem zegarka jest Atmega16 taktowana wewnętrznym oscylatorem 8MHz. Odmierzaniem czasu zajmuje się DS1307, generuje on przerwanie co jedną sekundę, Atmega podczas tego przerwania odczytuję czas i wyświetla na wyświetlaczu. Sterowanie katodami lamp zajmuje się SN74141. Co prawda nie jest już produkowany ale stosunkowo łatwo jest go kupić. Anody sterowane są za pomocą tranzystorów. Wyświetlacze sterowane są za pomocą multipleksowania.

Na płytce lamp znajdują się diody do podświetlenia. Sterowane są za pomocą PWM. Regulacją ich jasności zajmuję się Atmega za pomocą odczytu z ADC (fotorezystor). Neonówki to INS-1, natomiast lampy to IN-12A.

Zegarek powstawał przez około rok. Płytki zamówione w płytkarni. Pierwsze podejście i obyło się bez błędów. Wszystko ruszyło za pierwszym razem. Kod pisany w języku C, niestety uczę się dopiero tego języka, więc kod nie jest zbyt dopracowany. Udostępnię jak go uporządkuję.

Oprócz odmierzania czasu zegarek ma funkcję wygaszania zera nieznaczącego, efekt slot machine. Planuje dopisać jeszcze cross fade.

Koszt zegarka to coś około 200zł.

Nie mam zdjęć z budowy, więc przedstawiam tylko to co mam teraz.

Krytyka mile widziana :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    @Kamil
    Poziom 23  
    Strona poświęcona programowaniu Esp8266 w środowisku Arduino IDE.
    http://esp8266.890m.com/
    @Kamil napisał 768 postów o ocenie 79, pomógł 20 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2006 roku.
    Freddy
    Poziom 43  
    @Kamil
    Poziom 23  
    Freddy napisał:
    Zegar fajny, ale po co ta niebieska poświata :(?

Mi się podoba, ale to kwestia gustu. Dlatego też jest przewidziana opcja wyłączenia podświetlenia.
    NIXIE_123
    Poziom 29  
    A skąd kolega wziął piny pod lampy?
    @Kamil
    Poziom 23  
    NIXIE_123 napisał:
    A skąd kolega wziął piny pod lampy?

Piny pod lampy są to piny ze złącza DB9.
    Templarious
    Poziom 22  
    Piekny zegareczek :)

Czy kolega udostępnia wsad + .sch i .brd ?

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów dalej ! :)
    @Kamil
    Poziom 23  
    Templarious napisał:
    Piekny zegareczek :) Czy kolega udostępnia wsad + .sch i .brd ? Pozdrawiam i życzę samych sukcesów dalej ! :)

Dziękuję :)
    Wsad udostępnię ale muszę najpierw zrobić kilka poprawek związanych z menu serwisowym. Plików płytki nie udostępnię, zresztą płytka jest raczej nie do wykonania w domu. Przelotki 0,3mm.
    wawrzyc
    Poziom 12  
    A po co sa takie małe przelotki, można je zwiększyć bez problemu.
    Freddy
    Poziom 43  
    Templarious napisał:
    Piekny zegareczek :)

Czy kolega udostępnia wsad + .sch i .brd ?

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów dalej ! :)

Użyj szukajki na forum, było sporo zegarów na Nixie łącznie z wzorami płytek i wsadami.
    Judas
    Poziom 13  
    @Kamil napisał:

Regulacją napięcia zajmuje się atmega. Napięcie jest sztywno ustawione na 170V i jest w miarę stabilne. Żaden element przetwornicy się nie grzeje.

Nie rozumiem - napięcie jest ustawione na sztywno, ale pisze kolega, że atmega reguluje to napięcie? Mogę prosić o rozwinięcie?

@Kamil napisał:

Na płytce lamp znajdują się diody do podświetlenia. Sterowane są za pomocą PWM. Regulacją ich jasności zajmuję się Atmega za pomocą odczytu z ADC (fotorezystor).

Tego też nie rozumiem. Fotorezystorem mierzysz jasność diód i regulujesz za pomocą PWM ich jasność? Czy to ma być jakiś automat co podświetla w zależności od oświetlenia otoczenia czy jak?

Można prosić o kod źródłowy?