Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 235 ATX - Przeróbka na zasilacz warsztatowy z regulacją napięcia od 0V

18 Oct 2015 16:00 2094 3
  • Level 11  
    Witam przerobiłem zasilacz ATX kierując się sugestiami z tego wątku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1147993.htm
    U mnie regulacja napięcia na gałęzi 12V wynosi 4,8 - 26V czy jest możliwe pełne obciążanie go w całym podanym zakresie napięć prądem 15 - 20A? Wydajność gałęzi 12V to 8A ale mogę zmienić diody na mocniejsze.
    Czy otrzymam wtedy większą obciążalność?

Kondensatory elektrolityczne oczywiście wymienię na pracujące przy wyższym napięciu.
    Czy trzeba też zmieniać dławik na większy? Czy można uzyskać napięcia od 0 - 5 V z pełną obciążalnością prądową?
  • Level 43  
    nadchloran wrote:
    Wydajność gałęzi 12V to 8A ale mogę zmienić diody na mocniejsze.
    To nic nie da, bo wydajność uzwojenia na to nie pozwoli.
  • Level 11  
    Witam,
    trochę bawiłem się tym zasilaczem i poprzerabiałem go, tzn potrzebowałem regulowanego napięcia w zakresie do 40 V więc przewinąłem trafo i po stronie pierwotnej zostawiłem 40 zw, po wtórnej dałem 2* 12 zw (bifilarnie).
    Po przewinięciu transformator strasznie syczy, co jest denerwujące, czy to wina źle nawiniętego trafa, jak temu przeciwdziałać?

Mam jeszcze pytanie odnośnie filtrów wejściowych po stronie 230 V, mianowicie mój zasilacz jest "goły" od strony wejściowej, tania chińska atrapa zasilacza :D
    Czy brak filtrów i dławika wejściowego może wpłynąć negatywnie na pracę urządzenia?
    Czy może skracać żywot tranzystorów kluczujących?

Pozdrawiam
  • Level 11  
    Nikt nic nie poradzi specjalnie podbiłem temat :D