Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody AGA Elektromet

papudrock 18 Paź 2015 20:16 1326 5
  • #1 18 Paź 2015 20:16
    papudrock
    Poziom 2  

Witam.
    Mam w kuchni przepływowy podgrzewacz wody jak w temacie.
    Podgrzewacz działa od ponad 8 lat (od czasu od którego się wprowadziłem).
    Przestał grzać mimo że zapala się kontrolka sygnalizująca działanie grzałki. Słychać też mikrowłączniki.
    Gdy zamieniłem przewody zasilające skutek był taki że grzałka grzała bez otwarcia przepływu wody.
    Dodatkowo w gniazdku przewód ochronny podłączony jest bezpośrednio do zera(nie wiem czy tak powinno być ale działało to przez lata).

Mogę to jakoś naprawić? ;)

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Paź 2015 22:38
    kisiel2007
    Poziom 2  

Witam
    W gniazdku masz zerowanie i jest to normalne w instalacjach bez przewodu ochronnego. Najprawdopodobniej uszkodziła się grzałka w podgrzewaczu. Jak masz możliwość i trochę wiedzy to otwórz podgrzewacz i przemierz grzałkę.Wyłącz go z prądu przed otwarciem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Paź 2015 23:00
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prawdopodobnie wystąpiła przerwa w ciągłości drutu oporowego grzałki i dodatkowo drut ten przyspawał się z jednej strony do obudowy grzałki. Piszę "prawdopodobnie" bo trzeba by było to przemierzyć omomierzem, ale wszystko na to wskazuje.

papudrock napisał:

Dodatkowo w gniazdku przewód ochronny podłączony jest bezpośrednio do zera(nie wiem czy tak powinno być ale działało to przez lata).
    Oczywiście tak nie powinno być, podgrzewacz powinien być zasilany instalacją trójprzewodową z zabezpieczeniem różnicowoprądowym, dlatego masz takie niebezpieczne efekty jak piszesz:
    papudrock napisał:

Gdy zamieniłem przewody zasilające skutek był taki że grzałka grzała bez otwarcia przepływu wody.
    Popraw instalację koniecznie, zastosuj osobny obwód od szafki bezpiecznikowej mieszkania. Oczywiście powinien to wykonać uprawniony instalator.
    kisiel2007 napisał:

W gniazdku masz zerowanie i jest to normalne w instalacjach bez przewodu ochronnego.
    Nie jest to normalne i nie powinno być stosowane, proszę sobie wyobrazić co stanie się w przypadku urządzenia z metalową obudową zasilanym tak połączonym gniazdkiem gdzie w szafce bezpiecznikowej upali się przewód N instalacji tego gniazdka. Faza na obudowie, masakra.

1
  • #4 19 Paź 2015 13:20
    papudrock
    Poziom 2  

machefi napisał:
    Prawdopodobnie wystąpiła przerwa w ciągłości drutu oporowego grzałki i dodatkowo drut ten przyspawał się z jednej strony do obudowy grzałki. Piszę "prawdopodobnie" bo trzeba by było to przemierzyć omomierzem, ale wszystko na to wskazuje.

Ale gdy zamieniłem fazę z zerem grzałka grzała więc chyba grzałka jest OK.
    Dodam jeszcze tylko, że miałem już problem z tym przepływaczem ale nie wiem do końca jak to naprawiłem - rozkręciłem wszystko poprzeglądałem - nic nie zrobiłem w sumie ale zaczął grzać i grzał tak ze 2 lata. Jak dobrze pamiętam to przed moją naprawę grzał lepiej (regulacja ciepła jest zastała i nie da się przestawiać). Na schemacie są chyba dwie grzałki i może wtedy spaliła się jedna a teraz druga?

Przepływowy podgrzewacz wody AGA Elektromet

0
  • #5 19 Paź 2015 22:57
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

A czy dla Ciebie jest problem by sprawdzić omomierzem czy obie grzałki mają przejście i czy nie mają zwarcia do masy?

0
  • #6 20 Paź 2015 10:19
    papudrock
    Poziom 2  

Sprawdzę to wieczorem.
    Ale niepotrzebnie zastanawiam się czy grzałki są przepalone skoro przy zamianie przewodów grzeją :) Sprawdzę czy nie ma zwarcia.

0