Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Keylogger w maszynie do pisania przesyłający dane bezprzewodowo

TechEkspert 18 Paź 2015 21:07 2973 4
 • Keylogger w maszynie do pisania przesyłający dane bezprzewodowo
  W latach 70. XX wieku stosowany był podsłuch elektroniczny, który można uznać za pierwowzór keyloggera. Sprzętowe keyloggery były montowane w maszynach do pisania, następnie zarejestrowane dane były wysyłane drogą radiową.
  Urządzenia podsłuchujące były stosowane w maszynach IBM Selectric, których konstrukcja była nieco bardziej złożona niż w mechanicznej wersji maszyny widocznej na obrazku tytułowym.

  Sercem maszyny IBM Selectric była kulka z czcionkami. Położenie kulki było pozycjonowane w dwóch osiach elektromagnetycznie (odchylenie - wybierające jeden z czterech rzędów znaków oraz obrót - wybierający określony znak). Do sterowania mechanizmem poruszającym czcionkami wykorzystane zostały przetworniki cyfrowo analogowe.
  Wymiana kulki na inną pozwalała na szybką zmianę zestawu czcionek.

  Keylogger w maszynie do pisania przesyłający dane bezprzewodowo
  Powtarzalne ruchy kulki dla każdego ze znaków były doskonałą podstawą do budowy urządzenia przechwytującego teksty tworzone na maszynie. Układ mierzył zmiany pola elektromagnetycznego wywołane pozycjonowaniem kuli, następnie zapisywał wyniki. Kolejne pomiary były zapisywane w buforze (pamięć rdzeniowa), po zebraniu ośmiu symboli przechwycone dane były wysyłane drogą radiową. Stacja nasłuchowa analizowała odebrane dane. Krótkie transmisje zawartości bufora odbywały się na częstotliwościach 30, 60, 90MHz. Nieregularne i krótkie transmisje utrudniały wykrycie nadajnika.

  Radzieckie keyloggery w latach 1976-1984 działały w amerykańskiej ambasadzie w Moskwie oraz w konsulacie w Leningradzie. 12 podsłuchów działało w maszynach IBM Selectric II, 4 w IBM Selectric III.

  Urządzenia podsłuchowe miały różną konstrukcję. W niektórych urządzeniach została wymieniona kula z czcionkami na nową zawierającą silny magnes.

  Niektóre modele pracowały z zasilaniem bateryjnym (brak wpływu na oryginalny pobór prądu oraz konstrukcję układu zasilania utrudniał wykrycie). Inne modele wykorzystywały do zasilania napięcie sieciowe, a także oba źródła zasilania.

  Co ciekawe przewidziano także możliwość zdalnego kontrolowania urządzenia, co pozwalało na wyłączenie nadajnika przed pracami ekipy wykrywającej podsłuchy. Niektóre modele wysyłały informacje o włączeniu lub wyłączeniu zasilania maszyny.

  Do wykrywania ew. obecności urządzeń podsłuchowych wykorzystywane były zdjęcia rentgenowskie. Podsłuch w maszynach IBM Selectric został wykryty przy pomocy przenośnego aparatu RTG, gdy technik zauważył dodatkową cewkę wbudowaną wewnątrz włącznika.

  Prawdopodobnie trudniej byłoby przechwytywać teksty pisane na maszynie mechanicznej niż na bardziej zaawansowanej maszynie elektrycznej. Zespół badający odnalezione urządzenia podsłuchowe przyznał, że konstrukcja "pluskwy" była bardzo zaawansowana jak na dostępną wówczas technologię.

  Tak wyglądało działanie maszyn IBM Selectric:

  Link


  Źródło:
  http://sekurak.pl/radzieccy-szpiedzy-w-latach...ku-uzywali-pierwszych-w-historii-keyloggerow/
  https://www.nsa.gov/about/_files/cryptologic_...earning_from_the_enemy_the_gunman_project.pdf
  https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Selectric_typewriter

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  TechEkspert
  Redaktor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 2930 postów o ocenie 2038, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • #2
  nasty_photon
  Poziom 22  
  Po co TechEkspert zamieścił ten tekst tutaj? Przecież to jest nieudolne przepisanie artykułu ze strony sekurak.pl, bez dodania własnej treści. Sam autor nie rozumie o co chodziło, bez zerknięcia w tekst oryginalny nie wiadomo o co chodzi.
 • #4
  nasty_photon
  Poziom 22  
  p.obelix napisał:
  Bo nie wszyscy znają stronę sekurak.pl


  Czy to jest powód aby streszczać cały internet na elektrodzie? Bo zawsze się znajdzie ktoś, kto nie zna jakiejś tam strony?
 • #5
  OldSkull
  Poziom 27  
  @nasty_photon, w tym sensie najlepiej nie pisać nic, gdyż poza DIY Polska chyba wszystko inne jest znalezione gdzieś w internecie.