Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za pilot do bramy i jak go skopiować

artur147 18 Oct 2015 21:54 8604 24
Computer Controls
 • #1
  artur147
  Level 8  
  Witam wszystkich. To mój pierwszy post więc z góry proszę o wyrozumiałość. Mam przy bramie siłowniki FAAC 414, ale centrala jest nieoryginalna i pilot też. Podobno firma która produkowała te centrale sterujące i piloty już nie istnieje. Ponieważ jeden pilot zginął mam duży problem bo z zoną dzielimy się jednym pilotem.
  Jeśli ktoś wie co to za pilot i gdzie można go kupić to proszę o podpowiedź. Chyba że ktoś wie jak skopiować taki pilot. Próbowałem zaprogramować pilot samokopiujący Cabletech PIL0400 firmy Lechpol ale bez rezultatu.
  Na płytce oryginalnego pilota jest tylko napis 434MHz i nic więcej.
  Proszę o pomoc
  tel. 513-01-04-04
  artur147(malpa)poczta.fm
  poniżej zdjęcie pilota
  Co to za pilot do bramy i jak go skopiować
 • Computer Controls
 • #3
  artur147
  Level 8  
  Nie próbowałem z oryginalnym pilotem, ale wątpię, bo tak jak pisałem centrala jest nieoryginalna - też brak jakichkolwiek oznaczeń producenta.
  Pilot samokopiujący który próbowałem zaprogramować zgodnie z zapewnieniem producenta współpracuje z FAAC ora Nice.
  Stąd podejrzewam, że gdyby miało zadziałać to z tym samokopiującym by zadziałało.
 • #4
  Falco76
  Level 25  
  Może źle przeprowadzasz procedurę programowania pilota? Nigdy nie miałem problemu z tymi pilotami. Opisz co i w jakiej kolejności robisz.
 • Computer Controls
 • #5
  artur147
  Level 8  
  Wszystko zgodnie z instrukcją do pilota samokopiującego.

  1. Kasuję wgrany kod - wciskam przycisk A i B trzymam aż mignie dioda trzy razy, nie puszczając A wciskam trzy razy B - trzy mignięcia diody.
  2. Zbliżam oba piloty w obu wciskam przycisk B i trzymam aż zamiga dioda na zamienniku.
  3. Idę do bramy wciskam przycisk na karcie radia - zapala się dioda, wciskam przycisk na pilocie-zamienniku i dioda na karcie radia nie reaguje czyli nie odbiera sygnału z pilota - zamiennika. :(

  Nie wiem czy to ma znaczenie ale FAAC chyba działa na 433,92 MHz. Zaś pilot oryginalny który posiadam nadaje 434 Mhz
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może masz jakieś napisy naprowadzające na płytce radia lub centralki i wewnątrz na płytce pilota - nawet jakiekolwiek symbole mogą być pomocne - ( daj wyraźne fotki tego i tego z obu stron).
  Jeśli w pilocie siedzi układ o nazwie zaczynającej się na HCS.... lub z cyfrowymi oznaczeniami ale z logiem Microchipa (duże M w kółeczku) to pilotami samokopiującymi nic nie zwojujesz i pozostaje szukać oryginalnego pilota lub ( co przy egzotyku może być optymalne) taniej będzie założyć nową uznaną rodzimą drogę radiową (Elmes, DTM, Proxima, Eldrim i in.) - taka z 2 pilotami może być tańsza od jednego dziwadła.

  PS. Dokładnie to częstotliwość 433,92 MHz i niektórzy w opisie podciągają pod 434, ale to nie zmienia tego, co napisałem wyżej.
 • #7
  kkknc
  Level 43  
  Miałem te same piloty kupiłem cały zestaw dwa piloty i radio na znanym portalu aukcyjnym bo było taniej niż jeden pilot w firmie. Otwórz napęd i zrób zdjęcie radia. Zawsze można dołożyć inny zestaw radiowy jak już koledzy doradzali.
 • #8
  artur147
  Level 8  
  Problem w tym że radio jest integralną częścią płyty sterującej. Niby jest osobny moduł, ale wlutowany w płytę główną, nie tak jak w większości zestawów że na szynie.
  Ok jak będę w domu to otworzę skrzynkę zrobię zdjęcie i zamieszczę

  Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

  Centrala w załączniku. Jedyne oznaczenie jakie znalazłem na płycie głównej to "brama 08_04" lub "brama C8_04

  Co to za pilot do bramy i jak go skopiować
 • #9
  kkknc
  Level 43  
  Radio jest wlutowane. To płytka w prawym dolnym rogu. Wygląda tak samo jak moje ale nie mam już możliwości tego sprawdzania. Zawsze można dołożyć inny moduł do styków. Masz na tym zasilanie 12V i AC/DC Te wolne styki służą do otwierania i zamykania bramy O ile dobrze pamiętam.
 • #10
  artur147
  Level 8  
  Które te styki są do otwierania i zamykania bramy. Czy zatem mogę dołożyć jakiś inny moduł do tej płyty np. Elmes za 100zł ?
 • #11
  kkknc
  Level 43  
  Można dołożyć inny. Nie mam już gdzie tego sprawdzić które piny do czego. Zawsze możesz podlutować się do radia. Tam masz 5 pinów. Dwa to zasilanie plus , jeden to minus. I dwa sterujące jeden do jednego guzika drugi do drugiego ( pewnie nie wykorzystany ).
 • #12
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Znam te piloty.
  to Pauls...
  Kodowanie bardzo proste.Naciskasz przycisk na odbiorniku , puszczasz, dioda na płytce mruga.
  Naciskasz przycisk na pilocie 2 razy (dioda za pierwszym razem się zapala, za drugim gaśnie.
  Czekasz ok 5 sekund aż odbiornik wyjdzie z trybu programowania- i już.

  Dodano po 3 [minuty]:

  PS: są dostępne....
 • #13
  artur147
  Level 8  
  Owszem kodowanie jest banalnie proste - tak jak opisałeś, pod warunkiem że ma się oryginalny pilot. Zamiennik(pilot samokopiujący) nie chciał współpracować z radiem.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Marku a wiesz może co to za centrala i kto ją produkował?
 • #14
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Tego nie jestem pewien ale to też krajowy produkt i też może być Paulsa.
  Radio jest zmiennokodowe więc pilota nie sklonujesz.
  Ale piloty oryginalne są na 100% dostępne tylko Pauls robi(ł ) je na dwie częstotliwości 315 MHz i 433 MHz.
  Zrób dokładniejszą fotkę odbiornika to spróbuję to określić (chodzi o wielkość i odstęp zwojów cewki.
 • #16
  artur147
  Level 8  
  Na płytce pilota jest napis 434 Mhz (pisałem wcześniej)
 • #17
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Skoro "kkknc" tak mówi....
  Na tych nowych faktycznie jest na płytce, ale na starych nie byłem pewien.
  Co do naszego rynku to nie koniecznie, bo zdarzyło mi się na 315.
  Chyba że były importowane....

  Dodano po 1 [minuty]:

  Sorki nie zauważyłem że częstotliwość była podana...
  No to na 100 % piloty są dostępne, również odbiorniki wlutowywane i uniwersalne.
  Pozdrawiam.
 • #18
  artur147
  Level 8  
  Tylko gdzie bo w necie nie znalazłem praktycznie nigdzie. Otrzymałem tylko jedną wiadomość na prv od osoby, która twierdzi że handluje tym.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Panowie a czy ta centrala (Elmes) będzie działała z siłownikami Faac 414 - to zwykłe siłowniki na 230V bez krańcówek sterowane czasowo.
  Mam taką centralę w bramie garażowej i działa wzorcowo. Z tą centralą przy bramie na posesję wiecznie były i są jakieś problemy.
 • #19
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Centralka Elmes STP - nada się tylko brak jakichkolwiek ekstrasów (zwolnienia, czujnik zgniecenia). I jeszcze jedno - to sterownik do jednego silnika - chyba u ciebie są dwa (słabo widać - domyślam się po kablach) czyli trzeba dwie takie sztuki (i brak będzie jakiejkolwiek synchronizacji między nimi - jak przypadkiem jeden nie złapie sygnału z pilota to potem trzeba trochę roboty z synchronizacją - chwilowe odpięcie od prądu) no i nie można zrobić czegoś typu opóźnienie skrzydeł względem siebie.
  A dwa takie w ogóle wejdą w pudełko?

  Jak masz trochę chajsu to może pójść w kierunku czegoś normalniejszego (znaczy specjalnie na dwa siłowniki) - prostsze Eldrim eL12E, DTM VARIA 232 Easy (okolice 300 zł - w sumie to wyjdzie tyle samo co 2 Elmesy) - albo ze wszystkimi ekstrasami typu zwolnienia, wyczuwanie przeszkód, mnóstwo trybów pracy itp - (takie coś w okolicach 400 zł) - np. DTM VARIA232 soft albo z firmówek włoskich (to już 500-600 zł lub ok 350 -400 używki) FAAC 452 mps, Nice Mindy A400...

  I znowu musisz sprawdzić czy zakup wejdzie w pudełko - albo zmienić pudełko...

  PS - do wszystkich oczywiście piloty po 35 zł (Elmes) - 50 zł (DTM), a do firmówek włoskich osobne radio plus piloty (najtaniej Elmes), chyba że do garażu masz piloty Elmesa dwukanałowe i założysz centralki Elmes to drugi kanał pójdzie do bramy a w przypadku centralki innego producenta dodatkowe radio Elmesa ok 100 zł (najtańsza i tak opcja dodatkowego radia)
 • #20
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Powiem szczerze artur147, że nie wiem o co chodzi....
  Czy o piloty za kilkadziesiąt pln, a może centralę za kilkaset pln plus odbiornik i nowe piloty też nie darmo....
  To może cały zestaw siłowników z centralą, fotkami odbiornikiem i pilotami (i lampa może gratis)...A tak przy okazji może chcesz bramę wymienić?
  Napisz konkretnie o co Ci chodzi i nie absorbuj uwagi fachowców którzy chcą pomóc innym tytułem "co to za pilot i jak go skopiować"...
 • #21
  ghrki
  Level 17  
  Temat zalatwi Ci programowalny pilocik Hormana, Cena czegos takiego -okolo120zl.
 • #22
  artur147
  Level 8  
  Marek J. wrote:
  Powiem szczerze artur147, że nie wiem o co chodzi....
  Czy o piloty za kilkadziesiąt pln, a może centralę za kilkaset pln plus odbiornik i nowe piloty też nie darmo....
  To może cały zestaw siłowników z centralą, fotkami odbiornikiem i pilotami (i lampa może gratis)...A tak przy okazji może chcesz bramę wymienić?
  Napisz konkretnie o co Ci chodzi i nie absorbuj uwagi fachowców którzy chcą pomóc innym tytułem "co to za pilot i jak go skopiować"...


  Wyjaśnie najprościej jak można bo wiedzę że czytać to Pana nie nauczyli, a już na pewno nie nauczyli czytania ze zrozumieniem tekstu.
  1. Zginął pilot, którego nigdzie nie mogę kupić. Kilka osób go zidentyfikowało pod różnymi nazwami, ale żadna nie wie gdzie go można kupić.
  2. W tej sytuacji mam do wyboru: skopiowanie pilota, ale nie jest to proste co opisałem wyżej wymiana karty radia(niestety wlutowana na stałe w płytę więc taż są komplikacje z doborem odpowiedniej) lub wymiana całej centrali.
  Mam nadzieję że Pan fachowiec zrozumiał. Swoją drogą jeśli tak ceni Pan swój czas to proszę go nie marnować na pisanie ironicznych postów, które w żaden sposób nie rozwiązują problemu którym się podzieliłem z Szanownymi Forumowiczami.
  Pozdrawiam i życzę wielu merytorycznych wpisów.
 • #23
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Był założony wątek "Co to za pilot do bramy i jak go skopiować" ???
  Otrzymałeś szczegółową odpowiedź na obydwa pytania.
  Co więcej otrzymałeś - jak pisałeś na priv- odpowiedź od człowieka który tym handluje więc możesz go kupić. Ja też mogę ci takie piloty załatwić skoro napisałem że są dostępne.
  Czyli masz pełen komplet informacji. Większość myślących ludzi na tym forum (nie mylić myślenia z umiejętnością czytania) zamknęła by temat i założyła drugi wątek o np wymianie centrali aby nie mieszać tytułu wątku z innymi sprawami przez co forum to byłoby bardziej przejrzyste.....
  Ot i cała filozofia.
  Pozdrawiam.
 • #24
  artur147
  Level 8  
  Marku ile u Ciebie kosztuje taki pilot?
 • #25
  artur147
  Level 8  
  Witam Wszystkich i dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
  Jeśli ktoś będzie szukał takich pilotów to może je kupić w firmie Damster, Młynary poczta Wolbórz. Centrala również była z tej firmy, jakiś stary model jeszcze bez regulacji mocy siłowników.
  Pozdrawiam wszystkich