Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik - dobór odbiornika

tom.tych 18 Paź 2015 23:36 10812 155
  • #1 18 Paź 2015 23:36
    tom.tych
    Poziom 11  

Nadajnik - dobór odbiornika Nadajnik - dobór odbiornika

Witam,
    posiadam pilot z modelu helikoptera ( zdjęcie pilota powyżej- góra/dół-lewo/prawo- przód/tył- zapal/zgaś led)

I pytanie brzmi:
    Czy do tego pilota można dobrać odbiornik np 3 kanałowy przykładowo Link

Chodzi mi głównie o wysterowanie 1 serwa i 1 silnika DC.
    Pozdrawiam

0 29
  • Pomocny post
    #2 19 Paź 2015 02:39
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Większość aparatur i odbiorników współpracuje tylko jako zestaw.
    Chyba że zdobędziesz płytkę z elektroniką od tego zestawu.
    Za cenę odbiornika z linka znajdziesz zestaw aparatura i odbiornik na serwisie aukcyjnym.

Wyjątek stanowi aparatura Traxxas gdzie praktycznie do każdej aparatury pasują odbiorniki z innych modeli Traxxas.

0
  • #3 25 Paź 2015 19:33
    tom.tych
    Poziom 11  

Miałeś rację. Ba nawet lepiej. Dostałem z drugiej ręki kpl (aparatura+odbiornik ) 6 kanałów ;)).
    Gdybyś mógł mi jeszcze podpowiedzieć jedną rzecz. Reanimuje mały pojaz. Mam wszystko poza regulatorem napięcia. Jaki warto kupić (dwu kerunkowy) do silnika szczotkowego ( silnik działa do 12V) a prąd jaki udało mi się zmierzyć to około 3A. Regulator sterowany jak już wyrzej wspomniałem z zakupionego odbiornika czyli sygnałem PWM jak do serwa. Co kupić za małe pieniądze. I czym zasilić?

0
  • #4 25 Paź 2015 19:55
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Podaj średnicę silnika.

Na alledrogo znajdziesz proste regulatory

Regulator obrotów SAMOCHODOWY 320A RC (5752998858)

Napięcie: 4.8V-8.4V Ni-Mh lub Li-Po 7,4V
    BEC: 6V/3A
    Obsługiwane ogniwa: NiCd/ Nimh/ LIPO

Pakiet REDOX 7.2V NiMH 2000mAh do samochodów / aut (5161175766)
    Redox 4000 mAh 7,2V - Pakiet NiMH (5715740235)
    REDOX ŁADOWARKA NIMH NICD 2A MIKROPROCESOROWA (5401126130)
    Spróbuj zakupić potrzebne części od 1 sprzedawcy.

0
  • #5 25 Paź 2015 20:07
    tom.tych
    Poziom 11  

Silnik mały bo jakieś 3 cm. Znalazłem używany regulator za 40 zł electron charge speed 3870 p160a .tylko nic nie mogę o nim znaleść. Znasz takie cudo?

0
  • #6 25 Paź 2015 20:35
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Chyba antyk bo nie ma opisu o zakresie pracy ( electron charge speed 3870 p160a )
    A jest możliwość wstawienia silnika klasy 540.

•Napięcie znamionowe: 7,2V
    •Długość korpusa: 50mm
    •Średnica korpusa: 35,5mm
    •Średnica wałka: 3,14mm
    •Długość wałka: 9,5mm

0
  • Pomocny post
    #8 25 Paź 2015 22:22
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Silnik wygląda na pewno na sfatygowany nie wiadomo jak zi stanem komutatora oraz długością szczotek które nie są wymienialne,
    regulator na powierzchni zewnętrznej wygląda ok ale przewody zasilające silnik widać że były przegrzane.
    Nie polecał bym nikomu kupować używanego zestawu szczotkowego chyba ze z pewnego źródła.

0
  • #9 26 Paź 2015 00:00
    tom.tych
    Poziom 11  

Dzięki. Dobrze wiedzieć.

0
  • #10 29 Paź 2015 21:04
    tom.tych
    Poziom 11  

Czy do odbiornika HK-TR6A V2 2,4GHz serwo podpinam bezpośrednio czy przez regulator napięć? Pytam za nim narozrabiam :)

0
  • #11 29 Paź 2015 21:13
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Do odbiornika kanał 1 serwo, kanał 2 regulator napięcia.
    Co to za regulator czy ma bec.

0
  • #12 29 Paź 2015 21:19
    tom.tych
    Poziom 11  

Ten który podałeś
    Regulator obrotów SAMOCHODOWY 320A RC (5752998858)
    To jest jakaś zależność gdzie mam podpiąć jaki odbiornik?

0
  • #13 29 Paź 2015 22:50
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Na zdjęciu masz uproszczony schemat, to nie odbiornik podpinasz tylko do odbiornika,
    jeśli masz jedno serwo do kanału nr 1 odbiornika i regulator kanału nr 2 odbiornika.

,

0
  • #14 31 Paź 2015 17:29
    tom.tych
    Poziom 11  

I chyba już ostatnie pytanie. Jakim prądem mogę obciążyć odbiornik? Chcę podpiąć diody led.

0
  • #15 31 Paź 2015 18:17
    Madrik
    Moderator Robotyka

Do odbiornika nie podpina się niczego, co nie służy do sterowania.
    Jeżeli już, to pobierasz napięcie wprost z baterii przez włącznik i jakieś zabezpieczenia, np. bezpiecznik rurkowy dobrany do prądu pobieranego przez LED-y.

1
  • Pomocny post
    #16 31 Paź 2015 21:48
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Kolega Madrik podał dobrą radę jeśli nie chcesz przez przypadek zniszczyć odbiornika.

Jeśli potrzebujesz zasilania do led to na odbiorniku masz dodatkowe gniazdo bateria lub gniazda oznaczone + i - możesz wykorzystać dwa piny + i - z tym że obciążenie dopuszczalne zależne jest od producenta odbiornika pamiętaj że już jest serwo podłączone które też potrafi pobierać spore wartości zależnie od wykonania i mocy jaką dysponuje.

0
  • #17 31 Paź 2015 23:23
    tom.tych
    Poziom 11  

Madrik napisał:
    Do odbiornika nie podpina się niczego, co nie służy do sterowania.

Czyli chcąc uruchomić diodę w modelu przy pomocy pilota musi być sterownik?
    odbiornik->l293d->diody (ukł zasilany +5V,GND,PWM oraz zew. zasilaniem.)

Mój zestaw to HK-T6A mode 2

0
  • #19 01 Lis 2015 08:34
    tom.tych
    Poziom 11  

Obcja z serwa była by najlepsza. 10A jest mi nie potrzebna. Diody razem będą pobierały prąd na poziomie mA. Mógłbym jeszcze poprosić o pokazanie co przerobić? I zabieram się do składania ;)

0
  • #21 01 Lis 2015 15:33
    Madrik
    Moderator Robotyka

1 PAWEL napisał:

Jeśli potrzebujesz zasilania do led to na odbiorniku masz dodatkowe gniazdo bateria lub gniazda oznaczone + i - możesz wykorzystać dwa piny + i - z tym że obciążenie dopuszczalne zależne jest od producenta odbiornika pamiętaj że już jest serwo podłączone które też potrafi pobierać spore wartości zależnie od wykonania i mocy jaką dysponuje.

Gniazdo "bateria (BATT)" na odbiorniku służy do podpięcia zewnętrznego zasilania do odbiornika. Raczej nie nadaje się do wykorzystania jako źródło zasilania.

Ponieważ w odbiorniku wszystkie piny + i - są połączone ze sobą w magistralę, to zakłócenia na jednym odbiorze, odbiją się na pozostałych i na pracy samego odbiornika.

Dlatego wszystkie dodatkowe urządzenia lub przy zbyt wysokim obciążeniu np. przez duże serwa itp. Separuje się od obwodu odbiornika.

W twoim wypadku RC Switch jest najlepszym rozwiązaniem. Ale musisz mieć wolny kanał.

0
  • #22 01 Lis 2015 16:27
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Madrik napisał:
    Gniazdo "bateria (BATT)" na odbiorniku służy do podpięcia zewnętrznego zasilania do odbiornika. Raczej nie nadaje się do wykorzystania jako źródło zasilania.

Ale daje możliwość wykorzystania pinów + i - do podłączenia 2 kabli do wykorzystania zasilania dla przykładu wentylatora lub led,
    to samo dotyczy wolnych kanałów na odbiorniku.
    Na pewno nie jest dopuszczalny duży pobór prądu.
    Sam stosuje wentylatory 5V 10000 obr/min do dodatkowego chłodzenia.

0
  • #23 01 Lis 2015 16:28
    tom.tych
    Poziom 11  

I chyba już ostatnie pytanie. Jakim prądem mogę obciążyć odbiornik? Chcę podpiąć diody led.

0
  • #24 01 Lis 2015 16:32
    1 PAWEL
    Poziom 41  

tom.tych napisał:

Max do 1A. Z wpiętym bezpiecznikiem. Na wejściu BAT jest też sygnał PPM
    Ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawet serwo jaki włącznik i wyłącznik oraz przekaźnik.
    Koszt odbiornika spory a niekiedy trudno dostępny.

0
  • #25 02 Lis 2015 18:27
    tom.tych
    Poziom 11  

Paramertr Tryb BEC: w regulatorze mówi na jakim napięciu pracuje i jaki prąd pobiera?

0
  • #26 02 Lis 2015 18:28
    1 PAWEL
    Poziom 41  

tom.tych napisał:
    Paramertr Tryb BEC: w regulatorze mówi na jakim napięciu pracuje i jaki prąd pobiera?

Podawane jest napięcie i dopuszczalny prąd jaki możesz wykorzystać,
    układ BEC zapewniający zasilanie odbiornika i serw oraz dodatkowego osprzętu.

0
  • #27 02 Lis 2015 18:37
    tom.tych
    Poziom 11  

Czyli jak jest podane Tryb BEC: 5v/1A to znaczy że zasile silnik max 5v i i max 1A z takiego regulatora wycisnę?

0
  • #28 02 Lis 2015 18:39
    1 PAWEL
    Poziom 41  

To nie służy do zasilania regulatora tylko odbiornika, to regulator przez układ BEC dostarcza
    zasianie do odbiornika i serw oraz dodatkowego osprzętu.

Nadajnik - dobór odbiornika Nadajnik - dobór odbiornika

1
  • #29 02 Lis 2015 22:59
    Madrik
    Moderator Robotyka

tom.tych napisał:
    Czyli jak jest podane Tryb BEC: 5v/1A to znaczy że zasile silnik max 5v i i max 1A z takiego regulatora wycisnę?

Nie. To oznacza, że regulator ma wbudowany zasilacz o wydajności maks. 1 A dla serw i odbiornika. To dość niewiele. Zasilanie dla kilku serw typu mikro. Jeżeli masz do zasilenia coś więcej (Dane serw się kłaniają), to niestety trzeba albo zastosować regulator z wydajniejszym układem BEC lub zastosować BEC zewnętrzny, niezależny od regulatora.

Regulatory mają przeważnie dwa obwody siłowe. Jeden właśnie do zasilania odbiornika (nazywany BEC) i drugi - główny, do zasilania napędu.

Silnik jest już zasilany przez tor główny regulatora i tu maksymalny prąd silnika nie może być wyższy niż prąd maksymalny regulatora.

0
  • #30 02 Lis 2015 23:02
    tom.tych
    Poziom 11  

1 PAWEL napisał:

układ BEC zapewniający zasilanie odbiornika i serw oraz dodatkowego osprzętu.

Czyli przy zastosowaniu regulatora, nie trzeba jeszcze dodatkowo podpinać do odbiornika zasilania pod piny oznaczone "BAT" tylko spokojnie jak zasilę regulator, on zasili odbiornik.

Link Czy ten regulator wytrzyma obciążenie 20A tak jak piszą? warty zainteresowania jak na totalny początek?I czy jest dwukierunkowy?

Link Jeszcze nad tym się zastanawiam, jak uda się wynegocjować niższą cenę. Bo wyżej kolega dobrał regulator mocniejszy za podobną cenę.

Na chwilę obecną wykorzystuje micro serwo TG9e.

0