Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kenwood KR5200 - uszkodzona część zasilacza, smród i pytanie o budowę wzm.

18 Paź 2015 23:53 801 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jako, iż mój Kenwood KR-5200 (ile to ja już tematów o nim zakładałem) grał dobrze już cały rok, to postanowiłem do niego zajrzeć - przypomniałem sobie, że dawno temu wlutowałem mu dla jednego kanału rezystor o tysiąc razy większej wartości, niż być powinien. Nie stwarzało to żadnych problemów ale postanowiłem go wymienić na odpowiedni. I tu zaczął się problem.
    Rezystor wymieniony (dla obu kanałów), włączam amplituner... widzę tylko błysk palącego się bezpiecznika (prawdopodobnie była także iskra, choć całość widziałem kątem oka). Obejrzałem, czy nie zrobiłem żadnego zwarcia przy lutowaniu. Nie ma. Wymiana bezpiecznika, włączam raz jeszcze, nie przepala się. Wyłączam amplituner. Stawiam w normalnym położeniu (przy sprawdzeniu zwarć stał na boku), włączam... bezpiecznik przepalony. Okazało się, że przy stawianiu zahaczyłem kilkoma bolcami (płytka X13-1210-11) o okleinę biurka, co spowodowało ich wygięcie. Dwa zwarły się ze sobą - 1 i 2. Poniżej zdjęcie.
    Niestety, spowodowało to trwałe uszkodzenie układu zasilacza. Na kołkach 17-20 i 18-20 nie ma w ogóle napięcia. Ponadto po pewnym czasie po włączeniu amplitunera czuć charakterystyczny smród, który kojarzę z dzieciństwa ze smrodem wydobywających się z silniczków kolejek elektrycznych. Obawiam się, że mogłem ubić trafo... Ponadto postanowiłem też sprawdzić, czy Qk1, na którym jest radiator, nie nagrzewa się. Okazało się, że nie. Za to pieści prądem, coraz wyższym wraz z upływem czasu.
    Link do schematu: http://elektrotanya.com/PREVIEWS/63463243/23432455/kenwood/kenwood_kr-5200_sch_2.pdf_1.png

Bardzo zależy mi na naprawieniu tego amplitunera, gdyż dość dobrze brzmiał. Obecnie w jego miejsce włączyłem Toscę 303, którą jakiś czas temu zakupiłem, celem naprawy (która zresztą powiodła się). Niestety, brzmi ona znacznie gorzej od amplitunera z tematu. Na naprawie zależy mi tym bardziej, że obecnie przeżywam kolejną miłość do muzyki, związaną z zakupem gramofonu.

Chciałbym także prosić o radę. Otóż chciałbym zbudować jakiś w miarę dobrze brzmiący wzmacniacz niewielkimi kosztami (do 250 zł). Nie zależy mi na jakiejś dużej mocy. 20W byłoby w sam raz. Preferowałbym jednak konstrukcję zrealizowaną wyłącznie na elementach dyskretnych, zawierającą korektor barwy (starczy dla niskich i wysokich tonów). Co moglibyście mi polecić?

Pozdrawiam.
  • Testo
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Sprawdź według schematu, czy masz wszystkie napięcia zmienne na transformatorze oraz czy masz stałe napięcia na płytce zasilacza.
  • Testo
  • Poziom 9  
    Pomiary wykonane, z grubsza wszystko się zgadza. Poniżej wyniki:
    [Punkty pomiarowe] [Napięcie] [Wartość zmierzona] [wartość z dokumentacji]
    6-5 - -36V -35V
    7-5 - +36V +35V
    13-5 - +35V +45V
    14-5 - +27V +30V
    16-5 - +14V +14V
    19-5 - +56V +52V

5-1 ~ 27,5V 24V
    9-1 ~ 54V 48V
    9-5 ~ 27,5V 24V
    11-10 ~ 45V 41V
    12-3 ~ 8V 7V

Miernik nie wskazuje napić dla punktów pomiarowych: 18-20 (podświetlenie skali), 17-20 (podświetlenie wskaźnika skali), 2-20 (podświetlenie wskaźnika tuning). Dla wykrywacza stereo niestety nie sprawdziłem, gdyż miałem problem z jednoznacznym odnalezieniem kołka 7 na płytce tunera, jednak nie podświetla on się.[/table]
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jeśli nie masz napięcia dla 18-20, to albo bezpiecznik 2A na płytce zasilacza jest przepalony, albo uzwojenie 7V (zielone przewody) jest przepalone.
  • Poziom 9  
    Niestety, to nie bezpiecznik. Chociaż pomiar dla uzwojenia 7V pokazuje 8V. Zastanawia mnie jeszcze pomiar napięcia stałego dla punktów 13-5, gdzie zmierzyłem +35V, a powinno być o 10V więcej.
    Teraz pytanie - jeśli to przepalone uzwojenie, to czy istnieje możliwość regeneracji transformatora?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    kijek2303 napisał:
    jeśli to przepalone uzwojenie

gdyby było przepalone to nie wskazywało by 8V
    kijek2303 napisał:
    pomiar dla uzwojenia 7V pokazuje 8V.

Jeśli żarówki Ci nie świecą, to albo są one popalone, albo jest gdzieś przerwa w obwodzie ich zasilania.
    Są one zasilane z tego właśnie uzwojenia, sprawdź więc czy na samych żarówkach masz to napięcie
  • Poziom 9  
    Stąd właśnie moja wątpliwość co do uszkodzenia uzwojenia wtórnego 7V. Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie któregoś elementu płytki zasilacza. Szczególnie zastanawia mnie ten tranzystor Qk1. Postaram się w wolnym czasie sprawdzić tranzystory i diody na zasilaczu. Elementy bierne raczej są sprawne.
  • Poziom 41  
    kijek2303 napisał:
    Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie któregoś elementu płytki zasilacza.

Ok, być może coś tam jest uszkodzone, ale twierdzisz że nie świecą Ci żarówki pomimo sprawnego uzwojenia 7V. Żarówki skali zasilane są bezpośrednio z tego uzwojenia, tak więc jeśli nie świecą, gdzieś musi być przerwa.
    Poniżej masz fragment schematu z zasilaniem żarówek. Przearanżowałem go tak, aby był prostszy do odczytania.