Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik silnika wycieraczek samochodowych

niedobrywujek 19 Paź 2015 13:12 711 10
  • #1 19 Paź 2015 13:12
    niedobrywujek
    Poziom 3  

Witam!
    Potrzebuję zbudować sterownik do silniczka wycieraczek samochodowych.
    Ma to wyglądać tak, że mają być trzy potencjometry które będę wybierał włącznikiem. Na każdym chce ustawiać określone położenie silniczka a potem wybierać ja włącznikiem. Fajnie było by żeby był jakiś prosty wyświetlacz numeryczny. Wszystko ma działać pod napięciem 12v i a silnik daje max 10A.
    Jestem niedoświadczony i kompletnie się na tym nie znam. Proszę o jakiś schemat budowy czegoś takiego z dokładnym opisem potrzebnych części.

• #4 19 Paź 2015 14:42
    niedobrywujek
    Poziom 3  

Mam serwo modelarskie i tester serw. Pracuje to na 5, 6v. Podłączyłem tą instalacje pod ten silniczek i działa. Tylko ja potrzebuje to na 12v i więcej amperów. A wyświetlacz nie musi być.

Dodano po 4 [minuty]:

Marian B nie o to chodziło. Silnik ma się obrócić tylko tyle ile pokręcę potencjometrem.

• #5 19 Paź 2015 14:55
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bez uzbrojenia silnika w enkoder lub potencjometr (ten ograniczy ruch silnika do określonego zakresu, zniknie możliwość pełnego i wielokrotnego obrotu) nie uzyskasz precyzyjnego pozycjonowania, ani tym bardziej przechodzenia z jednej pozycji do drugiej.
    To mają być punkty ustalone na stałe, czy mają zmieniać się w zależności od regulacji?
    Napisz coś konkretniej o planowanym urządzeniu.

• #6 19 Paź 2015 16:19
    niedobrywujek
    Poziom 3  

Ma to być sterowanie podnośnikiem w ciągniku rolniczym. Mam już zamontowany silnik od wycieraczek od malucha do wajchy podnośnika. Mam też miejsce na potencjometr na ośce wajchy. Sterownik ma działać tak, że są trzy potencjometry i przycisk trzy pozycyjny. Przyciskiem chce przełączać potencjometry, na których uprzednio ustalę wychylenie wajchy.

• #7 19 Paź 2015 16:22
    Błażej

Te potencjometry to już na stałe będą ustalone, czy będziesz nimi kręcić?

• #8 19 Paź 2015 16:25
    niedobrywujek
    Poziom 3  

https://www.youtube.com/watch?v=ytzAGCI5-uA

coś takiego
    Będę kręcił

Dodano po 1 [minuty]:

z tym że chce trzy takie przyciski i potencjometry

Dodano po 1 [minuty]:

i zależy mi akurat na tym silniczku od wycieraczek bo ma dostateczną moc żeby pchnąć wajchę

• #9 19 Paź 2015 19:53
    Freddy
    Poziom 43  

niedobrywujek napisał:
    zależy mi akurat na tym silniczku od wycieraczek bo ma dostateczną moc żeby pchnąć wajchę
    Jest wiele oszczędniejszych silników.
    Moc silnika tutaj jest mało ważna - ważny jest moment obrotowy na wyjściu.
    Zwykły mały silniczek z przekładnią załatwi sprawę lepiej.

• #10 19 Paź 2015 20:29
    niedobrywujek
    Poziom 3  

akurat taki mam dostępny za free. Jaki byś pelecił freddy?

Dodano po 12 [minuty]:

ten jest z przekładnią ślimakową i akurat ładnie pasuje

• #11 19 Paź 2015 20:47
    Błażej

Gdyby to były wartości ustalone na stałe, to najprościej by było na tarczy impulsowej i krańcówkach. A Ze ma być ustawiane, to wykonać komparator i sterować z niego mostek H. W sumie można by nawet wykorzystać elektronikę z regulatora położenia reflektorów z jakiegoś auta. Ilość możliwych nastaw można będzie sobie ustalać na przełaczniku i podawać tylko ustawione napięcia. Czyli może ich być 1, jak i 8. Choć i tak pewnie pojawi się grupa, która nas zakrzyczy, że tylko procesor i już! :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME