Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq CQ56 - Paski na ekranie

19 Paź 2015 13:51 1482 26
  • Poziom 8  
    Witam!

Mam problem z wyświetlaniem obrazu w moim laptopie - Compaq CQ56-215SW. Przy wyświetlaniu obrazu czarnego w 2 miejscach na ekranie widoczne są pionowe, czerwone paski, szerokości 1 piksela, ciągnące się od górnej do dolnej krawędzi wyświetlacza. Czasami pojawia się także "mgiełka" z pojedynczych, czerwonych pikseli; nieco grubsze, nieregularne paski koło krawędzi okien; od lewej do prawej krawędzi ekranu poruszają się czerwone "myślniki", o wysokości 1 piksela. Problem pojawia się też przy wyświetlaniu bieli - widoczne są pionowe, seledynowe paski, także w 2 miejscach na ekranie.

Czy problemem jest uszkodzona taśma matrycy czy sama matryca?

Compaq CQ56 - Paski na ekranie Compaq CQ56 - Paski na ekranie
  • Poziom 33  
    Matryca do wymiany.
  • Poziom 23  
    Uszkodzona jest najpewniej karta graficzna. Może być również "padnięta" taśma.
    Argennto_1 - dlaczego uważasz, że to matryca? Jakie przesłanki? Dlaczego nie wykluczasz innych opcji.
  • Spec od komputerów
    Argennto_1 napisał:
    Matryca do wymiany.

Potwierdzam diagnozę.
  • Poziom 33  
    Wystarczy ścisnąć dolną krawędź matrycy. Czerwony pasek zniknie, ale nie zawsze.
  • Poziom 8  
    Naciskając ramkę ekranu na dole rzeczywiście mogę sprawić że pionowe linie znikają, jednak gdy zwalniam nacisk linie wracają. "Myślniki" ciągle płyną od prawej do lewej, niezależnie od nacisku.

Więc to matryca do wymiany na 100 procent, nie taśma?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jaki pisałem matryca na 100%.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    wg90 napisał:

Więc to matryca do wymiany na 100 procent, nie taśma?

Na 1000%.
  • Poziom 8  
    Qrczę.

Dzięki za pomoc!

EDIT
    Reaktywuję temat, ponieważ stan poczciwego CQ56 wydaje się pogarszać. Ponownie proszę doświadczonych forumowiczów o opinię.

Po pojawieniu się około rok temu na ekranie czerwonych pasków nie zdecydowałem się na wymianę matrycy - problem nie był aż tak uciążliwy, żeby inwestować w nową. Jednak niedawno do opisywanych już symptomów doszedł kolejny - podczas przewijania stron w przeglądarce internetowej ekran na przemian robił się czarny i wyświetlał obraz poprawnie (choć oczywiście ze wspomnianymi już paskami), w zależności od położenia suwaka przewijania. Działo się tak - jak mi się wydaje - tylko na niektórych stronach. Zdarzyło się też raz, że po włączeniu laptopa ekran pozostał czarny (podświetlenie działało), system ładował się normalnie (dźwięk powitalny). Po dwukrotnym wyłączeniu laptopa, za trzecim razem po włączeniu ekran działał prawidłowo.

Kilka dni temu, podczas pracy z laptopem ekran nagle zrobił się czarny i już taki pozostał (podświetlenie działa). Za każdym razem po włączeniu ekran pozostawał czarny, aż do dzisiaj, gdy po ok. 30 minutach od włączenia laptopa ekran niespodziewanie znów zaczął działać.

Domyślam się że nie potrwa to długo i w każdej chwili problem może powrócić. Czy jest pewne, że problemy które opisuję są spowodowane uszkodzeniem matrycy i powinny ustąpić po jej wymianie, czy może istnieją też inne możliwe wytłumaczenia takich symptomów?

Pozdrawiam

Posty scaliłem 12.07.2016. RADU23
  • Spec od komputerów
    Pasy to ewidentnie uszkodzona matryca, natomiast czarny ekran to prawdopodobnie padający mostek północny lub grafika.
  • Poziom 8  
    W Compaqu ekran już ponownie czarny.

Uszkodzony mostek północny lub grafika oznaczałyby, że właściwie mogę szukać nowego laptopa... Ktoś jeszcze mógłby potwierdzić diagnozę?

Czy podłączenie do laptopa zewnętrznego monitora i brak obrazu na nim to pewny sposób na wykluczenie problemu z matrycą?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    wg90 napisał:
    Czy podłączenie do laptopa zewnętrznego monitora i brak obrazu na nim to pewny sposób na wykluczenie problemu z matrycą?

Tak.
    wg90 napisał:
    Ktoś jeszcze mógłby potwierdzić diagnozę?

Serwisant po wykonaniu odpowiednich czynności diagnostycznych.
  • Spec od monitorów
    Skoro masz model: Compaq CQ56-215SW to zrobiony na AMD Link_ z HP
    lub z forum Link
    czyli platforma AX2 Quanta mb: opisana jako DA0AX2mb6e1
    - chipset : AMD 785GX
    - grafika dodatkowa ATI Mobility Radeon HD 4250

Popatrz co masz na monitorze zewnetrznym VGA ?
    Potem w SM, jak sygnały sæ wysyłane na lcd i vga?

Service guide Link
  • Poziom 8  
    lisek napisał:
    Potem w SM

Co to jest SM?
  • Spec od komputerów
    wg90 napisał:
    Co to jest SM?

Service manual.
    Dokument który w Twoim przypadku do niczego nieprzydatny.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Przy wyświetlaniu obrazu czarnego w 2 miejscach na ekranie widoczne są pionowe, czerwone paski, szerokości 1 piksela, ciągnące się od górnej do dolnej krawędzi wyświetlacza.

Na 100 % matryca

Widziałem tam npo.
    LED (LP156WH4 (TL) (A1) 40 pin, left+bottom , błyszczæca
  • Spec od komputerów
    wg90 napisał:

Nie.
  • Poziom 8  
    lisek napisał:
    Na 100 % matryca

No ja wierzę, że paski to matryca, ale co z czarnym ekranem?

wg90 napisał:

miecho18 napisał:
    Tak.

boro1234567 napisał:
    Nie.

I bądź tu mądry...

Dzisiaj byłem w firmie komputerowej, laptop podłączony do monitora zewnętrznego, obrazu brak. Czy to dowodzi że czas lapka dobiegł końca? Jest sens wymieniać matrycę bądź wysyłać/oddawać laptop do serwisu?
  • Spec od komputerów
    wg90 napisał:

wg90 napisał:

miecho18 napisał:
    Tak.

boro1234567 napisał:
    Nie.

I bądź tu mądry...

Ta płyta daje obraz na zewnętrznym dopiero po załadowaniu systemu.
  • Poziom 8  
    W takim razie nic nie sprawdziłem, system nie miał szans się uruchomić. boro1234567 co byś zrobił na moim miejscu? Zakładając że kochasz swojego CQ56;)
  • Spec od komputerów
    wg90 napisał:
    boro1234567 co byś zrobił na moim miejscu? Zakładając że kochasz swojego CQ56;)

Naprawił bym go sobie.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Masz "skomasowane" uszkodzenie
    1. matryca z dwoma paskami (idzie ogladac)
    (':!:') 2. chipset Tylko wymiana czyli od 300-500pln.

Twøj laptop i pieniadze, moze czas na zmiany????
  • Poziom 8  
    boro1234567 napisał:
    Naprawił bym go sobie.

Ale jak? Wymieniając płytę czy matrycę?
  • Spec od komputerów
    wg90 napisał:

Ale jak? Wymieniając płytę czy matrycę?

Wymieniając matrycę, i naprawiając płytę.
  • Poziom 8  
    boro1234567 napisał:
    Wymieniając matrycę, i naprawiając płytę.

Na czym polega naprawa płyty w takim przypadku? Jesteś w stanie podać szacunkowy koszt?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    wg90 napisał:

Na czym polega naprawa płyty w takim przypadku?

Najprawdopodobniej na wymianie układu BGA.
    wg90 napisał:
    Jesteś w stanie podać szacunkowy koszt?

Tak 300 z hakiem plus cena matrycy.
  • Poziom 8  
    Wymiana układu graficznego wyceniona w serwisie w Poznaniu na 350zł. Zastanowię się jeszcze czy warto. Dzięki za pomoc! Temat do zamknięcia.
    Compaq CQ56 - Paski na ekranie