Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 100-W - Sterowanie grzaniem na 2 kondygnacjach niezaleznie

19 Paź 2015 18:44 1206 1
 • Poziom 2  
  Witam,

  poniżej opis mojej sytuacji:

  a) mieszkam w domu: parter 60 m, piętro 70 m oraz użytkowe poddasze 30 m. Na parterze mam ogrzewanie podłogowe. Na piętrze w łazience i jednej sypialni podłogówkę, a w pozostałych 3 pokojach oraz na poddaszu grzejniki.
  b ) Całość jest zbudowana na dwóch obiegach: jeden do grzejników z osobną pompą, drugi do podłogówki również z osobną pompą oraz zaworem mieszającym i sprzeglem. Grzejniki są z termostatami. Na każdym z pięter jest skrzynka, w której mam zawory do rur idacych do kazdego z grzejnikow oraz osobno rozdzielacz do podłogówki z przepływomierzami.
  c) Instalacje dopełnia kocioł Vitodens 100-W z 2014 r z zasobnikiem wody, sterowany przez Vitotrol 100, typ PT-10. Vitotrol zainstalowany jest na parterze.

  Mogę zrobić zdjęcia instalacji z opisem - będą tego 4 zdjęcia: kocioł i sprzęt wokół niego, 3 skrzynki na każdym z pięter.

  Problem polega na niedogrzaniu góry, gdy w salonie rozpalę kominek. Przy rozpalonym kominku temperatura na parterze jest na tyle wysoka, ze termostat nie daje sygnału do kotła o koniecznosci grzaniu - niestety na pietrze na pietrze jest wtedy zimno.
  Jak można by rozwiązać ten problem? Zależy mi, aby w sytuacji, gdy będę korzystał z kominka, piec działał dalej z ogrzewaniem na pietrze (najlepiej przy pomocy jakiegoś programatora analogicznego do obecnego Vitotrol), ale jednocześnie, aby nie dogrzewał już wtedy parteru, chyba, ze temperatura na parterze spadni ponize poziomu zadanego na Vitotrol zainstalowanym na parterze.

  Czy coś możecie mi doradzić? Jak to mozna rozwiazac?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Pebe
 • Poziom 2  
  Witam,


  Obieg do podłogówki jest jeden i obejmuje wszystkie poziomy: cały dol, dwie sekcje na pietrze (łazienka oraz sypialnia) oraz poddasze (łazienka).

  A czy byloby mozliwe takie rozwiazanie:

  1) jakiś siłownik na rozdzielaczu do podłogówki na parterze połączony z termostatem tym co mam obecnie (o ile się da - Vitotrol 100, typ PT-10) lub innym, ale identycznie skonfigurowanym pod względem zakresu temperatury w czasie.
  2) dodatkowy termostat podłączony do kotła (o ile jest możliwość działania na dwóch termostatach - nie wiem, mocno zielony jestem w temacie) zainstalowany na pietrze


  Wtedy:
  a) sytuacja A - nie grzeje w kominku: caly dom nagrzewa sie rownomiernie: kociol pracuje wg ktoregos z termostatow (?)
  b) sytuacja B - grzeje w kominku: parter nagrzał się szybciej, termostat Vitotrol na parterze wyłączył piec, jednocześnie termostat dal sygnał do siłownika na rozdzielaczu - pętla jest zamknięta, ale jako ze na pietrze jest zimno, tam zainstalowany termostat daje sygnał do pieca, który grzeje wodę, ale która tylko płynie na piętro i poddasze (pętla na parterze zamknięta przez siłownik na rozdzielaczu).

  Czy jest cos takiego mozliwe? Czyli w zasadzie to pytanie sprowadza sie to ustalenia:
  a) czy piec moze wspolpracowac z dwoma termostatami (oba dzialajace analogicznie jak Vitotrol - jak rozumiem ze sterujacym zegarem cyfrowym)?
  b) jak piec ustalilby hierarchie ich dzialana?
  c) czy istnieje cos takiego jak silownik do rozdzielcza sterowany termostatem (moze byc oddzielny, nie podlaczony do Vitorol) - tu jak rozumiem wystarczy cos prostego na zasadzie dni tygodnia, z dobowymi dwiema temparutorami, ktore ujednolicilbym z obecnymi ustawieniami na Vitotrol?

  Albo inny pomysl - dzieki sugestii Mak:
  1) przenoszę termostat Vitotrol do sypialni na pietrze - termostat tam zainstalowany będzie sterował całym piecem, ale na podstawie ciepła oddawanego z obiegu podłogówki, w pozostałych pokojach są grzejniki z termostatami, wiec one są mniejszym problemem, jeżeli chodzi o ich przegrzanie.
  2) na parterze instaluje nowy termostat, który steruje siłownikiem do rozdzielacza podłogówki na parterze.


  Co Wy na to?

  Pozdrawiam
  pebe