Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technoterm - zmiana zasilania 400V na 230 ? Jak to zrobić

19 Paź 2015 18:57 2310 14
  • Poziom 9  
    Chciałbym zmienić zasilanie z 400V na 230V.
    Obecnie piec przystosowany jest pod 400V. Podłączyłem z grzejnika dwa kable (faza) do gniazdka 230V, zero do zera oraz uziemienie.
    W efekcie końcowym napięcie mam tylko po jednej stronie grzałek - Cała lewa strona. prawa część grzałek jest bez napięcia.
    Czy istotą grzania pieca akumulacyjnego jest to że grzałka ma mieć napięcie z dwóch stron czy tylko po jednej (tak jak obecnie?).

Na razie wizyta elektryka nie wchodzi w grę - muszę sobie poradzić sam. Stąd też proszę tutaj o pomoc.
    Z góry dziękuje.

ps. czerwonymi strzałkami zaznaczyłem miejsca gdzie jest napięcie
    niebieskimi miejsca gdzie jest 0
  • Poziom 40  
    maxyym napisał:
    Czy istotą grzania pieca akumulacyjnego jest to że grzałka ma mieć napięcie z dwóch stron czy tylko po jednej .....
    Cytat:
    czerwonymi strzałkami zaznaczyłem miejsca gdzie jest prąd niebieskimi miejsca gdzie niema prądu
    Co to jest prąd ?
    Cytat:
    Na razie wizyta elektryka nie wchodzi w grę - muszę sobie poradzić sam.
    To sobie z taką wiedzą nie poradzisz.
  • Poziom 37  
    Model = instrukcja obsługi a to = instrukcja podłączenia.

Piece akumulacyjne są tak budowane by można było podłączyć pod 400V lub 230V ale do tego potrzeba instrukcję by nie wpakować się w koszta.
  • Poziom 9  
    Grzejnik akumulacyjny niestety kupiłem z uciętymi wtyczkami. Więc zastanawiam się czy na 230 V faza ma być tylko po jednej (lewej) stronie?
    Mam inny drugi (przerobiony) grzejnik i faza jest z lewej i prawej strony grzałki.
    To także wprowadziło mnie w zakłopotanie. Który działa prawidłowo.

instrukcji obsługi nie mam. Zrobiłem zdjęcia jedynie schematu który znajduje się wewnątrz.
  • Poziom 19  
    Który to dokładnie model pieca: TTS20 czy TTS30 70 ?
  • Poziom 9  
    to jest ts TTS30
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Trzeba przesznurować grzałki, ale to musi zrobić ktoś kto ma odpowiednie narzędzia i doświadczenie. Patrząc na załączone zdjęcie radziłbym jednak samemu tego nie robić.
  • Specjalista elektryk
    taniam napisał:
    Trzaba przesznurowac grzałki,

Czy aby na pewno?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    A co tam jest do przesznurowania? Na rysunkach wszystko jest...
    O sorki rzeczywiście tts30-70 zasilanie tylko 3f - pytanie czy grzałki są takie same jak w tym tts20?
    Jednak bez elektryka się nie obejdzie...
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Miniax napisał:
    taniam napisał:
    Trzaba przesznurowac grzałki,

Czy aby na pewno?

Raczej tak, 6 grzałek połączonych równolegle przy zasilaniu 230V może pobierać duży prąd. Wiem, że bez sprawdzenia na miejscu ciężko się przy tym upierać i nie upieram się.
  • Poziom 9  
    Do czasu przybycia elektryka chciałbym nim grzać.
    Czy teraz, w momencie gdy grzeją grzałki tylko po lewej stronie (w połowie?) jest jakieś zagrożenie że się przepalą lub coś się stanie z grzejnikiem lub pobierają więcej prądu ?
  • Poziom 19  
    Jeżeli masz połączone tak jak na zdjęciu, czyli napięcie podane na zaciski L2 i L3 to działają tylko 4 z 6 grzałek - piec działa z 2/3 mocy i jemu nic się nie stanie. Osobną sprawą jest jaka jest ta moc i czy instalacja zasilająca to wytrzyma.
    Obrazowo tłumacząc:
    - przy zasilaniu z 3 faz 6kW grzałek będzie pobierało po ~10A z każdej fazy
    - przy zasilaniu z 1 fazy 4kW grzałek to pobór ~ 20A
    Wartości podane w dużym uproszczeniu, więc proszę się nie czepiać dokładności i wzorów.
  • Poziom 8  
    Ja trochę z innej beczki - ale w temacie...(jeśli Moderator uzna to za stosowne, niech przeniesie mój post do odpowiedniego tematu).
    Stawiam dom, jestem na etapie elektryki i hydrauliki. Odwiedziło mnie już kilku fachowców i pseudo-fachowców. Chciałbym się zasięgnąć Waszej porady - otóż:
    1. W domu będzie urządzenie do podgrzewania wody na 380 V, więc potrzebuje jednego obwodu na 3-fazy do jego zasilenia. Do domu zasilanie będzie dostarczone kablem 5-żyłowym, jakie proponujecie rozwiązanie w kwestii podzielenia instalacji na 230 i 380?
    2. W listwach przypodłogowych chcemy mieć oświetlenie LED - czy można je poprowadzić kablem 2 żyłowym?
    3. Jeden z fachowców zaproponował mi położenie kabli do gniazdek pod wylewką, czy to się jeszcze stosuje??
    Z góry dziękuje za odpowiedź :)
  • Specjalista elektryk
    Ad. 1. Do tego urządzenia podgrzewającego wodę 5-żyłowy obwód z rozdzielnicy o przekroju i zabezpieczeniu odpowiednim do parametrów urządzenia, długości obwodu, warunków ochrony przeciwporażeniowej itd.
    Ad. 2. Dwie żyły tylko jeśli instalacja opraw będzie zasilana napięciem bezpiecznym (12-24V). W przeciwnym wypadku min. 3 żyły.
    Ad. 3. Tak się jak najbardziej robi (powiedziałbym, że coraz częściej) - przewody nie zajmują ścian (mniejsze ryzyko przewiercenia), wygoda układania itd. Często gdyby wszystkie przewody wyrzucić na ścianę to by jej zabrakło.
  • Poziom 9  
    Zrozumiałem, że bez elektryka który to na 100% sprawdzi się nie obejdzie. Tak czy inaczej dziękuje wszystkim którzy wypowiedzieli się w temacie.
    pozdr.