Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bicopter - dwuśmigłowy model latający

mi_ma 19 Paź 2015 19:41 7317 8
  • Bicopter - dwuśmigłowy model latający

Nikogo już chyba nie dziwi widok latającego drona. O ile kiedyś tri- lub quadcoptery były czymś niezwykłym i budowanym głównie przez modelarzy, to dziś możemy w pierwszym lepszym sklepie z zabawkami znaleźć co najmniej kilkanaście różnych wersji. Ale jak to zwykle bywa, wyobraźnia nie zna ograniczeń i co jakiś czas pojawia się nowy pomysł na budowę "oryginalnego" drona. Poniżej możecie podziwiać bicopter, który posiada jedynie dwa śmigła i całkiem nieźle sobie radzi.

Bicopter to konstrukcja eksperymentalna. Autor zaprojektował ją i wykonał wedle swojego pomysłu. Co ciekawe do zaprojektowania części mechanicznej wystarczył mu zaledwie program LibreCAD, który działał na Raspberry Pi.

Części zaprojektowanego modelu autor wydrukował na zwykłej kartce papieru, a następnie przykleił je do sklejki o grubości trzech milimetrów, z której wyciął elementy prototypowej konstrukcji. silniki śmigieł przymocowane są na wałkach z włókna węglowego, a ich położenie jest kontrolowane prze dwa serwomechanizmy. "Wewnątrz" konstrukcji autor zmieścił gotowy moduł sterownika do modelu latającego (niestety nie znalazłem informacji jaki to moduł) odbiornik oraz akumulator. Całość waży niecały jeden kilogram.

Bicopter - dwuśmigłowy model latający Bicopter - dwuśmigłowy model latający Bicopter - dwuśmigłowy model latający Bicopter - dwuśmigłowy model latający

Autor przyznaje, że sterowanie modelem jest dosyć trudne. Jest on niestabilny i podatny na podmuchy wiatru. Prezentowany na filmie lot odbywa się w sprzyjających warunkach i choć wygląda, jakby autor projektu sterował modelem z łatwością, to jednak wymagało go to sporego trudu.

Bicopter - dwuśmigłowy model latający

Osobiście ten projekt przypadł mi do gustu z kilku powodów. Po pierwsze sama konstrukcja bicoptera wydaje mi się dosyć oryginalna i wyróżniająca się wśród innych dronów, o czym już wspomniałem.

Bicopter - dwuśmigłowy model latający Bicopter - dwuśmigłowy model latający Bicopter - dwuśmigłowy model latający

Ale o wiele bardziej spodobała mi się technika wykonania konstrukcji mechanicznej wedle "starej szkoły". Dziś większość konstrukcji wykonuje się przy użyciu domowych drukarek 3d lub cięcia laserowego. Z tego powodu powstaje iluzoryczna bariera dla początkujących konstruktorów, którzy często nie wiedzą, że istnieje wiele innych technik, które można wykorzystać do budowy własnych wynalazków. Tego typu projekty przypominają, że można zbudować coś co wygląda estetycznie i jest wytrzymałe w oparciu o proste, dostępne w zwykłym sklepie budowlanym materiały.

Link

Źródło http://www.instructables.com/id/Bicopter-A2212-1400Kv-motors-multiwii-fc/?ALLSTEPS

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 755, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • BotlandBotland
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • BotlandBotland
    M. S.
    Poziom 34  
    Chyba to jednak ślepy zaułek w konstrukcji tego typu maszyn.
    Freddy
    Poziom 43  
    M. S. napisał:
    Chyba to jednak ślepy zaułek w konstrukcji tego typu maszyn.
    Niekoniecznie. Konstrukcje dwuwirnikowe są znane, choćby H-21 Shawnee zwany bananem.
    gbd.reg
    Poziom 21  
    @ADI-mistrzu myślę, że problem nie leży w sztywności ale w tym, że sterownik porusza jednym z serw cały czas jakby non stop desperacko próbował utrzymać równowagę i przeważa go na 2 stronę. Dopracować algorytm stabilizacji i może by coś z tego było.
    blackrage
    Poziom 14  
    M. S. - CH-47 Chinook
    gregoorr
    Poziom 17  
    Taki bicopter może fajnie latać. Tak samo jak quadro, tricopter itd. Autor trochę pojechał po taniości. Najgorsze są chyba te szmaciane śmigła. Gdyby zastosował jakieś sztywne, połowa problemów by znikła. Popychacze z drucików, pewnie z luzami, też mają wpływ. Mam podobne latadła i wiem, że wszystko trzeba dopracować. Śmigła muszą być idealnie wyważone, jak nie są, to wibracje przenoszą się na ramę, płytkę sterującą trzeba zabezpieczyć przed wibracjami. Gdy zabezpieczenie nie jest zbyt dokładne, żyroskopy szaleją i wszystko "pływa". Gdy się dopracuje i wyreguluje czułość żyroskopów, a nie jest to takie trudne, lata np: tak:

Link