Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GTX 750 TI - Trzeszczenie i piszczenie z karty graficznej.

dronic 19 Oct 2015 20:02 1065 7
    dronic
    Level 8  
    Witam.

Moim problem jest od niedawna piszcząca i trzeszcząca karta graficzna. Problem pojawił się po ostatnim jego czyszczeniu. Wszystko rozłożyłem na czynniki pierwsze. Po wyczyszczeniu i skręceniu wszystkiego spowrotem dostrzegłem ten problem. Nastaje to głównie wtedy, kiedy karta graficzna jest używana nieco bardziej - np. kiedy odpalam grę, bądź jakieś strony internetowe i np. scrolluję myszką. Istotne chyba jest to że dzwięk słyszę w głóśnikach, natomiast gdy od płyty głównej odłączam kartę dzwiękową to ewidentnie słychać dzwięk z karty graficznej. Problem ustaje wtedy, kiedy zaczynam używać zintegrowanej grafiki.
    Próbowałem sprawdzić to wszystko dokładniej programem CPUID HWMonitor i zauważyłem że podczas uruchomieniu gry Tibia (jak się to mówi gra poszła by nawet na kalkulatorze :D) przy GPU mam 98% użycia. Coolery na karcie graficznej wówczas NIE przyśpieszają, a chyba powinny.

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Mój komputer to:
    Płyta Główna: MSI B85-G43 Intel B85 (Socket 1150) DDR3 ATX Motherboard,
    RAM: Kingston HyperX Genesis 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-12800C9
    1600MHz Dual Channel Kit (KHX1600C9D3K28GX),
    Procesor: Intel Core i5-4440 3.10GHz (Haswell) Socket LGA1150 Processor,
    Karta Graficzna: MSI GeForce GTX 750Ti Gaming OC 2048MB GDDR5
    PCI-Express Graphics Card (N750Ti TF 2GD5OC),
    Zasilacz: Corsair Builder Series CX 600w Modular '80 Plus Bronze' Power
    Supply (CP-9020060-UK),
    Dysk Twardy:
    Seagate Barracuda 7200.12 500GB SATA 6Gbs 16MB Cache -
    OEM (ST500DM002) HDD,
    Obudowa: Zalman Z12 Plus Midi Tower Windowed Case - Black,

System Windows 7 Home Premium 64 bit.

Dziękuję.
    domin122
    Level 16  
    U mnie są te same objawy. Piszczą mi cewki na płycie głównej. Co gorsza gwarancja nie uznaje wymiany piszczących cewek. Marka płyty to Asus.
    dronic
    Level 8  
    Można z tym coś samemu zrobić? Bardzo mi to przeszkadza xD Do tego stopnia że nawet jeśli jest ryzyko uszkodzenia karty graficznej jestem gotów się go podjąć.
    rafal_rx
    Level 25  
    Piszczą zapewne (choć na 100% nie jestem pewien) cewki. Wylutować, zalać klejem, zaczekać i wlutować.
    safbot1st
    Level 43  
    Mam prostsze rozwiązanie. Skoro:
    dronic wrote:
    zauważyłem że podczas uruchomieniu gry Tibia (jak się to mówi gra poszła by nawet na kalkulatorze :D) przy GPU mam 98% użycia.

Oznacza to, że potrzeba frame-limiter. Done.
    dronic
    Level 8  
    Myślę że nie potrzebuję frame limitera, gdyż jeszcze tydzień temu tak się nie działo. Powie mi ktoś w jaki sposób mogę może nieco podwyższyć szybkość wiatraczków na karcie graficznej?

Quote:
    Piszczą zapewne (choć na 100% nie jestem pewien) cewki. Wylutować, zalać klejem, zaczekać i wlutować.

Jest może do tego jakiś poradnik na necie? :D
    safbot1st
    Level 43  
    Kolega @dronic sam sobie znalazł rozwiązanie?:
    dronic wrote:
    w jaki sposób mogę może nieco podwyższyć szybkość wiatraczków na karcie graficznej?

Teraz zupełnie na spokojnie - temperatura i piszczące cewki nie mają ze sobą wiele wspólnego.
    A na jeszcze spokojniej: nie pierwszy raz i nie ostatni pojawia się sytuacja, że jakiś użytkownik forum piszczące cewki odkrywa dopiero po własnoręcznej ingerencji w zestaw. Wynika to często z konieczności otwarcia obudowy / zbliżenia głowy i ucha do zestawu, który znajdował się w pozycji w której nie był tak słyszalny.

Jeśli jest kłopot z ustawianiem RPM wentyatorów, jak będzie z wylutowywaniem SMD z karty graficznej?
    Tu nie instruktaż jest potrzebny, a specjalistyczny sprzęt.
    Kolega wyżej napisał o enigmatycznym "kleju". Ale nie napisał czy butapren ma być, czy biurowy... itd.

Na serio proponuję zerknąć najpierw na FPSy. Może być Frapsem.
    FPS na poziomie 200-2000FPS może powodować trzeszczenie i na pewno nie jest sposobem na oszczędność energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
    rafal_rx
    Level 25  
    Bez przesady. Te cewki są, z tego co widzę po zdięciach znalezionych w gugle, przewlekane. Daj zdięcie karty bez wentylatorów od strony wyjść obrazu, lub daj linka do obrazków znalezionych w sieci.