Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Libresmartphone - otwarty projekt w oparciu o RPi

mi_ma 19 Oct 2015 20:13 5943 4
  • Libresmartphone - otwarty projekt w oparciu o RPi

Libresmartphone to powstający właśnie projekt smartphone'a zbudowanego w duchu projektu otwartego. Urządzenie w założeniach ma łączyć w sobie funkcjonalność komputera oraz smartphone'a. Smartphone ma się charakteryzować przede wszystkim możliwością podłączenia do zewnętrznego monitora przez co będzie pozwalał edytować dokumenty, pliki graficzne i pracować podobnie jak z użyciem komputera osobistego.
    Finalne urządzenie ma być wyposażone w sześciocalowy ekran, wyjście hdmi, komunikację po bluetooth i WiFi, odbiornik GPS, moduły 3G, 4G i GSM niezbędne do nawiązywania połączeń telefonicznych oraz wysyłania SMSów. Wbudowane złącze microUSB ma umożliwiać podłączanie zewnętrznych urządzeń, takich jak klawiatura, myszka drukarka itp.
    Póki co urządzenie jest w fazie budowy modelu w oparciu o Raspberry Pi i oprogramowanie pisane w Pythonie. Czy kiedykolwiek uda się wyjść poza tą fazę, to pokaże czas. Założenia są ambitne, ale czy rewolucyjne i możliwe do zrealizowania w oparciu o gotowe moduły i oprogramowanie pisane w języku skryptowym?
    Osobiście nie jestem do końca przekonany. Finalne urządzenie tak naprawdę ma w większym stopniu przypominać bardziej niewielki tablet wyposażony w modem i HDMI. Takie urządzenia są już dostępne na rynku i wydają się być o wiele bardziej wydajne niż urządzenie oparte o powyższą koncepcję. Być może udostępnienie doświadczeń, które będzie autor zdobywał przy budowie projektu otwartego okaże się przydatne dla innych. Pozostaje nam tylko obserwować rozwój projektu i czekać na kolejne informacje.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?time_continue=142&v=AjRlT3MA1a0[/youtube]

Libresmartphone - otwarty projekt w oparciu o RPi Libresmartphone - otwarty projekt w oparciu o RPi

Źródło https://hackaday.io/project/6310-libresmartphone
    Źródło 2 http://libresmartphone.com/open-hardware-smartphone/

Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 799. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Wymyślanie czegoś co już było.
    Na pokładzie tego telefonu także jest HDMI i wszystkie te rzeczy które napisali.
    Procesor TI, więc jak ktoś jest ambitny i posiada pewne umiejętności to mobline Ubuntu sobie wgra.
    Freddy
    Level 43  
    ADI-mistrzu wrote:
    Wymyślanie czegoś co już było.
    Na pokładzie tego telefonu także jest HDMI i wszystkie te rzeczy które napisali.
    Procesor TI, więc jak ktoś jest ambitny i posiada pewne umiejętności to mobline Ubuntu sobie wgra.
    No i co z tego ludzie, że już było, to jest poza tym DIY Zagranica.

Ty jak publikowałeś na DIY programator USBASP, nikt Ci nie napisał, że ktoś to już zrobił. Zachowajcie więc te zbędne komentarze dla siebie, bo to zwykłe nabijanie postów.
    izoo
    Level 2  
    Witam, nawet jak coś już istnieje to pytanie czy ja to mogę wykorzystać, w sensie rozbudowy, adaptacji do swoich potrzeb. Mnie się projekt podoba, bo z tabletem bym nie dał rady (za mało wiedzy). Z RPi już bardziej, też mam rozpoczęty projekt, odłożony na potem z braku czasu. U mnie to typowe zarządzanie ogrzewaniem, z tym że ma wykrywać otwarcie okien i wyłączać grzejniki. Poza tym chcę mieć zapis do bazy ile zużyto energii elektrycznej (wykorzystanie wyjścia impulsowego z licznika energii elektrycznej). Do wszystkiego dostęp przez www. Odczyt temperatury, zapis do bazy, podgląd na stronie (localhost na razie), włączanie i wyłączanie grzejników (na razie diody) według założonych wartości zrobione. Piszę to w PHP. Chętnie wymienię się doświadczeniami w takim zakresie jaki może się przydać - inny język, inne podejście, inny projekt. Ale część problemów i rozwiązań będzie zbliżonych.
    Pozdrawiam izoo.