Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres Zelmer 13Z018 Torrido - Przerywana praca pompy, dobrze odmierza il. wody

Stanley_P 19 Paź 2015 20:54 1341 8
 • #1 19 Paź 2015 20:54
  Stanley_P
  Poziom 26  

  Witam

  Ekspres około 4-5 letni, średnio użytkowany, regularnie odkamieniany. Od pewnego czasu podczas robienia kawy co kilka, kilkanaście sekund pompa na ułamek sekundy przerywa pracę. Słychać wówczas charakterystyczne "piknięcie", na wyświetlaczu na chwilkę pojawia ikona informująca o braku wody. Jednak ogólnie ilość wody zostaje odmierzona mniej-więcej prawidłowo. Mam wrażenie, że efekt się stopniowo nasila, tak jakby coś było "przytkane". Choć wciąż można parzyć kawę ;-) Czasem nawet zrobi całą bez przerw, jednak w ten sposób jakby coraz rzadziej...

  Pierwsze ogólne oględziny po zdjęciu górnej i tylnej pokrywy (w czym pomogła mi instrukcja serwisowa zamieszczona TUTAJ) nie wykazały nic szczególnego. Nie zauważyłem żadnych wycieków, śladów korozji (również elektryki/elektroniki), przezroczyste rurki wydają się całe, niezasyfione, drożne.

  Doświadczenie z ekspresami mam praktycznie zerowe, powiedzcie zatem, gdzie po pierwsze primo szukać usterki? Co jest najbardziej "podejrzane"? Przepływomierz?

  Pozdrawiam.

  0 8
 • Pomocny post
  #2 19 Paź 2015 21:44
  nioop

  Specjalista AGD

  Opcje masz dwie - Zbiornik wody a dokładniej pływak w którym jest magnes podczas wibracji działającej pompy nie ma już "siły" magnetycznej informować o stanie wody..

  Druga rzecz to sam kontrakton, znajdujący się po wewnętrzej śtronie tylnej ściany ekspresu - Jest nierozbieralny i trzeba było by go wymienić..

  0
 • #3 19 Paź 2015 22:03
  Stanley_P
  Poziom 26  

  Hm, sugerujesz, że przyczyną może być banalne "świrowanie" czujnika poziomu wody, czyli zestawu kontaktron + magnes? Pomyślałem o tym od razu, jednak mam wrażenie, że po napełnieniu zbiornika jest dobrze (chociaż na tyle, aby pływak z magnesem podniósł się do odpowiedniej wysokości). Tzn. gdy umieszczę zbiornik na swoim miejscu, ekspres wydaje mi się w sposób pewny przestaje pikać, sygnalizować brak wody...
  Spróbuję zatem kontaktron zewrzeć. Jeśli Twoja teoria jest słuszna, efekt "przerywania" powinien zniknąć...

  0
 • Pomocny post
  #4 19 Paź 2015 22:48
  nioop

  Specjalista AGD

  Dokładnie..
  Kontrakton można chociaż do sprawdzenia zewrzeń na stałe..
  Z doświadczenia wiem, że opisany ów objaw usterki najczęściej wynika właśnie z problemem kontrakton-magnes.
  Sam pływak w zbiorniku jest również awaryjny, gdyż magnes w środku nie jest szczelnie umieszczony, przez co z działającą na niego wodą potrafi.. "Korodować"

  0
 • #5 22 Paź 2015 19:45
  Stanley_P
  Poziom 26  

  Miałeś rację, trafiony zatopiony. Po zwarciu kontaktronu ekspres pracuje jak nowy, nic nie przerywa. No może prawie jak nowy, nie wykrywa braku wody ;-) Niemniej na pewno przyczyną jest czujnik poziomu H2O. Pytanie, które zawodzi - magnes czy kontaktron? Ten pierwszy faktycznie z jednej strony jest lekko skorodowany. Widziałem już od pewnego czasu, myślałem, że to wina jakiegoś "syfu" z wody. Teraz się przyjrzałem dokładniej, faktycznie rdza. Myślę jednak, że wina leży po stronie kontaktronu. Dlaczego? Przy próbach nazwijmy umownie statycznych, gdy napełnię zbiornik wodą, wszystko jest ok. Kontaktron "trzyma" pewnie. Ekspres w takiej sytuacji nigdy ani przez chwile nie meldował braku H2O. Mogę nawet odsunąć zbiornik nawet ok. 1cm od tylnej ścianki i kontaktron jeszcze jest zwarty. Problemy zaczynają się dopiero gdy zaczyna pracować pompa. Zrobiłem następujący eksperyment: kontaktron odłączyłem i zamostkowałem czujnik na pytce elektroniki. Uruchomiłem parzenie kawy i patrzyłem co się w tym czasie dzieje z kontaktronem na omomierzu. Początkowo było dobrze, lecz po chwili zamiast ok. 0Ω rezystancja wzrosła do kilkudziesięciu kΩ. Po zakończeniu pracy pompy znów pojawiło się prawie 0Ω. Przy czym mam wrażenie, że te kilkadziesiąt kΩ to był efekt jakby szybkiego rozwierania ("taktowania") styków kontaktronu, mniej więcej w rytm pracy pompy (chyba ok. 50Hz?). Hm, mam wrażenie, że wskutek iluś-tam setek tys. czy milionów drgań od pompy, coś się stało ze stykami kontaktronu, już nie zwierają pewnie? Rzecz jasna jest to tylko taka moja teoria, przypuszczenie...
  Pytanie kolejne: gdzie to guano kupić, albo jakiś pasujący bez większych kombinacji zamiennik? Net na pytanie o części do Zelmera odnosi praktycznie tylko do north.pl, jednak do mojego modelu czegoś takiego jak czujnik poziomu wody / kontaktron, itp. nie ma... :-( Co ciekawe w instrukcji serwisowej ten element też nie istnieje na wykazie części, tylko na schemacie...
  Pozdrawiam.

  P.S. Póki co ekspres złożony z mostkiem w środku ;-) Wydane dyrektywy domownikom odnośnie utrzymywania poziomu wody w zbiorniku. Zobaczymy jak prowizorka długo potrwa (przetrwa?). @nioop, oczywiście klikam w "pomógł".

  0
 • #6 22 Paź 2015 23:52
  nioop

  Specjalista AGD

  A więc przed chwilą sprawdziłem - Niestety na wolnym rynku nigdzie ten kontraktor nie jest dostępny..
  Trzeba szukać używanego, jako podpowiedź mogę zasugerować, że czujnik ten jest taki sam jak w generatorach pary 28Z014 i ZIR81000 :)

  Sam pływak w zbiorniku jest równiez elementem awaryjnym a widoczna wspomniana tutaj korozja kwalifikuje zbiornik również do wymiany, o ile teraz działa, kwestia ta zmieni się w przeciągu najbliższego czasu..

  Osobiście uważam, że ów prowizorka - Zmostkowanie na stałe czujnika poziomu wody jest rozwiązaniem najlepszym, biorąc pod przykład inne modele tego producenta nie posiadające tego "bajeru".

  0
 • #7 23 Paź 2015 07:29
  Stanley_P
  Poziom 26  

  nioop napisał:
  Osobiście uważam, że ów prowizorka - Zmostkowanie na stałe czujnika poziomu wody jest rozwiązaniem najlepszym,

  Hm, chyba masz rację. Patrzyłem trochę w necie. Nowy oryginalny kontaktron chyba praktycznie niedostępny, a nie chce mi się kombinować jakiejś prowizorki. Chociaż jakbym dobrze poszukał w swoich rupieciach, może bym znalazł małą szklaną rurkę... Nowy zbiornik w north.pl 7 dych, z przesyłką pewnie prawie stówa (czyli prawie 1/4 tego co zapłaciłem za całe urządzenie), czas oczekiwania kilka tygodni. Na Alledrogo widziałem cały taki ekspres za 70zł sprzedawany jako uszkodzony, ale przecież nie ma pewności, że elementy, które mnie interesują będą sprawne.
  Poza tym, a właściwie po pierwsze primo, mój egzempalarz ma już kilka lat i nie wiadomo czy wkrótce coś nie "padnie" poważniejszego. Szczerze pisząc i tak jestem zdziwiony, że tyle czasu działał bezawaryjnie, bo opinie, które czytałem już w momencie zakupu bywały mieszane. Również zdziwiony jestem stanem czystości wnętrza: nic nie skorodowane, popękane, nie zasyfione rurki, chociaż to może akurat zasługa wody i w miarę regularnego odkamieniania.
  Cytat:
  biorąc pod przykład inne modele tego producenta nie posiadające tego "bajeru".

  Mówisz, że nie wszystkie mają kontrolę stanu wody w zbiorniku? Myślałem, że to standard. W pracy mam dwa i każdy pokazuje brak, aczkolwiek są to znacznie bardziej zaawansowane automaty innych firm. Jednak jak już pisałem, moje doświadczenie serwisowe ekspresów są praktycznie żadne. Z ciekawości: jaki skutek może mieć próba parzenia kawy - załóżmy gdy zabraknie wody jeszcze w trakcie jej pobierania? Może wykryje przepływomierz?
  Pozdrawiam.

  0
 • #8 23 Paź 2015 23:12
  nioop

  Specjalista AGD

  Stanley_P napisał:

  Mówisz, że nie wszystkie mają kontrolę stanu wody w zbiorniku? (...)Z ciekawości: jaki skutek może mieć próba parzenia kawy - załóżmy gdy zabraknie wody jeszcze w trakcie jej pobierania? Może wykryje przepływomierz?
  Pozdrawiam.


  Np modele Zelmera 13Z012, 13Z013 czy 13Z014 nie mają takowego czujnika.. ;)

  Przy założeniu, że zbraknie wody ? Niestety ekspres tego nie wykryje.. Będzie pompował dalej, tyle, że głośniej bo na sucho.. W przypadku słabszej pompy mogą być potem problemy z "zassaniem" wody i niekiedy trzeba pomóc pompie np strzykawką popchnąć jej troche wody.. Więc pomijając kontrakton jednak dobrze by było pilnować tej wody, lecz w skrajnych przypadkach przegapienia braku wody nie skutkuje to poważnymi awariami ;)

  0
 • #9 01 Lut 2016 11:36
  Stanley_P
  Poziom 26  

  Informacyjnie: od czasu zmostkowania wszystko działa ok. Zgodnie ze starym porzekadłem o trwałości prowizorek ;-) Nawet raz czy dwa zdarzyło się, że w zbiorniku zabrakło wody, ale po uzupełnieniu bez problemu ekspres "zaciągnął" i funkcjonuje nadal.

  Natomiast pewien mały niuans wyszedł przy odkamienianiu: ponieważ nie działa czujnik poziomu wody, ekspres nie "widzi" momentu wyjęcia zbiornika. Dlatego nie rozpoczyna automatycznie drugiego etapu procesu, czyli płukania czystą wodą. Radzę sobie w ten sposób, że pierwszą fazę odkamieniania (wodą z kwaskiem cytrynowym) przeprowadzam wg. instrukcji obsługi, tzn.poprzez naciśnięcie odpowiednich przycisków. Po jej zakończeniu ekspres po prostu wyłączam z prądu, zbiornik płuczę i napełniam czystą wodą, włączam urządzenie i robię kilka "kaw bez kawy" (2x60ml).

  0