Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra i przekaźniki bistabilne

Caerm 20 Paź 2015 14:27 2145 4
  • #1 20 Paź 2015 14:27
    Caerm
    Poziom 2  

Buduję sobie domek i jestem na etapie podłączania własnej automatyki domowej.
    Planem pierwotnym był alarm na Integrze 32/64, podłączenie pod nią po RS/IP sterownika PLC i z niego sterowaniem przekaźnikami (światła, gniazdka, ...). Przy zakładaniu alarmu, po rozmowie z instalatorem, przekonał mnie, że nie warto dokupować zewnętrznego sterownika PLC, tylko większą Integrę i na niej wszystko zrealizować. Czy to był dobry wybór to inny temat, w każdym razie jest Integra 256, instalacja w pełnej topologii gwiazdy, szafa rozdzielcza 210 pól, szafa RACK 24U (m.in. na rozszycie skrętki w LSA) i zaczynam kupować elementy wykonawcze.

Bez problemu da radę podłączyć wszystko przez przekaźniki monostabilne (raczej Wago 788-303 / 788-304 niż Relpol RM85), ale to jest ciągła praca przekaźnika. Niby poniżej 0,5W, ale to jest 0,5W x 50-80 przekaźników. Więc szukałem przekaźników bistabilnych, idealny przykład to Relpol RM851, tylko nie mam pomysłu (mam małe doświadczenie z Integrą) jak to zrealizować / oprogramować.

RM851 zmienia swój stan w zależności od polaryzacji wejść cewki: przepuszczając impuls (chyba już 50ms starcza) w polaryzacji +- załączamy styki, przy impulsie -+ rozłączamy.

Mam jakieś pomysły jak to zrobić prądowo:
    - do sterowania przekaźnikami zamontować układ mostka H (albo odpowiednio połączone 2 przekaźniki), a na Integrze coś w stylu: chcesz załączyć to wysteruj wyjście z przekaźnikiem, chcesz wyłączyć, to najpierw wysteruj wyjście mostka H, a potem wyjście z przekaźnikiem
    - wykorzystać +12V i -12V z zasilacza ATX, wiec zamiast mostka H dać przekaźnik przełączający, Integra jak wyżej

Ale:
    1. czy da radę zrobić coś takiego w Integrze?
    2. przekaźniki do sterowania polaryzacją muszą najpierw rozłączyć +12 a dopiero potem załączyć -12 (czy tam +12 i 0)
    3. na INT-O trzeba używać przekaźników, a nie wyjść OC (trudno, w sumie i tak mniejsze zużycie prądu)

Nie interesują mnie rozwiązania typu "jeśli ma być załączone mniej niż 12h to podłącz pod wyjścia NC" bo nie chcę puszczać prądu, żeby coś trzymać wyłączone.
    Internet generalnie na ten temat milczy: dyskusja od razu przechodzi na "możesz wziąć taki monostabilny", albo "wyjście bistabilne w Integrze". Wogóle ze znalezieniem przekaźnika bistabilnego był problem.
    Zależy mi na dyskusji jak to zrealizować na Integrze/ jak dużo trzeba się namęczyć, żeby to zrealizować na Integrze, też w porównaniu do normalnych sterowników PLC.

0 4
  • #2 20 Paź 2015 20:23
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Można zastosować dwu-cewkowe (odpada konieczność "polaryzacji" - załączenie A3-A1, kasowanie A3-A2) - niestety kłopot z podstawką pod taki przekaźnik; przy dużej ilości można się pokusić o zrobienie PCB i wyprowadzenie styków na listwę przyłączną (cewki, styki robocze).
    http://www.piekarz.pl/pl/?item=45074
    Co do sterowania impulsem włącz/wyłącz - używasz dwóch styków (wyjść) do jednego odbioru...chociaż? - można sterować matrycą: np. 8 wyjść (+) i 8 wyjść (-) można wysterować 64 stany (czyli 32 urządzenia-przekaźniki bistabilne ON/OFF).

0
  • #3 22 Paź 2015 12:20
    Caerm
    Poziom 2  

Pomysł jakiś jest, ale jak sam wspomniałeś:
    - problem z podstawką
    - 2 x więcej wyjść
    - robienie matrycy i dekoderów jakichś do tego byłoby już przegięciem przegięcia. :) Już prościej byłoby mapować wyjścia w Integrze i Integracją (po IP w ETHM-1) odczytywać stany, tylko do tego oddzielny kontroler, czyli już prościej oddzielny PLC

Możnaby 1 wyjściem sterować stanem dla wszystkich przekaźników "masa na A1 / masa na A2", wtedy potrzeba N + 1 wyjść, ale jest tylko utrudnieniem rozwiązania z bistabilnymi o różnej polaryzacji (brak podstawek).

Natomiast wracam do głównego dla mnie problemu: czy i jak da radę coś takiego zaprogramować w Integrze?

0
  • #4 22 Paź 2015 22:08
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Matrycowanie wyjść na PLC (przy w/w dwu-cewkowych przekaźnikach bistabilnych)... Integra i przekaźniki bistabilne
    Działania wyjść PLC raczej nie muszę objaśniać ;)
    Tak jak pisałem wcześniej: przy 8 x 8 uzyskujemy 64 stany - czyli 32 urządzenia włącz/wyłącz.
    10 x 10 - 100 (50 ON/OFF)
    12 x 12 - 144 (72 ON/OFF)...

Dodano po 4 [minuty]:

Profesjonalne zrobienie płytek + obudowy + mocowania na szynę TS35 to naprawdę znikomy koszt (oczywiście przy znaczącej ilości potrzebnych wyjść/ ON-OFF.)

0
  • #5 01 Lis 2015 22:17
    kosmos99
    Poziom 34  

Caerm napisał:
    Natomiast wracam do głównego dla mnie problemu: czy i jak da radę coś takiego zaprogramować w Integrze?

Da radę, ale do sterowania jednym przekaźnikiem trzeba będzie użyć dwóch wyjść przekaźnikowych.
    Styki COM wyjść, łączymy do cewki przekaźnika.
    Styk NC pierwszego wyjścia do "+", a drugiego do "-"
    Styk NO pierwszego wyjścia do "-", a drugiego do "+"
    Wyjścia skonfigurowane jako naruszenie wejścia (tego samego),które ma sterować pracą przekaźnika.

Do bezpośredniego sterowania urządzeniami 230V można użyć modułów INT-ORS.

0