Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Postać wykładnicza liczby zespolonej - casio algebra fx 2.0 plus.

20 Paź 2015 15:16 3954 1
 • Poziom 2  
  Witam,
  mam problem z wprowadzeniem postaci wykładniczej liczby zespolonej do kalkulatora casio algebra fx 2.0 plus, tak aby argument był w stopniach, a wynik pokazywał mi się w postaci algebraicznej.
  W ustawieniach kalkulatora (ctrl+f3[set up]), na pozycji Complex Mode mam ustawioną postać algebraiczną (a+bi), zaś na pozycji Angle: Deg (stopnie).
  W takim razie sposób wyświetlania wyniku będzie następujący: argumenty będą wyświetlane w stopniach, zaś wynik będzie przedstawiany w postaci algebraicznej liczby zespolonej.
  Teraz gdy wpisuję liczbę zespoloną np. 2e50i (moduł = 2 ; argument = 50) to wynik podaje mi taki: 2e50i = 1.929932057 - 0.5247497074i, co jest nieprawdą, która wynika z moich obliczeń na kartce przekształcając najpierw na postać trygonometryczną, a następnie na algebraiczną co wychodzi 2e50i = 1,285 + 1,532i oraz jeśli w kalkulatorze, poprzedni wynik chciałbym zamienić na postać wykładniczą to wychodzi mi wynik 2e-15.21102435i (Ans + OPTN + F3 + 6(czyli -> re^kat i).

  Wydaje mi się, że źle wprowadzam tą postać wykładniczą do kalkulatora i przez to całe wyrażenie odczytuje mi błędnie i podaje zły wynik - innego pomysłu nie mam.
  Gwoli ścisłości wprowadzam to tak: 2 shift + ln(e^x) 50 shift+arg(i) - odstępy dodałem, aby sekwencja wpisywania znaków była bardziej czytelna.
  Wydaje mi się też, że moje argumenty odczytuje w innym formacie lub cała formuła którą wprowadzam jest zła.

  Dodam jeszcze, że jeżeli chcę zamienić liczbę zespoloną w postaci algebraicznej na liczbę zespoloną w postaci wykładniczej (czy to przez ustawienie Complex mode: re^arg(i) w CTRL + F3, czy to przez zamianę -> re^arg(i) OPTN + F3) nie ma problemu i wyniki pojawiają mi się w poprawnej formie czyli argument w stopniach i odpowiednie liczby.

  Czy ktoś kto ma taki kalkulator i mógłby mi szybko pomóc, ponieważ jutro mam kolokwium z liczb zespolonych, a już nie mam pomysłu jak to zrobić na tym kalkulatorze.

  PS Instrukcja obsługi (w wersji PL opisuje to wszystko w jakiejś okrojonej wersji na dwie kartki i to bez postaci wykładniczej.. ).

  Pozdrawiam i czekam na sugestie :)
 • Poziom 38  
  http://support.casio.com/answer.php?cid=004002003003&qid=22721&num=1&rgn=5
  Chwilka szukania, zweryfikowanie czy to rzeczywiście o to chodzi (tak, o to)...
  Niby wyświetlanie wykresów, rozwiązywanie pochodnych i całek etc. to fajne bajery, ale znacznie lepiej sobie z l.zespolonymi (wygodniej w każdym bądź razie) radzi stary dobry fx-991 ;)
  Jeśli kolega ma problem z angielskim to w skrócie - wybrany przez kolegę sposób reprezentacji wyniku postaci wykładniczej (w stopniach) ma się nijak do akceptowanego przez kalkulator formatu do obliczeń - tutaj formatem wejściowym są zawsze radiany.