Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Laser Jet CP1215 - Podawania papieru - opór na silniku?

20 Paź 2015 16:59 1677 9
  • Poziom 12  
    Witam
    Trafiła do mnie drukarka HP Lasr Jet CP1215, objawy są następujące:
    Drukarka się uruchamia, silniki przy startowaniu kręcą, jednak kiedy dochodzi do obrotu rolką podającą papier dochodzi do chrobotania i jakby oporu po czym uruchamianie drukarki zatrzymuje się i miga dioda sygnalizująca błąd.
    Rozebrałem boczne i górną obudowę, jednak nie wiem jak dostać się aby sprawdzić co powoduję to chrobotanie i blokadę.
    Od spodu po wyjęciu tacy papieru i włączeniu drukarki widać że faktycznie obraca po kawałku tą rolkę i później zatrzymuje się. Przed awarią na pewno doszło do zacięcia papieru, ale w jaki sposób zacięty papier został usunięty tego już nie wiem.

Czy ktoś miał podobny problem i byłby w stanie doradzić jak rozwiązać ten problem?

--
    Pozdrawiam
    Jekobb
  • Spec od drukarek
    Niestety trzeba dostać się do sprzęgła i sprawdzić. Nie wiem jak w tym modelu (nie miałem okazji jej naprawiać), ale może spadła sprężynka lub coś pękło.
  • Poziom 25  
    Jeszcze jedno mi się narzuciło - czy można bez problemu wysunąć szufladę z tonerami?
  • Poziom 12  
    Bitels85 napisał:
    Jeszcze jedno mi się narzuciło - czy można bez problemu wysunąć szufladę z tonerami?

Tak szuflada wychodzi bez problemu, a czego można by się tam doszukiwać?

No niestety czeka mnie dokopanie się do sprzęgła, dzięki za instrukcję.
    Czy całą elektronikę z boku po stronie złącza USB muszę rozkręcać, w instrukcji chyba nie jest to za jasno opisane jak dostać się do sprzęgła, albo coś źle patrzę.

--
    Pozdrawiam
    Jekobb
  • Poziom 25  
    Można by się doszukiwać uszkodzenia kół napędu któregoś z tonerów, miałem taki przypadek w tej drukarce. Nie wiem jak doszło do uszkodzenia ale wyłamany element zablokował możliwość chowania się pokrętła toneru przy otwieraniu przedniej pokrywy, co uniemożliwiało wysunięcie wózka z tonerami i blokowało napęd przy poborze. U ciebie wózek wyjeżdża, więc pozostaje ci sprawdzić mechanizm poboru. Nie dostaniesz się do niego bez demontażu elektroniki, dobrze patrzysz, mechanizm rolki poboru jest oznaczony na schemacie pod nr 17 ale w spisie poniżej nie figuruje jako część zamienna.
  • Poziom 12  
    Witam
    udało się dostać do mechanizmu poboru papieru, w sumie to chyba za dużo porozkręcałem aby go wydobyć, ale to przeanalizuję na spokojnie przy składaniu.

Mechanizm mam wyjęty, zdjęcie poniżej - tu już zdjęta boczna obudowa z prawej strony na której są pozostałe zębatki:

Nie wiem tylko jaka powinna być prawidłowa zasada działania, czy jak pokręcę kołami oznaczonymi nr 1 to czy swobodnie powinna kręcić się rolka poboru papieru nr2? Bo wykonuje prawie pełny obrót i dochodzi do oporu, który czuć po przeciwnej stronie.

Jeżeli coś nie jasno opisałem to proszę o wyrozumiałość.

--edycja 1--
    jeszcze na spokojnie analizuję ten mechanizm i może tylko koła się przestawiły przy wyciąganiu zaciętego papieru przez użytkownika albo może elektromagnes nie działa?
    Po prawej stornie przy kołach oznaczonych nr2 jest elektromagnes z zapadką. Czyli rolka pobierająca papier powinna się obrócić jakiś konkretny obrót następnie staje jest blokada na zapadce i później papier przejmują kolejne rolki. Tylko teraz czy rolka poboru powinna się obrócić w przeciwną stronę - do tyłu ? czy elektromagnes powinien opuścić zapadkę i rolka powinna obrócić się w tym samym kierunku do punktu zero?

--edycja 2--
    Po przeciwnej stronie też jest zapadka ? foto niżej biały element niżej oznaczony nr 1 . Nieco wystaje do góry i odgiął kawałek czarnego plastiku oznaczonego numerem 2 czy to będzie przyczyna?
    tylko teraz kwestia jak sprawdzić jak te zapadki wszystkie powinny być ustawione ?

--
    Pozdrawiam
    Jekobb
  • Poziom 28  
    Przypuszczam że ktoś próbował wymienić rolkę pobierania papieru bez ustawienia rolki do wymiany.W serwisówce masz opis sprawdź czy na kołach zębatych(ostatnie zdjęcie) nie ma tzw znaczników zgraj je i powinno być ok
  • Poziom 12  
    No ok, znaczniki są (trójkąty) na dwóch kołach zębatych, tylko jakby mógł ktoś mnie nakierować na nr strony gdzie jest opisane w jakich pozycjach mają być ustawione znaki.
    Prosiłbym jeszcze o wyjaśnienie zasady działania tego "podajnika", chodzi mi o to czy silnik kreci rolką pobierającą do momentu kiedy napotka opór (zapadki i elektromagnes) i potem następuj zmiana polaryzacji i rolka jest cofana, czy silnik ciągle pracuje w jednym kierunku a zapadki mają zwolnić któryś z mechanizmów aby rolka pobierająca miała pełny obrót?

Edit:
    To tak ustawiłem koła według znaczników zrobiłem to w ten sposób że wyjąłem koło oznaczone nr 1 (foto poniżej), ustawiłem zgodnie ze znacznikami oznaczenie nr 2 w tym miejscu zębatka jest większa od pozostałych "zębów" wszystko idealnie zachodzi.

Teraz po przeciwnej stronie kręcę głównym kołem (foto poniżej) i wszystko ładnie idzie - dochodzi do blokady elektromagnesu i po ewentualnym zwolnieniu blokady idzie dalej (obroty w jednym kierunku) - czyli wydaje się że jest ok.

Gdy założę i przykręcę obudowę z pozostałymi zębatkami (foto poniżej) to nie mogę obrócić już kołami, tutaj mam pytani to normalna sprawa, może jest tyle przełożeń że nie ruszę - dopiero silniczek po podłączeniu ? czy może coś jeszcze nie tak założyłem w tej obudowie, ale wydaje mi się że jest ok

--
    Pozdrawiam
    Jekobb
  • Poziom 12  
    Witam
    czy jest ktoś w stanie jeszcze coś podpowiedzieć co i jak z zespołem poboru papieru? Bo stoję w miejscu niestety z tym tematem.

--
    Pozdrawiam
    Jekobb

Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

Złożyłem drukarkę bez zakładania bocznych obudów, załączyłem odrazu zaczęła kręcić i pobrała papier i się zatrzymała tak jakby zblokowało papier. Wyłączyłem ją kartkę została usunięta. Potem jeszcze raz wyciągnąłem zespół pobierania sprawdziłem nic się nie przestawiło. Po ponownym złożeniu odpaliłem drukarkę ale zobaczyłem że nie są podłączone kabelki od jednego czujnika i silnika pobierania papieru. Wyłączyłem spiąłem wszystko i teraz przy uruchamianiu najpierw przez sekundę. Palą się wszystkie diody, gasną i palą sie w koło kółko, wykrzyknik, kartka, poczym na chwile drukarka kręci silnikami, zatrzymuje się palą się 3 diody - fatal error z instrukcji.
    Nie wiem gdzie teraz szukać przyczyn i rozwiązania.