Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP LaserJet 6L - Za grubo kryje tonerem - zlewają się linie

phanick 20 Oct 2015 17:24 1098 7
    phanick
    Level 28  
    Kupiłem dwie drukarki HP LaserJet 6L (używane), których używam do wykonywania termotransferu na PCB, więc jakość krycia, odwzorowanie detali ma bardzo ważne znaczenie. Poniższe testy wykonałem na papierze kredowym, który ma grubą gramature przez co toner mniej `wsiąka`. Do rzeczy.

Dotychczas wykonywałem termotransfer na drukarce PIERWSZEJ. Wydruki były bardzo dobre. DRUGA drukarka miała jakiś zdezelowany toner, który ledwo zipał więc chwilowo stała w szafie. Dziś zakupiłem do drukarki DRUGIEJ nowy toner i nie jestem zadowolony z jakości jej wydruku, tzn. drukarka jakby kryję tonerem zbyt mocno - leżące blisko siebie linie się zlewają, z kolei zbyt cienkie linie w ogóle się nie drukują. Zaczernienie jest jednak bardzo dobre.

Myślałem że to wina zakupionego tonera, zrobiłem więc testy wydruków na wszystkich kombinacjach (nowy toner w drukarce PIERWSZEJ/DRUGIEJ, stary toner w drukarce PIERWSZEJ/DRUGIEJ). Wyniki są takie, że w drukarce PIERWSZEJ, niezależnie czy drukuje na nowym czy starym tonerze, jakość wydruku jest bardzo dobra. DRUGA drukarka bardzo rozlewa wydruki, niezaleznie od tonera. Wniosek? Wina leży raczej po stronie drukarki, niż zakupionego tonera. Wydruk na nowym tonerze w drukarce PIERWSZEJ daje bardzo dobre rezultaty.

Poniżej przedstawiam porównanie wydruków. Wyraźnie widać że pionowe linie lężace blisko siebie na drukarce DRUGIEJ są bardzo zlane z kolei linie cienkie się nie drukują.

Moje pytanie jest takie - z czego to może wynikać? Toner w tej drukarce jest zintegrowany z bębnem. Może temperatura podgrzewania jest zbyt duża przez co toner rozpuszcza się? Można to jakoś podregulować?

HP LaserJet 6L - Za grubo kryje tonerem - zlewają się linie HP LaserJet 6L - Za grubo kryje tonerem - zlewają się linie
    User removed account
    User removed account  
    phanick
    Level 28  
    Właśnie szukałem czegoś w sterowniku z ilością tonera, ale jeśli chodzi o ustawienia, to mam tylko nastepujące opcje HP LaserJet 6L - Za grubo kryje tonerem - zlewają się linie

Zresztą to raczej nie kwestia sterownika, bo obie drukarki chodzą na tym samym sterowniku. Bardziej by mnie interesowała podpowiedź, czy na PCB drukarki jest jakiś regulator temperatury podgrzewania/grubości krycia.
    User removed account
    User removed account  
    rys57
    Moderator
    Poczytaj TO. Regulacja wprost przeciwna i napisz o efektach :) .
    phanick
    Level 28  
    Dziękuje za podpowiedź. Faktycznie rada:
    Quote:
    wyczyść soczewkę diody laseowej - można bezkarnie zdemontować , ni i przy okazji inne elementy optyczne.

wydaje się być dobrym pomysłem - gdy soczewka jest brudna, wydruk może wyglądać nieostro (stąd zlewanie się), a cienkie linie gdy są nieostre stają się niewidoczne. Rozbiorę i dam znać z efektów pracy!
    phanick
    Level 28  
    Trochę czasu minęło, bo w międzyczasie wymieniłem w drukarce separator i rolkę - miała ogromne problemy z pobieraniem papieru.

Wsadziłem do drukarki, która drukowała gorzej cały moduł laserowy z drukarki która drukuje lepiej i teraz ta drukarka drukuje dobrze, więc problem jest na pewno z modułem laserowym (za mała moc, zabrudzone zwierciadła), a nie np. z nagrzewaniem, utrwalaniem, dociskiem, itp.

Zastanawiam się jak wyczyścić moduł lasera aby nie porysować zwierciadeł i drobinki wszechobecnego kurzu z pokoju go nie zabrudziły.
    rys57
    Moderator
    phanick wrote:
    jak wyczyścić moduł lasera aby nie porysować zwierciadeł
    "Lint free paper" :) czyli mówiąc po ludzku, cokolwiek, co jest miękkie, nie porysuje optyki i nie pozostawia pyłków.