Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

solaredge 5 kw dwa wyjścia

20 Oct 2015 18:54 4728 23
  • Level 11  
    Witam serdecznie ! Mam pytanie do znawców tematu . Instalatorzy montują u mnie panele amerisolar 250 w poli . Ma być ich 18 czyli 4.5 kw z tym że 10 szt. na innej połaci dachu a 8 na innej . Dodatkowo optymizer mocy do każdego panela. Inwerter solaredge 5 kw trójfazowy ma dwa obwody pytanie czy jest sens dzielić instalacje na te 2 obwody przy optymizerach ? Bardzo proszę o szybką odpowiedz bo nie bardzo się na tym znam . Instalator twierdzi że to nie ma sensu .
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 34  
    Ma sens bo będziesz na każdej połaci miał inne uzyski.
  • Level 16  
    Ciężko się do tego odnieść bo z opisu wygląda, że do pracy tego falownika optymizery są konieczne. A to strasznie podraża koszt instalacji. Ja bym się zastanowił nad zakupem "normalnego" inwertera, który do normalnej pracy nie potrzebuje zastosowania wynalazków.
  • Level 11  
    Niestety albo stety na wybor sprzętu nie mam wpływu bo to jest instalacja z funduszy PROW . Czyli jednak rozdzielić te dwie polacie ? Dziekuje za szybka odpowiedz ! Sorry za czcionke !
  • Level 19  
    Optymizer ?!
    Czyżby Ultrasolar Quantuum Boost QB1500 ?
    Link
    Piotr.K
  • Level 11  
    Nie. To jest Solaredge Power Optimizer 600w/10-85v/15A 12.5-96v/10A 1V temp range -40 +85 IP 68/NEMA6P MAX SYSTEM VOLTAGE 1000 V . Tyle było w opisie . A tak swoja droga to ciekaw jestem ile to wytrzyma ? A z tymi twoimi cos nie tak ?http://soleopv.pl/wp-content/uploads/2013/10/optymalizator-e1381234645693.jpg to cos takiego tylko te moje maja inny wygląd z jednej strony maja metalowy radiator chyba .
  • Level 11  
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam !
  • Level 11  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie tego inwertera . Instalacja ma w tej chwili 4.5 kw a inwerter 5 kw więc jest jeszcze 500w zapasu . Czy można by było do tego wpiąć jakiś mały wiatrak oczywiście produkujący około taką ilość energii ?
  • Level 2  
    Nie nie da się falownik współpracuje tylko z optymizeramy SolarEdge i nic innego tu nie podepniesz. A ci specjaliści którzy wypowiadają się na temat falowników SE i optymizerów nie mają pojęcia o czym mówią i za kilka lata będą zmieniać swoje wynalazki na SolarEdge.
  • Level 11  
    Dziekuje za odpowiedz. :D
  • Level 19  
    [quote="hook01"] ''tzw. wynalazki'' z SolarEdge. - przereklamowane i drogie - nie warto. Możesz zastosować nawet swój własny 'zrób to sam' optymalizator i będzie dużo taniej do 100 zł i lepiej jak SolarEdge.
  • Level 20  
    witekem wrote:
    Możesz zastosować nawet swój własny 'zrób to sam' optymalizator i będzie dużo taniej do 100 zł i lepiej jak SolarEdge.

Zastosowanie modułu SPV1020 mogłoby dla nas być rewolucyjne. Przykładowo można by wykorzystywać częściowo uszkodzone panele których do stringu już nie chcielibyśmy dołączać i budować ładowarki z funkcją MPPT. Jakoś nie mogę znaleźć dobrej aplikacji z arduino.
    Bardzo ciekawy układ.
  • Level 11  
    Cześć wszystkim
    Darek, a mnie zastanawia dlaczego masz Optimizery 600W jak mówisz że podłączasz do 250tek to czemu nie 300 W ?
  • Level 11  
    Witam. Tak jak pisałem wcześniej instalacja jest z funduszy PROW i na wybór sprzętu nie mam żadnego wpływu . A swoją drogą ciekawe czy ma to wpływ na działanie instalacji bo panele są na bank 250 w . Więcej nic nie mogę powiedzieć na ten temat . Instalacja zmontowana a uruchomienie po nowym roku . Chociaż trochę szkoda słoneczka :| bo ładnie świeci :D .
  • Level 2  
    Bo 600 jest najmniejszym optymizerem dla dwóch paneli. Jakby miał jeden panel to by miał 300w mimo iż panele ma 250. SE jest najlepszym systemem na tą chwilę i możesz być z niego tylko bardzo zadowolony że taki ci ktoś wybrał bo sam byś się na niego nie zdecydował szukając "tańszych rozwiązań"
  • Level 11  
    W karcie katalogowej optimizera P600 jest napisane, że przy połączniu do dwóch paneli jest kompatybilny w inwerterami od 15 kW w góre. Poza tym autor wątku wspomina w pierwszym poście, że ma podłączone optimizer do każdego panelu. Przynajmniej ja to rozumiem jako 1 do 1.

Raz miałem jednak podobny przypadek z ZnShine'ami 270 Wp mono. Uoc dla nich to aż 60 V dla 25 stopni C. Optimizer P300 jest natomiast dla maks. Uoc = 48 V i to dla najniższej temperaturze pracy. Klient od razu pytał więc o P600 co mnie trochę zdziwiło ale właśnie tak mi to wyjaśnił.

Myślę, że w tym wypadku było podobnie Uoc dla tej klasy "amerykańskich" paneli 250Wp, prosto z orientu to 44 V przy 25 stopniach, więc w zimie pewnie przekroczy dopuszczalne dla P300 napięcie 48 V.

Mimo wszystko myślę, że zamiast przepłacać 8 EUR na każdym optimizerze lepiej było kupić lepsze panele i tańsze optimizery P300. A już najlepiej w ogóle moduły smart gdzie wychodzi średnio 0,01 EUR/Wp taniej niż przy łączeniu osobno tego samego sprzętu moduł+optimizer. No ale ten kto wygrał przetarg czy cokolwiek to było, pewnie miał na stocku Amerisolar, bo aż mu w majtach zabrzeczało jak usłyszał 0,46 EUR/Wp wieć już nie było mowy żeby za 0,51 EUR/Wp kupić made in europe z lepszą gwarancją mocy, jakością wykonania i przede wszystkim z bezpiecznym dla tego optimizera Uoc w okolicy 37V.

Proszę mnie źle nie zrozumieć nie twierdzę, że moduły made in china muszą być kiepskiej jakości. Sam jestem fanem Suntecha i traktuje ich produkty jako benchmark jakości w tej cenie. Zwracam jedynie uwagę że W TYM WYPADKU można było to lepiej rozegrać.
  • Level 34  
    Kengren wrote:
    Proszę mnie źle nie zrozumieć nie twierdzę, że moduły made in china muszą być kiepskiej jakości.
    Nie koniecznie zależy kto robi.
  • Level 11  
    @prose czy przeczytałeś chociaż całe zdanie z którego wyciągasz ten fragment?
  • Level 34  
    @Kengren Czytam całe zdania i wiem co pisze ale chyba źle zrozumiałeś mnie ,jak się obraziłeś to przepraszam.
  • Level 11  
    Hola hola :P nie insynuuj tu jakiegoś obrażania sie:P Przecież jeśli wyciągnałeś i zacytowałeś z tego zdania tylko fragment:

"moduły made in china muszą być kiepskiej jakości." (zanim zedytowałeś i umieściłeś całe zdanie widoczne teraz w twoim cytacie)

i zaczynasz komentować

no to sorry ale ciężko rozszyfrować co masz na myśli jeśli cytujesz wyrywając z kontekstu do tego stopnia, że fragment ma przeciwne znaczenie niż całe zdanie.

Szczerze mówiąc to teraz też nie moge powiedzieć, że wiem na 100% co masz na myśli ale niezależnie od tego, w którym miejscu tam przecinka brakuje rozumiem, że się zgadzasz więc lecimy dalej z tematem, z dołu przepraszam za offtop
  • Level 11  
    Witam serdecznie po dlugiej przerwie ! Ja jak zwykle z pytaniem . Po ciezkich bojach z Tauronem zbliza sie moment podlaczenia instalacji . Mam takie pytanie inwerter jest trójfazowy wiec logicznie bedzie podpiety pod trzy fazy w domu wiekszość urzadzen jest na 220 v z jednej fazy czy podpięcie faz ma znaczenie tak zeby konsumowac jak najwiecej energii a jak najmniej wysylac w siec ? Pozdrawiam !
  • Level 11  
    Kolego Lukbor nie wiem dlaczego kierujesz mnie do poczatku tematu ? Owszem tam tez chodzilo o inwerter ale o jego 2 obwody po stronie DC natomiast tutaj mam pytanie o podpięcie do instalacji w domu AC.