Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

fotowoltaika off-grid dobór akumulatora

werah 20 Oct 2015 20:04 4536 6
    werah
    Level 7  
    Witam serdeczenie i z góry przepraszam, jeżeli takowy wątek już gdzieś był. Będę bardzo wdzięczny za opinie czy moje myślenie jest prawidłowe oraz ewentualne poprawki.
    Planuję instalację PV w domu, często odcinany jest prąd, wiec chcę zainwestowac w akumulatory. Jednak nie mam pojęcia jak je dobrac od a do z.

dane:
    srednie miesięczne zużycie energii (za styczeń): ok.467 kWh
    dziennie zapotrzebowanie: ok 15 kWh

Czyli akumulator o 12 V powinien byc: 15 kwh : 12V = 1250 Ah
    Dodając,że musi byc ok 40 % wiekszy: 1250 Ah * 1,4 = 1750 Ah ~1800 Ah

Czy w takim razie potrzebuje, 9 akumulatorów o poj. 200 Ah, 12 V?

(Moc instalacji to będzie pewnie ok 6 kW)

Proszę jeszcze o wyjaśnienie, od czego zależy czy napięcie dobieram 12 V, 24 V czy 48 V??

Z góry dziękuję za pomoc,drogie koleżeństwo.
    Tech132
    Level 25  
    Napięcie dobiera się do przetwornicy lub inwertera ,czym wyższe napięcie tym cieńsze kable .
    werah
    Level 7  
    Ale chyba ważne jest ile energii mają zmagazynowac ?
    Czy moje obliczenia są poprawne?
    Wiem, ze im wyższe napięcie tym ciensze kable i mniejsze straty,ale wg. tego 12 V nie było by w ogole stosowane, a jednak jest. I tu chciałbym wiedziec od czego zalezy na jakies napiecie sie decydowac.
    marcinbbb
    Level 26  
    Instalacja to 6kW zakładam że będzie to 6000 / 250W (moduły tej mocy ) mamy 24 moduły.
    Stosując jako przykład INWERTER SOLARNY 48V 3000VA MPPT PV 60A

Regulator solarny MPPT 60A 48VDC-90VDC (Typowo 72 VDC)
    mamy 2 stringi podłączone szeregowo 31V x 2 = 72V
    Ale tym łączymy 4 aku szeregowo aby osiągnąć 48V więc stosując aku 200Ah mamy 48V i 200Ah. Co nie zmienia faktu że falownik moze wypluć max 2100W (3000VA)
    taniam
    Level 19  
    werah wrote:
    Ale chyba ważne jest ile energii mają zmagazynowac ?

Ilość zmagazynowanej energii jest ważna, ale musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:
    - czy chcesz zasilać całe gospodarstwo domowe tylko z paneli/akumulatorów, tzn. jak najmniej pobierać z sieci ZE
    - czy też efektywnie wykorzystać energię produkowaną przez panele, tzn tracić jak najmniejszą jej część np poprzez oddawanie do sieci ZE.
    - w wypadku zaniku napięcia, jak długo i jakiej mocy urządzenia mają być zasilane.

Quote:
    Wiem, ze im wyższe napięcie tym ciensze kable i mniejsze straty,ale wg. tego 12 V nie było by w ogole stosowane, a jednak jest. I tu chciałbym wiedziec od czego zalezy na jakies napiecie sie decydowac.

Od typu inwertera/przetwornicy, najczęściej spotyka się urządzenia 48V, ale są też inne.
    Dla akumulatorów przyjmuje się ich napięcie nominalne a nie maksymalne więc najpopularniejsze mamy 6V i 12V, w zasadzie w domowych rozwiązaniach stosowane są tylko 12V.
    werah
    Level 7  
    Założmy,że chcę zgromadzic tyle, aby zaspokoiło zapotrzebowanie dzienne 15 kwh. Czy ktoś jest w stanie mi step-by-step pokazac proces liczenia?
    p.s.
    dzięki za poprzednie odpowiedzi
    marcinbbb
    Level 26  
    Kup agregat prądotwórczy.
    15kWh to spora ilość energii
    zakładając akumulatory 12 V 200Ah = 12 * 200 = 2,4 kWh
    15kWh / 2,4 = 6 akumulatorów
    Ich koszt to powiedzmy licząc za sztukę 1000 PLN * 6 aku. Jak nic kupuje agregat prądotwórczy, i Tobie radzę to samo

Symulując pochmurny dzień i z instalacji PV mamy 10% czyli 600W tj. 15kWh / 600W = 25h ładowania instalacji.