Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus GB022-24/24K - Rosnące ciśnienie, podgrzewanie cwu

sandyy 20 Oct 2015 21:40 3180 7
  • #1
    sandyy
    Level 8  
    Witam,

    Mam problemy, jeśli chodzi o piec, jaki posiadam od ponad 4lat - gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB022-24/24K + panel RC35.

    1) Po pierwsze:

    Przy założeniu, że wszystkie grzejniki mam ustawione na '1', ciśnienie ma manometrze przy piecu wynosi 1,5-1,55 bar. Kiedy odkręcam na maxa 3 duże grzejniki na parterze domu ciśnienie rośnie mi do 2,2 bara. Nie odkręcam wtedy już pozostałych grzejników (a jest to kłopotliwe, bo jednak chciałabym mieć ciepło w domu) z obawy, że dobiję do ciśnienia, kiedy zawór bezpieczeństwa się otworzy.
    Pierwszy trop dla mnie to naczynie wyrównawcze (nie wiem, czy dobrze je nazywam)... - było ono wymieniane w zeszłym roku. Pytanie, czy zachowanie ciśnienia jest normalne? Czy jednak to anomalia, do której powinnam wezwać serwis?

    2) Po drugie:

    Po godzinie 22 (czasem 23 - nie wiem, czemu te rozbieżności - to normalne?) piec przechodzi w tryb pracy noc. Kiedy moja rodzina idzie się myć koło 23, północy, okazuje się, że woda już nie jest tak ciepła, by komfortowo się wykąpać.
    Na panelu podświetla się ikonka kranu - czemu? Czy w trybie noc piec przestaje grzać wodę? Dlaczego? Czy powinnam coś zmienić w ustawieniach?
    Dodam, że na tryb dzień ustawione jest 23 stopnie C, na tryb noc 22 stopnie C. Piec nie znajduje się w trybie pracy letniej.

    3) Po trzecie:

    Wczoraj chcąc zrobić zdjęcie panelu zauważyłam, że w zasadzie w odstępie kilkunastu sekund temperatura wyświetlana początkowo 21,5 przeskoczyła na 22,8 po czym po kolejnych kilkunastu minutach wróciła do 21,5 - dlaczego? Zmienił się chwilowy odczyt temperatury, czy przyczyny powinnam szukać w czymś innym?

    Przepraszam za być może błahe pytania, ale chciałabym w końcu zrozumieć pracę pieca, a póki co strasznie jego praca mnie stresuje.

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    #2
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    sandyy wrote:
    ciśnienie ma manometrze przy piecu wynosi 1,5-1,55 bar. Kiedy odkręcam na maxa 3 duże grzejniki na parterze domu ciśnienie rośnie mi do 2,2 bara.

    Zlecić serwis/przegląd/konserwację kotła w tym kontrole ciśnienia wstępnego w naczyniu przeponowym.
    sandyy wrote:
    Po godzinie 22 (czasem 23 - nie wiem, czemu te rozbieżności - to normalne?) piec przechodzi w tryb pracy noc.

    Tak. W programie "rodzina" to normalne. Od pn-czw. oraz w ndz. dzień jest do 22:00 a w pt-sob. do 23:00. Należy przeczytać instrukcję obsługi kotła i regulatora RC35.
    sandyy wrote:
    Czy w trybie noc piec przestaje grzać wodę? Dlaczego? Czy powinnam coś zmienić w ustawieniach?

    Ustawić odpowiedni program dla c.w.u. na RC35 (przeczytać instrukcję obsługi).
    sandyy wrote:
    hcąc zrobić zdjęcie panelu zauważyłam, że w zasadzie w odstępie kilkunastu sekund temperatura wyświetlana początkowo 21,5 przeskoczyła na 22,8 po czym po kolejnych kilkunastu minutach wróciła do 21,5 - dlaczego?

    Stałaś przed regulatorem i ogrzałaś (że się tak wyrażę) regulator swoim ciałem i oddechem :) lub RC35 zabudowany jest za blisko grzejnika (co oczywiście byłoby błędem).
  • #3
    sandyy
    Level 8  
    Wawrzeczko_t dzięki za odpowiedzi :)

    Już umówiłam serwisanta na przyszły tydzień. Co prawda w tym roku już był i konserwacja kotła też - razem z nabiciem naczynia. Dodatkowo po konserwacji spadało mi ciśnienie w piecu, bo nagle śruba przy wejsciu wody do kotła pękła (plus zawór kulowy rozszczelnił się z jednej strony). Więc przy drugiej wizycie, póki usterki na rurach nie były zlokalizowane, naczynie nabito ponownie. W międzyczasie wymieniono wszystkie odpowietrzniki, w tym ten na kotle również.

    Instrukcja póki co przeczytana po łebkach... więc kłania się... dziękuję za rozwiązanie zagadki przy okazji, czemu w pewne dni tryb noc jest o 22, a czemu czasem o 23 ;)

    A czy jest jakaś korelacja między temp wody, jaką ustawia się na rc35, a jaką ustawia serwisant na piecu? Musi być ustawiona taka sama? (Chyba nie miałoby to sensu?). Dobrze rozumiem?: w moim przypadku temp na kotle mam ustawioną na 45 stopni C. Po przejściu w tryb noc piec przesfaje grzać wodę i woda się wychładza. Na rc35 temp cwu ustalona jest na 40. Czyli jeżeli woda na piecu spadnie poniżej 40 stopni to powinna zapalić się lampka kranu na rc35 (jako sygnał dla użytkownika, że woda się wychłodziła i ewentualnie mogę sobie wtedy jednorazowo podgrzać wodę właśnie za pomocą kranika?). Dobrze rozumuję? Bo robiąc z instrukcją kroki nie jestem w stanie na stałe przestawić temp cwu na rc35...


    I jeszcze jedno pytanie...:
    Przykładowo:
    Temp noc = 19,0
    Realna na panelu = 21,0
    Co się się dzieje wtedy u mnie: grzejniki nie grzeją (prawidłowo), ale SZUMIA (tak samo, jak podczas grzania) - i tego wcześniej nie było...
  • Helpful post
    #4
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    sandyy wrote:
    A czy jest jakaś korelacja między temp wody, jaką ustawia się na rc35, a jaką ustawia serwisant na piecu?

    Nastawa ma RC35 jest nadrzędna.
    sandyy wrote:
    Bo robiąc z instrukcją kroki nie jestem w stanie na stałe przestawić temp cwu na rc35...

    Ustawienie programu przygotowania CWU, który jest niezależny od faz grzewczych:
    1. Otworzyć Menu użytkownika.
    2. Wybrać Program przełączeń.
    3. Wybrać obieg grzewczy ciepła woda.
    4. Za pomocą opcji zmień punkt przeł. wprowadzić lub usunąć punkt przełączania, dostosować program lub wprowadzić nowy program.
    5. Zapisać program w pamięci jako Własny1lub wybrać opcję brak zapisu, aby anulować.
    6. Sprawdzić, czy jako Tryb pracy\ciepła woda ustawiony jest tryb auto, aby ustawiony program był faktycznie aktywny.
    sandyy wrote:
    Co się się dzieje wtedy u mnie: grzejniki nie grzeją (prawidłowo), ale SZUMIA (tak samo, jak podczas grzania) - i tego wcześniej nie było...

    To można zniwelować poprzez odpowiednie ustawienia serwisowe, chociaż nie zawsze jest to wskazane. Tu musi się wypowiedzieć serwisant będący na miejscu.
  • #5
    sandyy
    Level 8  
    Dziękuję Ci bardzo za pomoc :)
    Faktycznie temp CWU próbowałam przełączać w nieco inny sposób, w efekcie czego uzyskiwałam jednorazowe grzanie wody.

    A jeszcze jedno (żebym już zupełnie spokojnie mogła spać :) ) - niegrzanie wody CWU, jak dotychczas, w trybie noc i podświetlony kranik na panelu RC35 to nie żadna anomalia? Jest to normalne?

    O szumienie grzejników zapytam przy wizycie serwisanta w przyszłym tygodniu (rok temu nie szumiały, więc chciałabym wrócić do punktu wyjścia...)
  • Helpful post
    #6
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    sandyy wrote:
    niegrzanie wody CWU, jak dotychczas, w trybie noc i podświetlony kranik na panelu RC35 to nie żadna anomalia?

    Przyznam że nie wiem po co podświetla się "kraniik" w czasie nocnym. Zapytaj przy wizycie serwisanta ... Zwykle podświetlenie to świadczy (jak sama stwierdziłaś) o aktywacji jednorazowego podgrzewu c.w.u. Ale tu - nie wiem co się dzieje.
  • #7
    sandyy
    Level 8  
    Ok, zapytam :)

    Podczas podgrzewania jednorazowego CWU 'kranik' miga dla odmiany :D
  • #8
    sandyy
    Level 8  
    Jutro wizyta serwisanta, a póki jestem przed wizytą to małe eksperymenty przede mną (odnośnie ciśnienia na manometrze przy kotle):

    Wyjściowe ciśnienie = 1,55 bar przy zawsze włączonym grzejniku na 3,5 łazienki na piętrze

    1) odkręcam na max 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały) => ciśnienie = 2,0 bar

    2) odkręcam na max 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały) i duży grzejnik w kuchni => ciśnienie = 2,2 bar

    3) odkręcam na 3,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały) => ciśnienie = 1,75 bar

    4) odkręcam na 2,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały), duży grzejnik na piętrze, drugi duży grzejnik na piętrze => ciśnienie = 1,4 bar (plus przy kotle słychać przelewanie wody)

    5) odkręcam na 2,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały), tylko jeden duży grzejnik na górze => ciśnienie = 1,4 bar (plus przy kotle słychać przelewanie wody)

    6) odkręcam na 3,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały), duży grzejnik na górze, drugi duży grzejnik na górze => ciśnienie = 2,0 bar

    7) odkręcam na 2,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały), duży grzejnik w kuchni ,jeden duży grzejnik na górze, drugi duży grzejnik na górze => ciśnienie 1,9-2,0 bar

    8) odkręcam na 2,5 na termostacie 2 grzejniki w salonie na parterze (grzejnik duży i mały), duży grzejnik w kuchni ,jeden duży grzejnik na górze, drugi duży grzejnik na górze, mały grzejnik w łazience na dole => ciśnienie 1,9-2,0 bar

    Moje spostrzeżenie jest jedno: nie rozumiem. Brak mi tu jakiejkolwiek korelacji. Tzn korelacje może i są, ale nakładają się. Potrafi mi może ktoś to logicznie wytłumaczyć?

    Z góry dziękuję i przepraszam za swoją upierdliwość :)