Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB-C nie tylko USB3.1 - Microchip o USB-C i USB Power Delivery

TechEkspert 20 Paź 2015 22:34 2601 2
 • USB-C nie tylko USB3.1 - Microchip o USB-C i USB Power Delivery
  Prawdopodobnie każdy, kto słyszał o nowym złączu USB-C, zapamiętał najważniejsze nowe cechy, takie jak wsparcie dla USB3.1, dostarczana moc do 100W przy napięciu 20V, przepustowość 10 Gb/s, a także "odwracalność" wtyczki. W praktyce jeszcze przez długi czas będziemy korzystać z urządzeń USB2.0 i USB3.0, na upowszechnienie urządzeń USB3.1 wyposażonych w złącze USB-C jak zwykle trzeba będzie poczekać.

  Złącze USB-C to także dynamiczna konfiguracja dostarczanej mocy, a także kierunku (host-urządzenie). USB-C pozwala na wsparcie Thunderbolt lub DisplayPort połączone z dynamiczną rekonfiguracją oraz zasilaniem podłączonego urządzenia.


  Firma Microchip przygotowała krótki film prezentujący więcej szczegółów technicznych związanych ze złączem USB-C oraz protokołem USB Power Delivery.
  Protokół USB Power Delivery pozwala na dynamiczną rekonfigurację połączenia. Protokół przewiduje możliwość stosowania napięć w zakresie +5V do +20V co pozwala na dostarczanie szerszego zakresu mocy np. 10W, 18W, 36W, 60W, 100W w zależności od profilu. We wtyku USB-C Power Delivery jest standardem, natomiast w przypadku gniazd A i B było opcjonalne. Negocjacja PD w przypadku złącz A lub B wykorzystuje linię Vbus (zasilanie) oraz transmisję BFSK 24 MHz (300 Kbps).

  Złącze USB-C przy napięciu 5V może dostarczyć maksymalnie 15W przy prądzie 3A. Wykorzystanie Power Delivery wraz ze złączem USB-C pozwala na podniesienie napięcia do 12V a nawet 20V co rozszerza zakres mocy do zapowiadanych 100W.

  24 pinowe symetryczne złącze, posiada wyprowadzenia elektryczne ułożone tak aby zapewnić prawidłową pracę, niezależną od kierunku włożenia do gniazda.
  Widzimy cztery styki GND, oraz cztery styki zasilania Vbus pozwalające na przewodzenie prądów do 5A.
  Kompatybilne z USB1.0 i USB2.0 D+, D- oraz pary TX RX dla szybkiego transferu danych. Styki CC1 i CC2 pozwalające zarówno na przesyłanie komunikatów konfiguracyjnych PD jak również dostarczanie mocy do 1W dla np. "aktywnych" przewodów. SBU wykorzystywane są w trybach alternatywnych.

  USB-C nie tylko USB3.1 - Microchip o USB-C i USB Power Delivery

  Styki CC pozwalają na konfigurację przeznaczenia niektórych pinów złącza, pozwalając na pracę z Thunderbolt lub DisplayPort.

  Negocjacja na złączu USB-C po między monitorem a laptopem może wyglądać tak:
  -monitor jako host standardowo dostarcza +5V tak aby zachować kompatybilność z typowym złączem USB
  -laptop jako urządzenie pyta o tryb 5V 3A
  -jest akceptacja monitora, możemy dostarczyć do 15W
  -laptop odwraca role i staje się hostem a monitor urządzeniem
  -laptop wysyła zapytania o dostępne tryby
  -monitor informuje o dostępności Display Port
  -laptop wysyła informację o przejściu w tryb DP, złącze USB-C zostaje wykorzystane w trybie alternatywnym do przenoszenia Display Port.
  -laptop pyta o możliwość zasilania napięciem 14.8V przy prądzie 2A
  -monitor potwierdza i przełącza napięcie na Vbus dostarczając większą moc ładującą laptop

  Prawdopodobnie kwestią czasu jest pojawienie się urządzeń wykorzystujących inne tryby alternatywne niż transmisje szeregowe Thunderbolt lub DisplayPort, można spodziewać się np. PCIe i eSATA.

  Materiał filmowy prezentuje także zestaw ewaluacyjny Microchip UTC2000 pozwalający na testowanie protokołu Power Delivery z wykorzystaniem złącza USB-C.

  Czy już korzystacie z wtyczki USB-C?


  Link


  Źródło:
  http://microchip.com/usbc
  http://www.youtube.com/watch?v=9VhCicdvXes
  https://en.wikipedia.org/wiki/USB#USB_3.1

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  SQ9MEM
  Poziom 28  
  Kolejna bzdurny pomysł. Zaletą złącza USB była prostota mechaniczna i wytrzymałość na wielokrotne wkładanie i wyciąganie. Każdy, kto miał do czynienia z takimi złączami wielopinowymi wie jak to wygląda. Symetryczne rozmieszczenie styków jest następną głupotą - możliwość obracania wtyku da się zapewnić odpowiednimi elektronicznymi układami przełączającymi, nie trzeba do tego zawiłej konstrukcji mechanicznej. Myślę, że USB 3.0 (chodzi o sam wtyk i gniazdo) bez problemu przy odpowiedniej "aparaturze" towarzyszącej byłoby w stanie zapewnić 50W.
 • #3
  AdeBe
  Poziom 13  
  Nie takie głupie jakby się wydawało:
  - elektroniczne układy przełączające na płytce kosztują dodatkowe $, zwłaszcza jeśli mają przenosić > 10 Gbit/s. Wtyczka kosztuje mniej więcej tyle samo niezależnie jak ma rozmieszczone piny.
  - przykład USB mini B i micro B pokazuje jak można rozwiązać problem z zużyciem złącza. W USB mini B niszczy się głównie gniazdo, w micro B głównie kabel. Praktycznie nie widuję zniszczonych gniazd micro B.