Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik dwóch zestawów głośników

martinez_90 20 Paź 2015 22:53 699 5
 • #1 20 Paź 2015 22:53
  martinez_90
  Poziom 8  

  Witam,

  Ostatnio zakupiłem sobie pierwsze aktywne monitory studyjne, jednakże chciałbym także mieć możliwość szybkiego odsłuchu na dotychczas używanych głośnikach Hi-Fi (satelitki Creative z subwooferem 2.1). Wpadłem więc na pomysł zbudowania prostego przełącznika pomiędzy obydwoma zestawami głośników + słuchawkami, który wg mojej koncepcji składałby się z:

  - 2 x jack 6.4 gniazdo wejściowe
  - 2 x jack 6.4 gniazdo wyjściowe (monitory)
  - 1 x jack 3.5 gniazdo wyjściowe (wspólny wtyk stereo dla zestawu 2.1)
  - 1 x jack 3.5 gniazdo wyjściowe (słuchawki)
  - przełącznik trójpozycyjny 9-pin
  - obudowa

  Niemniej jednak zastanawia mnie fakt czy taka banalna konstrukcja zda egzamin. Nie chciałbym uszkodzić sobie żadnego z zestawów, więc czy możecie mi doradzić czy potrzeba jeszcze jakichś dodatkowych elementów (rezystory itd.) aby zabezpieczyć odpowiednio przełączanie?

  I co jeśli chodzi o impedancję głośników, czy musi być ona specjalnie dobierana? Chciałbym podkreślić, że sygnał będzie szedł bezpośrednio z interfejsu audio (Steinberg UR22) nie zaś z jakiegoś wzmacniacza. Impedancja interfejsu wg specyfikacji to 150 ohm.

  W sprzedaży są gotowe przełączniki tego typu, jednak wszystkie są oparte na zaciskach do kabli audio nie zaś np. na jackach.

  Dziękuję z góry za pomoc :)

  Pozdrawiam
  Marcin

  0 5
 • #2 21 Paź 2015 12:04
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  martinez_90 napisał:
  dotychczas używanych głośnikach Hi-Fi (satelitki Creative z subwooferem 2.1).
  No bez jaj... Co wspólnego ma firma Creative z Hi-Fi?
  Masz (o ile dobrze zrozumiałem) ochotę mieć możliwość podłączania sygnału do różnych odbiorników/wzmacniaczy - do tych z monitorów aktywnych. lub Creative, lub słuchawek?
  Jeśli tak - jeżeli nie będzie tak, że pod wyjście kart dźwiękowej (skoro piszesz o Creaytive, tak przypuszczam - jeśli nie - popraw) nie będzie podłączonych jednocześnie więcej niż jedno urządzenie - możesz tak zrobić bez ryzyka.
  Jeżeli do wyjścia sygnału (źródła) byś chciał podłączać więcej niż jedno urządzenie - należy sprawdzić, czy nie obciąży to zbytnio tego źródła.

  0
 • #3 21 Paź 2015 12:41
  martinez_90
  Poziom 8  

  Racja, źle się wyraziłem co do tego hi-fi - chodziło mi o sprzęt budżetowy, ale koloryzujący brzmienie przez producenta w porównaniu do płaskiej charakterystyki monitorów odsłuchowych. Nie chodziło mi o jakiejś wysokiej jakości sprzęt.

  Będę chciał używać tylko jednego zestawu na raz.

  Dźwięk będzie wychodził nie z karty dźwiękowej tylko z interfejsu audio, który ma wyjście lewy/prawy kanał jack 6.4. Aczkolwiek nie ma on raczej takiej mocy wyjściowej i wymagań co do impedancji jak zewnętrzne wzmacniacze. Oba podłączone zestawy są aktywne (tzn. mają swoje zasilanie i wzmacniacze, nie są to pasywne kolumny bezpośrednio podłączone do interfejsu).

  Najlepszą opcją byłoby przełączanie3-pozycyjne typu: 1 zestaw-MUTE-2 zestaw. Słuchawki ostatecznie bym odrzucił ponieważ w interfejsie mam wejście słuchawkowe, fajnie jednak jakby było opcja w rodzaju MUTE głównego wyjścia żeby skorzystać słuchawek bez kręcenia potencjometrem MAIN OUT w interfejsie.

  W związku z tym mam 2 pytania:

  1. Czy przez przełączanie zestawów tym switchem mogą wystąpić trzaski (tzw. popy) i czy da się je jakoś zniwelować rezystorami na jackach, jak np. robiłem w wypadku switchy true bypass w efektach gitarowych?

  2. Czy opcję MUTE można realizować poprzez zwarcie przełącznikiem lewego i prawego kanału wyjścia z interfejsu audio czy np. poprzez proste przerwanie obwodu pomiędzy sygnałem z interfejsu a dalszym przełącznikiem prowadzącym już sygnał do głośników?

  0
 • #4 21 Paź 2015 14:29
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Trzaski będą powstawać jeżeli na dwóch przełączanych źródłach będzie występować różnica napięcia stałego - np. wynikająca z braku rozładowania kondensatorów sprzęgających, lub występowania napięcia "offsetu" na wyjściu sygnałowym (gdyby kondensatorów nie było).
  Zapewne da si9e to wyeliminować - jeśli nie całkowicie, to w dużym stopniu; zależy to jednak od konkretnej konstrukcji obu łączonych sprzętów.
  Zwarcie lewego i prawego kanału ? Nie. Zwierając w ten sposób uzyskasz sygnał MONO.
  Jak chcesz wyciszyć musiałbyś połączyć oba sygnały do masy. Na pewno wygodniejszym wyjściem byłoby rozłączenie wejść od wyjść; tylko w takim wypadku wejścia będą "wisieć w powietrzu" co może powodować buczenie (przydźwięk) ze względu na "łapanie z powietrza" zakłóceń sieci energetycznej, świetlówek, komputera i wszelkich urządzeń elektrycznych.

  0
 • #5 21 Paź 2015 15:02
  martinez_90
  Poziom 8  

  Wiem o co chodzi z tym buczeniem, tego się właśnie obawiałem w tym rozwiązaniu. Ale mimo wszystko spróbuję przetestować zarówno to rozłączanie wejść i wyjść jak i zwieranie obu kanałów wejściowych do masy (jeśli dobrze zrozumiałem, czy należy w danym przypadku zewrzeć wszystkie kanały, także te z wyjść do masy?).

  Dzisiaj pojadę po komponenty i dam znać co mi się udało zrobić. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

  0
 • #6 21 Paź 2015 18:09
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Inaczej:
  Ma być tak połączone, żeby przy podłączeniu zestawu A (powiedzmy Creativ) sygnał ze źródła dochodzi bezpośrednio do tego zestawu, a w tym czasie wejście drugiego zestawu (B- monitorki aktywne) jest zwierane do masy.
  Przy słuchaniu muzyki z monitorów sytuacja się odwraca - na nie dochodzi sygnał bezpośrednio, a wejście Creativ'a zwarte do masy.
  Jeśli ma być tak, ze oba zestawy mają być wyciszone - muszą być wejścia obu połączone z masą.

  0