Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] LED - Oświetlenie LED w szafie przesuwnej

21 Paź 2015 09:14 1416 6
  • Poziom 6  
    Chcę zrobić oświetlenie led w szafie z linku tej DO-20 wnętrze tej szafy i chodzi o to że przy otwarciu lewy drzwi na się włączyć podświetlenie na każdej półce z lewej strony a przy otwarciu prawych drzwi włącza się prawa strona szafy. Moje pytanie czy ktoś kiedyś robił takie coś? Chciałbym że ktoś na pisał co będę potrzebował i jak to wszystko połączyć? Chodzi o taśmę LED. Będą plusy.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W najprostszej formie wystarczą dwa magnesy po jednym na skrzydło szafy i łącznik kontaktronowy. Z lewej robisz obwód na lewą stronę a prawy na prawą stronę.

W zależności od przewidywanego obciążenia być może trzeba by było wstawić jakiś przekaźnik aby cały prąd nie szedł przez kontaktron.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zamontowany magnes na skrzydle przy zamkniętych drzwiach rozłącza obwód kontaktronu. Przy otwartych zwiera i tworzy obwód oświetlenia LED. Kontaktron to włącznik sterowany polem magnetycznym.

Zamiast magnesu i kontaktronu możesz też użyć jakiś wyłącznik typu samochodowego który wciśnięty rozłącza obwód. Kwestia mechanicznego zamocowania zależy od specyfiki szafy ale i pomysłowości.
  • Poziom 6  
    Ja czytałem że te kontaktrony zamykają obwód jeśli magnes jest blisko. Jak byś mógł wytłumacz mi w jakich miejscach dokładnie to zainstalować żeby działało poprawnie.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Więc wtedy wykorzystuje się dodatkowy tranzystor do zmiany polaryzacji i jednocześnie sterujący przekaźnikiem. Niemniej wskazane jest jakieś minimum wiedzy na temat elektryki czy elektroniki.

Gotowych czujników masz bez liku np:
    http://botland.com.pl/czujniki-magnetyczne/31...ny-otwarcia-drzwiokien-kontaktron-cmd918.html