Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik bezkomutatorowy - obniżenie prędkości obrotowej

21 Oct 2015 13:26 621 5
 • Level 40  
  Mam nadzieje, ze wybrałem dobry dział.
  Najpierw wprowadzenie: potrzebuje utrzymać obieg powietrza w pomieszczeniu a rozwiazanie ma być tanie i ciche.
  W związku z tym kupiłem najtańszy wentylator trzybiegowy (ze stosunkowo dużym śmigłem - średnica Ok 30 cm), ale nawet na najniższym biegu szum jest cały czas słyszalny. Rozkrecilem wentylator aby zobaczyć czym się reguluje szybkość obrotowa i wyglada to tak: silnik bezkomutatorowy na prąd przemienny 230V ma kilka odczepów cewek w stojanie, które sobie idą do przełącznika, gdzie z kolei są przyłączane do bieguna sieci energetycznej, bez żadnych rezystorów po drodze. Teraz pytanie, czy obniżenie napięcia (przy zachowaniu istniejącej częstotliwości) przy użyciu transformatora do zasilania urządzeń amerykańskich (230/120) spowoduje obniżenie obrotów, a jeśli tak to czy na skutek tego silnik nie będzie się przegrzewał ze względu na "niedopasowanie pół magnetycznych" (jeśli coś takiego w ogóle istnieje).
  Dziękuje za odpowiedzi i wyrozumiałość, ale w kwestii silników bezkomutatorowych jestem bardzo zielony.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Level 29  
  Te kilka odczepów to właśnie specjalny sposób nawinięcia, a regulacja obrotów jest realizowana poprzez zmianę liczby biegunów. Obniżenie napięcia nie zmniejszy obrotów a jedynie zmniejszy moc silnika, co przy stałym oporze powietrza da efekt obniżenia obrotów.
  Najlepiej zastosować falownik tak by można było zmieniać częstotliwość napięcia 230V
 • Level 40  
  Tak właśnie przypuszczałem. Dziękuje za odpowiedz.
  Jednak falownik to trochę zbyt drogie rozwiazanie, transformator jest tańszy, tylko nie wiem, czy zmiejszenie obrotów poprzez wzrost oporów nie spowoduje nadmierne grzanie się silnika lub ewentualny pożar przy całkowitym zatrzymaniu się wirnika.
 • Helpful post
  Tube devices specialist
  sanfran wrote:
  Teraz pytanie, czy obniżenie napięcia (przy zachowaniu istniejącej częstotliwości) przy użyciu transformatora do zasilania urządzeń amerykańskich (230/120) spowoduje obniżenie obrotów, a jeśli tak to czy na skutek tego silnik nie będzie się przegrzewał ze względu na "niedopasowanie pół magnetycznych" (jeśli coś takiego w ogóle istnieje).


  Zminiejszenie napięcia da zwiększenie poślizgu i dla małych pomp i wentylatorów taka metoda regulacji jest dopuszczalna choć nieoptymalna. Pamiętaj iż tak głębokie zmniejszenie napiecia (do 120V) może spowodować problem z rozruchem (silnik w ogóle nie ruszy) i w takim stanie może ulec spaleniu (brak przewietrzania).

  sanfran wrote:
  Te kilka odczepów to właśnie specjalny sposób nawinięcia, a regulacja obrotów jest realizowana poprzez zmianę liczby biegunów.


  W wentylatorku o mocy 30W? Szczerze wątpię. Silnik ma zapewne jedną pare biegunów.

  janszy3643 wrote:
  Najlepiej zastosować falownik tak by można było zmieniać częstotliwość napięcia 230V


  Dla tak małego silnika to falownik stanowi coś z gatunku armaty uzytej do tępienia much.
 • Level 40  
  Wentylator zakończył swój żywot.
  Temat zamykam.