Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega zasilana ogniwem słonecznym

slawcioo88 21 Paź 2015 16:57 486 6
  • #1 21 Paź 2015 16:57
    slawcioo88
    Poziom 21  

Potrzebuję zasilić atmegę z panela słonecznego i zrobiłem to za pomocą stabilizatora ale jest jeden problem. Gdy Napięcie spada na ogniwie poniżej 7,5V stabilizator już ma napięcie poniżej 5V co dla mnie jest niedopuszczalne i teraz pytanie. Jak zrobić aby stabilizator był włączany przy napięciu np 15V?
    Ale chyba wystąpi problem ze skakaniem napięć więc najlepiej jakby był odłączony przy spadnięciu napięcia poniżej np. 10V. Myślałem o przerzutniku schmitta ale on potrzebuje zewnętrznego napięcia. Czy da radę jakoś to rozwiązać na samym panelu?

0 6
  • #3 22 Paź 2015 23:42
    WRadek
    Poziom 21  

Z ciekawosci zapytam: jaki panel? Jakie ma parametry? Moc? Voc? Isc?
    Wydaje mi sie ze Atmega przy 5V wezmie 50mA. A przy pogodzie jak jest teraz, to moj 5W panel tyle nie daje. Powiedz, zeby zaspokoic moja ciekawosc? Co robisz z Atmega? Ile bierze pradu?
    Z doswiadczenia z moimi malymi panelami powiem, ze fajnie jest jak panel ma znamionowo 10 razy wieksza moc niz zasilane urzadzenie.
    Opisz prosze swoj projekt.

0
  • #4 24 Paź 2015 14:14
    bobeer
    Poziom 28  

WRadek napisał:
    Wydaje mi sie ze Atmega przy 5V wezmie 50mA

Mnie się wydaje, że 50uA ;)
    Link

0
  • #5 24 Paź 2015 16:37
    strikexp
    Poziom 27  

ATmega ma zdaje się jakis tryb oszczędny gdzie zmniejsza się zużycie prądu obniżając zegar do 32kHz. Od częstotliwości taktowania zależy też zużycie prądu, tak samo jak od ilości dodatkowych elementów. Zalecam więc nie korzystanie w takim projekcie z zewnętrznego kwarcu.

Małe info z karty katalogowej ATmega328:

Prędkość-napięcie:
    0 - 4MHz, 1.8 - 5.5V
    0 - 10MHz, 2.7 - 5.5.V
    0 - 20MHz, 4.5 - 5.5V

Zużycie prądu dla 1MHz, 1.8V, 25 stopni Celsjusza
    – Active Mode: 0.2mA
    – Power-down Mode: 0.1μA
    – Power-save Mode: 0.75μA (Including 32kHz RTC)

Przy 15V to Atmega od razu się spali, właściwie to już przy 6V szlag ją może trafić...
    Na twój problem są dwa rozwiązania:
    1. Przetwornica - przetwarza niższe napięcie na wyższe lub na odwrót. Nie znam ich dokładnych właściwości ale niektóre są w stanie pracować nawet przy 1V i generować np 12V o ile tylko mocy na zasilaniu 1V nie zabraknie. Ale u Ciebie raczej mało przydatne bo masz napięcie wyższe niż wymagane.
    2. Zasilacz impulsowy - podaje impulsy wyższego napięcia w taki sposób aby średnie napiecie wynosiło dokładnie np 5V. Sprawdza się idealnie przy zasilaniu silników i innych urządzeń niewrażliwych na przepięcia. Jednak napięcie które podają to sygnał impulsowy, trzeba go filtrować kondensatorem lub nawet lepszymi filtrami. A i tak otrzymujemy poszarpane napięcie zasilania. Jeśli chcesz go zastosować to musisz poszukać gotowego układu z filtrem, sam tego dobrze nie zrobisz jako amator.

0
  • #6 25 Paź 2015 07:55
    WRadek
    Poziom 21  

Zastosowanie atmegi do moich nano solarnych ukladow jeszcze przede mna - wiec prosze o wybaczenie. Jesli kolega napisal, ze zasila atmege przez stabilizator - pewnie liniowy lm7805 - to ten stabilizator zuzywa wiecej pradu niz atmega. Dlatego pytalem o zasade dzialania. Czy miedzy panelem fotowoltaicznym sa jakies akumulatorki, czy calosc jest zasilana tylko z panelu?
    Ja w moich zabaweczkach uzywam prostego ukladu do kontroli ladowania akumulatora a z akumulatora zasilam reszte. Przy czym akumulator, to czesto sa 4 sztuki AAA. A najczesciej to aku 6V, 1Ah i stabilizator Ldo 5v, uklad kontroli ladowania aku zasilany jest z samego panelu. Ale nie wiem co zrobil kolega i dlatego pytam, bo moze zrobil to lepiej ode mnie? Przepraszam, za brak polskich literek - z telefonu pisze.

0