Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Belkin BSV603ca2m - listwa antyprzepięciowa - świeci dioda 'not grounded'

21 Paź 2015 21:10 4464 13
  • Poziom 2  
    Witam, kupiłem listwę antyprzepięciową firmy Belkin, model BSV603ca2m
    http://www.belkin.com/uk/support-article?articleNum=111702
    Belkin BSV603ca2m - listwa antyprzepięciowa - świeci dioda 'not grounded'

Ma dwie diody:
    * protected
    * not grounded
    ("brak uziemienia")

Chociaż mam w mieszkaniu:
    *gniazdka z uziemieniem
    * i wyłącznik różnicowo-prądowy
    przy skrzynce z bezpiecznikami,

to listwa ta (nowa) pokazuje po włączeniu we wszystkich gniazach mieszkania obie diody:
    * protected (świeci na żółto = przekazuje prąd)
    * not grounded (świeci na czerwono)
    Urządzenia po podłączeniu oczywiście działają.

Wg instrukcji do innego modelu listwy tej firmy (cytuję tłumacząc): - czerwona dioda "Not grounded" nie powinna się świecić. Jeśli się świeci możesz mieć problem z uziemieniem (ground-wiring problem) w domu i powinieneś skontaktować się z elektrykiem by poprawnie uziemić gniazdko (to properly ground the outlet). Podłączenie listwy zasilającej Belkin do nieporawnie uziemionego gniazdka pozbawia gwarancji. Jeśli twój dom jest poprawnie uziemiony i pali się dioda "not grounded" skontaktuj się z Belkin celem wymiany urządzenia".

Ale teraz pytanie - jest prawidłowe uziemienie czy nie ma?
    Jest to dzielnica starych (choć jakoś tam remontowanych) kamienic, niby zabytków.

Przetestowałem listwę w nowoczesnym budynku Biblioteki uniwersyteckiej, gdzie jest mnóstwo gniazdek podłogowych do podłączania laptopów.

*białe gniazdka - działa poprawnie (tylko żółta dioda "protected")

*białe gniazdka z zaznaczonym flamastrem znakiem "X" (pewnie jakaś kontrola zaznaczyła, że niesprawne) - działa jak u mnie w domu - obie diody świecą (protected, not grounded)

*czerwone gniazdka - o ile pamiętam, jak wyżej (protected, not grounded), napewno nie było poprawnie (choć wyczytałem, że bez nakładki takie gniazdko nie działa, więc nie dam sobie ręki uciąć, ale mogło po prostu nie włączać się w ogóle)

*w kawiarni przy szatni przy ścianie jest blat "barowy" z szeregiem gniazdek nad blatem (do podpięcia ładowarek, laptopów, itp), normalne białe gniazdko z bolcem "uziemienia" - też pokazuje tak jak w domu (protected, not grounded)

Jestem totalnym laikiem. Nasuwa mi się wniosek: listwa działa w jakimś typie porządnych gniazdek. Czy taka listwa może być przewrażliwiona czy albo działa albo nie? Czy gniazdka w połowie mieszkań wielkiego miasta i kawiarni dla studentów są tylko pseudo-uziemione przez jakichś radosnych fachowców-magików??

W jaki sposób mogę ocenić czy gniazdko jest prawidłowo uziemione? Elektrycy z administaracji przychodząc na kontrole przytykają jakiś czujniczek na chwilę w łazience i kuchni i iciekają po minucie zadowoleni, że wszystko w porządku.
    Boję się, że będzie akcja pod tytułem, że ja coś twierdze na podstawie, że mi się lamka w jakimś urządzeniu świeci a oni dotkną swoim urządzeniem i powiedzą, że u nich pokazuje, że dobrze, więc w czym problem, moje słowo przeciw ich słowu.
    Jak należy tak naprawdę sprawdzić prawidłowe uziemienie? Czy trzeba rozebrać gniazdko, obejrzeć kable i wtedy mierzyć urądzeniem? "Fachowcy" z administracji nie raz wymślali jakieś akcje, że licznik nie liczy zimnej wody i trzeba wymienić, kiedy licznik liczył idealnie (mierzyliśmy kubkiem z miarką). Nie mam nikogo zaufanego i obeznanego na tym.
    Ta listwa to nie jakiś chiński byle badziew. Sprzęt który ma być do niego podłączony też jest drogi. A jakiś krok muszę podjąć, i bardziej nie ufam polskiej mentalności ze "na pewno jest dobrze zrobione" niż listwie.
    Tylko jak to sprawdzić, żeby jako laik nie wyjść na idiotę, któremu powiedzą "wydziwia pan, wszystko działa, jakieś amerykańskie wynalazki pan przyniósł".

Pozdrawiam
    Slawek
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 37  
    Nie wiem co i jak bo listwy nie znam, ale skoro sygnalizuje problem z uziemieniem to pewnie bolec ochronny nie jest podłączony.

Jak to sprawdzić? Radząc laikowi mogę się narazić na ....

Gdybyś miał miernik uniwersalny to zakres woltomierza i mierzysz między otworkiem w gnieździe z fazą a bolcem i musisz mieć wynik jak między oboma dziurkami.
  • Poziom 43  
    Czyli jak widać, żarówka, ale zwykła, żarowa, np. 25W /E14 w oprawce + dwa kawałki przewodu po 200mm, czyli tzw ,, Prabufka :D" powinny znaleść się w każdym domu i pod każdą strzechą tak jak Internet.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Ta listwa to nie jakiś chiński byle badziew. Sprzęt który ma być do niego podłączony też jest drogi. A jakiś krok muszę podjąć, i bardziej nie ufam polskiej mentalności ze "na pewno jest dobrze zrobione" niż listwie.
    Jak ci sie upali zero, lub pojawi 350-400V to ta listwa na to nie pomoże.
    Wszystko sie popali pomimo obecności listwy.
    Listwa teoretycznie ma ograniczyć krótki impuls np.2kV do 1200V.
    Ale tylko teoretyczne.
    Kawća napisał:
    W jaki sposób mogę ocenić czy gniazdko jest prawidłowo uziemione?
    To można zrobić tylko specjaklnym miernikiem.
    I to jeszcze jest za mało !
    Trzeba wynik pomiaru skonfrontować z parametrami zainstalowanych bezpieczników w rozdzielnicy.
    Kawća napisał:
    Boję się, że będzie akcja pod tytułem, że ja coś twierdze na podstawie, że mi się lamka w jakimś urządzeniu świeci a oni dotkną swoim urządzeniem i powiedzą, że u nich pokazuje,
    Tak to nie będzie. Bo dioda pokaże nie podłączony bolec. Nic więcej pokazać nie może.
    Podłączony bolec to wcale nie oznacza, że uziemienie jest prawidłowe.
    Cytat:
    Jak należy tak naprawdę sprawdzić prawidłowe uziemienie? Czy trzeba rozebrać gniazdko, obejrzeć kable i wtedy mierzyć urądzeniem?
    Tak jak pisałem na początku, natomiast w żadnym wypadku nie rozbierać gniazda.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Prabufka :D" powinny znaleść się w każdym domu i pod każdą strzechą tak jak Internet.
    Probówka jest dobra w reku fachowca z głową.W ręku laika jest bezużyteczna.
  • Poziom 8  
    Mam ten sam problem i przeczesałem cały internet. Ani w internecie ani na tym forum nikt nie potrafi pomóc i nie rozumie na czym polega problem. Na pewno nie jest to wada listwy bo mam 3 Belkiny (kupione u różnych dostawców). Nie jest to również brak uziemienia bo ono jest (nowy dom, 3-fazowa instalacja elektryczna robiona przez elektryka z uprawnieniami, różnicówka trójfazowa + kilka różnicówek na grupy "esów", przepięciówka B+C czy jakoś tak (ta co winna być gdy w domu jest odgromówka), instalacja odgromowa z otokiem z bednarki wkopanym wokół całego domu (naprawdę wiele kilogramów tego żelastwa trzeba było zakopać żeby wyszła prawidłowa rezystancja czyli prawie żadna). Wszystko w Legrandzie. Sprawdzałem to ja sam (uziemienie), sprawdzali to dwa niezależni inni elektrycy (ale nie-informatycy) i uziemienie jest i działa ekstra.

Zatem to kwestia informatyczna. Belkin przy uziemieniu wymaga czegoś więcej tylko żaden elektryk nie ma pojęcia czego. Wie ten kto obsługuje instalację w tej bibliotece uniwersyteckiej, o której pisał kolega. Chodzi o to, że to nie może być zwykłe uziemienie tylko jakieś inne...no właśnie na czym polega inność tych białych gniazd względem czerwonych w tej bibliotece ???
  • Poziom 39  
    sobmr napisał:
    Mam ten sam problem i przeczesałem cały internet. Ani w internecie ani na tym forum nikt nie potrafi pomóc i nie rozumie na czym polega problem.
    Na czym ten problem polega - czy coś źle działa ?
    Cytat:
    Zatem to kwestia informatyczna. Belkin przy uziemieniu wymaga czegoś więcej tylko żaden elektryk nie ma pojęcia czego. Wie ten kto obsługuje instalację w tej bibliotece uniwersyteckiej, o której pisał kolega. Chodzi o to, że to nie może być zwykłe uziemienie tylko jakieś inne...
    Listwa ma przewód z wtyczką do gniazda.
    W takim gnieździe może być tylko przewód PE nazywany potocznie uziemieniem.
    Jest to przewód ochronny. Innego być nie może w gniazdku.
    Cytat:
    no właśnie na czym polega inność tych białych gniazd względem czerwonych w tej bibliotece ???
    Prawdopodobnie zasilanie na kompy, z jakiegoś UPS-a.
    Nie powinno się podłączać do tego czajnika lub odpowiednika "farelki".
  • Poziom 8  
    Problem ten polega na tym, że świeci się czerwona dioda "not grounded" mimo, że uziemienie jest (sprawdzane przez różnych elektryków) zresztą sam widziałem praktycznie każdy element budowy tej instalacji więc kwestia uziemienia jest pewna. Tak samo listwa jest pewna, że jest sprawna. Niby OK bo skoro jest uziemienie to czym mam się martwić a jednak z jakichś przyczyn dioda się świeci. Mogę się domyślać, że producent listwy Belkin przewidział jakieś szczególnie wyśrubowane normy, wymogi dla uziemienia/instalacji elektrycznej skoro nawet w bibliotece uniwersyteckiej jedynie białe spośród wszystkich gniazdek z bolcem nie powodują świecenia się tej diody na czerwono?

A co powoduje czajnik? Nie rozumiem? Skoki napięcia na pewno ale chyba tylko gdy akurat działa a ta dioda świeci się non-stop bez znaczenia czy działa czajnik czy nie. Co spróbować odłączyć z sieci w domu żeby sprawdzić? Lodówka, pompa cyrkulacyjna ? (bez sensu przecież i tak są na innych "eSach" i różnicówkach niż gniazdko, w które wpięta jest listwa a zapewne także na innej fazie) Inne "potencjalne podejrzane urządzenia" latem i tak są wyłączone.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Może być tak, że ta listwa jest przystosowana do danego układu połączeń w gnieździe ( L po prawej albo po lewej stronie). W zależności jak połączono dane gniazdo, wskazywany jest brak PE lub jego obecność.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 23  
    A może tu chodzi o układ TT?
  • Poziom 8  
    Jest to pomysł żeby sprawdzić odwrotnie - trzeba rozkręcić jedno gniazdo i pozamieniać fazę z zerem. Albo łatwiej w garażu do takiego gniazda "combo" tzn. siłowego razem z 230 i wajchą zmienić kierunek (L-P) tylko nie pamiętam czy to gniazdko jest z bolcem. Dzięki za podpowiedź
  • Poziom 23  
    sobmr napisał:
    Jest to pomysł żeby sprawdzić odwrotnie - trzeba rozkręcić jedno gniazdo i pozamieniać fazę z zerem. Albo łatwiej w garażu do takiego gniazda "combo" tzn. siłowego razem z 230 i wajchą zmienić kierunek (L-P) tylko nie pamiętam czy to gniazdko jest z bolcem. Dzięki za podpowiedź

Aby to sprawdzić, wystarczy Ci zwykłe, jednofazowe gniazdo podwójne. W jednym wtyku będziesz miał fazę z lewej strony na wtyczce, zaś w drugim na prawej stronie wtyczki.
    Nie potrzebujesz żadnych 3~ gniazd combo...

Dodano po 1 [minuty]:

A to o czym piszesz to zmiana kierunku wirowania faz w układach trójfazowych. Z tego co mi wiadomo, listwa o której jest wątek jest listwą jednofazową
    sobmr napisał:
    akiego gniazda "combo" tzn. siłowego razem z 230 i wajchą zmienić kierunek (L-P) tylko nie pamiętam czy to gniazdko jest z bolcem
  • Poziom 4  
    Mam dokładnie ten sam problem.
    Za Waszą radą podłączyłem listwę do górnej części podwójnego gniazda i faktycznie dioda "not grounded" przestała się palić.

Mam natomiast pytanie. Wolałbym zdecydowanie jednak mieć podłączoną wtyczkę do dolnej części. Nie chciałbym też ingerować w gniazdko zamieniając przewody.

Czy dla poprawnego działania listwy ma jakiekolwiek znaczenie świecenie tej diody?
  • Poziom 39  
    Eltanin Dragon napisał:
    Czy dla poprawnego działania listwy ma jakiekolwiek znaczenie świecenie tej diody?
    Nie wiem co oni wykombinowali z tą diodą..
    Zabezpiecza się obwód L-N ,a nie L-PE.
  • Poziom 43  
    To się wzięło z USA, ta sprawa. Amerykańskie wtyczki z płaskimi bolcami mają wyraźnie zaznaczone N i L . Jeżeli to przeniesiemy na ,,grunt europejski", to faktycznie zmiana L i N w gnieździe gasi tą diode.

@Darom Dokładnie tak. Ten sam problem jest z wieloma typami UPSów.