Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SMA3600TL - kłopoty z WebBox i Bluetooth

22 Paź 2015 12:14 972 28
  • Poziom 13  
    Wtrącę się na szybko i zapytam...
    Moi instalatorzy na 100% zapomnieli uwaktywnić Bluetooth w moim SMA SB3600TL-21, zatem chciałem zrobić to samemu. Instrukcja mówi, że trzeba odłączyć napięcie (mimo, że to tylko przełącznik na zewnątrz inwertera), powyciągać kable, itp. Może to głupie pytanie, ale czy wystarczy, że któregoś wieczora odłącze panele wyłącznikiem (mam taki), odkręcę zewnętrzną osłonę i przestawię jak trzeba?

Za cholerę nie mogę dostać się do WebBoxa poprzez WebBox Asistanta po kablu (ani poprzez router, ani podłączając kabel bezpośrednio do komputera, IPv6 jest uaktywnione pod Win8.1), więc podejrzewam, że BT to jedyna opcja.
    Co ciekawe, Sunny Explorer łączy się przez ten sam kabel prawidłowo.

Poniżej instrukcja (strona 32):
    http://files.sma.de/dl/15330/SB30-50TL-21-BE-en-11.pdf
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Odłącz AC i Panele, wyjmij DC switch, odczekaj 5 min i możesz grzebać.
    Co do konfiguracji webboxa to trzeba się na niego logować po IP.
  • Poziom 13  
    taniam napisał:
    Odłącz AC i Panele, wyjmij DC switch, odczekaj 5 min i możesz grzebać.

Pod inwerterem mam dwa 'zawory':) jeden od AC, drugi od paneli.
    Ale czym zatem bedzie DC switch?

taniam napisał:
    Co do konfiguracji webboxa to trzeba się na niego logować po IP.

No wlasnie nie dziala.. IP jest przyporzadkowane i nic.
  • Poziom 19  
    DC swicz czyli ESS - electronic solar switch.
    Strona 12 instrukcji szczegół "F"
  • Poziom 16  
    Zainstaluj program Sunny Explorer. Dopiero tym programem się połączysz. Bezpośrednio nie wchodzi nic.
  • Poziom 13  
    taniam napisał:
    DC swicz czyli ESS - electronic solar switch.
    Strona 12 instrukcji szczegół "F"

To tam, gdzie dochodzą kable PV. Czyli trzeba go wyjąć? :)

taniam napisał:
    Zainstaluj program Sunny Explorer.

Sunny Explorer działa poprawnie, ale nie ma w nim opcji ustawiania ftp/push, a tego potrzebuję. Poza tym nagle nie mogę się poprawnie zalogować jako 'installer' (dotychczas mogłem, ale jakaś nowa werjsa softu wyszłą).
  • Poziom 16  
    Wybierasz installer i dajesz hasło installera?
    W installer też nie ma tej opcji.
    Jest w ogóle w czymś opcja ustawienia ftp/push?
  • Poziom 19  
    radekone napisał:

To tam, gdzie dochodzą kable PV. Czyli trzeba go wyjąć? :)

Czytałeś instrukcję, którą zamieściłeś? Tam jest wszystko opisane.
    Druga sprawa, że tych ustawień powinna dokonać firma wykonująca instalację - użytkownicy nie powinni grzebać samodzielnie. Za taki numer bez poinformowania mnie miałbyś po gwarancji.

Cytat:

Sunny Explorer działa poprawnie, ale nie ma w nim opcji ustawiania ftp/push, a tego potrzebuję. Poza tym nagle nie mogę się poprawnie zalogować jako 'installer' (dotychczas mogłem, ale jakaś nowa werjsa softu wyszłą).

Standardowe ustawienia dla webboxa to : ip:192.168.0.100 i maska 255.255.255.0
    FTP jest na webboxie tylko chyba musisz mieć kartę SD włożoną (nie jestem 100% pewien).
  • Poziom 13  
    No właśnie dlatego zasięgam opinii, bo też wydaje mi się to dziwne, że muszę się bsam brać za takie rzeczy. Ten wyłącznik po lewej u dołu nie jest przypadkiem zdublowanym ESS?

SMA3600TL - kłopoty z WebBox i Bluetooth

Światełko w tunelu: o ile karty SD pewnie tam w webboxie nie ma, to mam w domu AP Clienta od WiFi (rozdzielacz Wireless->LAN) ustawionego właśnie na 192.168.0.100. Ha, spróbuję zmienić, dzięki.

W Sunny Explorerze nie ma tych opcji, które potrzebuję.
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Kto Ci to zrobił, a gdzie są zabezpiecznia po stronie DC i AC, gdzie ochronniki ...
    O estetyce wykonania już nie wspomnę.
    Dostałeś protokoły pomiarów lub jakiś inny dokument?
    Do webboxa zaloguj się bezpośrednio i zmień mu końcówkę IP na np 99
  • Poziom 19  
    Ładna druciarnia widzę robi się to samo co z montażem klimatyzatorów, Józek z frankiem kupią sobie pompę próżniową i wielkie chłodniki :D
  • Poziom 19  
    sikor napisał:
    Ładna druciarnia widzę robi się to samo co z montażem klimatyzatorów Józek z frankiem kupią sobie pompę próżniową i wielkie chłodniki :D

To samo było podobno z cieczowymi kolektorami.
    Ręce człowiekowi opadają - weź z takimi konkuruj cenowo, jak na samych zabezpieczeniach zaoszczędzą więcej niż masz na robociźnie.
  • Poziom 13  
    To nie w Polsce :)

Dostalem dokumentację, część załączam.
    A o jakie zabezpieczenia i ochronniki chodzi jeśli mogę zapytać?

Pod inwerterem są dwa wyłącznkiki, jeden AC i jeden DC. Dodatkowo jest jeszcze jeden po stronie AC obok licznika.

(Do webboxa nie mogę zalogować się w ogóle, w tym problem).

SMA3600TL - kłopoty z WebBox i Bluetooth SMA3600TL - kłopoty z WebBox i Bluetooth SMA3600TL - kłopoty z WebBox i Bluetooth
  • Poziom 19  
    Takie firmy powinno się tu reklamować nie dość ze taka druciarnia to jeszcze zostawili człowieka z nieskonfigurowanym sprzętem, ale co zrobić.Widać przekroczyło to zakres wiedzy instalatora o sprzęcie.
  • Poziom 23  
    czepiacie się druciarstwa byście weszli do mnie do piwnicy 1,2m wysokości w której jest cały bajzel od ogrzewania, cały system od solarów, ogrzewanie kaloryferowe, ogrzewanie podłogowe tam byście dopiero powiedzieli że profesjonalna druciarska robota. Ale inaczej się nie dało weź wciśnij prawie 2m bufor do piwnicy o wysokości 1,2m ;)

A instalacja została wyróżniona i NAGRODZONA w polskim konkursie. Może i bym zajął nominowane miejsca ( 3 pierwsze miejsca i 7 wyróżnień) gdybym po pijaku nie czytał regulaminu promocji ;) Pyknąłem zdjęcie wysłałem dostałem dyplom i czytam że wyróżnienie w konkursie "Najbardziej harmonijne wkomponowanie instalacji w otoczenie ". I tu nastąpił zonk jakie wkomponowanie jakie otoczenie. Ale prezenty za wkład włożony w konkurs przyszły dzieciak super zadowolony, instalator dzwoni i pyta dlaczego dostał ciuchy dla całej ekipy i co mam z tym współnego ;)
  • Poziom 19  
    marcinbbb napisał:
    czepiacie się druciarstwa

W zasadzie napisałem "O estetyce wykonania nie wspomnę" - znaczy się, każdy robi jak umie, a robota o człowieku świadczy.
    Czepiłem się braku odpowiedniego zabezpieczenia instalacji:
    - nie ma bezpieczników po stronie DC
    - nie ma ochronników po stronie DC
    - nie ma bezpieczników po stronie AC
    Inwerter włączony na ostro i niech się dzieje wola nieba.
    Skoro jednak "to nie w Polsce" - to może tam tak można i moje oburzenie jest bezzasadne ?

I na tym koniec offtop'u
  • Poziom 13  
    Czy chodzi o ochronę przed przepięciami z sieci? Pytam konkretnie, bo nie posiadam takiej wiedzy.

Mogę napisać do SMA UK w tej sprawie, są bardzo pomocni i odpowiadają na maile bardzo rzeczowo i zapytam, jakie tutaj są standardy. Bo zabezpieczenia przed 'piorunami' o ile wiem nie są tutaj wymagane, bo tutaj nie ma burz. U nas nawet piorunochronów na budynkach nie ma.

Montowała mi to firma, która od dziesiątek lat zajmuje się elektryką i zrobili sobie lata temu uprawnienia do paneli. Elektryk sam przyznał, że on zna się bardziej na prądzie a mniej na OZE jako takich, stąd nie bardzo znał się na konfigurowaniu monitoringu. Wybierając firmę bardziej patrzyłem na to, aby nie zwinęła się albo nie zbankrutowała po roku dwóch, co na tutejszym rynku jest dość powszechne (szczególnie teraz, gdy od stycznia Feed-in-Tariffs zostaną zmniejszone o 90%). Stawiam na to, że to wina standardów a nie wykonania, ale chciałbym to i tak sprawdzić, bo lubię zgłębiać temat (szczególnie gdy dotyczy to instalacji elektrycznej w moim domu :)
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Czy chodzi o ochronę przed przepięciami z sieci? Pytam konkretnie, bo nie posiadam takiej wiedzy

Z sieci też, ale bardziej od strony DC - jednak jak napisałeś, tam jest inny klimat i nie ma burz :D
    Naprawdę ciężko mi się odnieść do standardów obowiązujących w UK, trzeba kogoś kto je zna.
    P.S.
    W PL też różnie do tematu firmy podchodzą. Ja, żeby spać spokojnie instaluję rozłączniki, bezpieczniki, ochronniki jak książka pisze - a to sam materiał ~1500-2000 PLN i roboczogodzin też więcej.
  • Poziom 13  
    Doczytałem oficjalne papiery i w tym kraju zabezpieczenie anyprzepięciowe powinno być rozpatrzane tam gdzie istnieje podwyższone ryzyko, czyli w otwartym terenie, przy dużych instalacjach oraz tam, gdzie założone zostały piorunochrony (na normnalnych niskich budynkach mieszkalnych nie ma takowych). Nigdzie nie znalazłem bezwględnego nakazu montowania takich zabiezpieczeń w domowych instalacjach PV (<4kW).

Jakkolwiek pomyślałem, że zapytam o wycenę, co mi szkodzi. Czy zabezpieczenia klasy III wystarczą?

Jako ciekawostkę podam, że mój inwerter podaje napięcie 249V. Może jak zbudują resztę domów w mojej okolicy to trochę się obniży.
  • Poziom 19  
    Przy jakiej mocy wpuszczanej w sieć masz takie napięcie?
  • Poziom 33  
    Jak słabo obciążona linia to inwerter podniesie napięcie nawet do 264 V norma w Niemczech u nas spotkałem się, że przy 4200 W podniesie do 264 V na 1 fazie. U mnie przy 5800 W 253 V dlatego rozłożyłem to na 2 fazy bo się inwerter wyłączał.
  • Poziom 19  
    @prose ja mam właśnie problem z pompowaniem w sieć więcej jak 4200 w przyszłym roku muszę to jakoś rozwiązać obciążając sieć zasobnikiem CWU w godzinach szczytu.
  • Poziom 33  
    Wiem że masz problem miałem ten sam ale ile będę wodę grzał dla tego rozdzieliłem Pv na 3 inwrtery na każdą fazę i mam święty spokój .
  • Poziom 13  
    Właściwie przy jakiejkolwiek mocy napięcie waha się między 248-251V. W dzień jest trochę niższe, zapewne dlatego, że pobór w okolicy się zwiększa (obok jest duża budowa).
  • Poziom 19  
    Jak włączysz czajnik lub inne urządzenie w domu to spada napięcie?
  • Poziom 13  
    Sprawdziłem na czjniku: przy 2.6kW z solarów, napięcie spadało o 1-2V, po czym teraz znów jest prawie 250V.
  • Poziom 19  
    To nie dobrze :/
    W marcu,kwietniu i maju będzie tragedia ,a jakie masz napięcie sieci przy wyłączonym inwerterze.
  • Poziom 13  
    Nie wiem jak jest teraz. Ale z rok temu w gniazdku było 247V, czyli cały czas w normie (253V to max normy). Obok mnie jest stacja i jak mówię, kilka tuzinów mieszkań jeszcze zostanie do niej podłączonych.
    W tym roku obyło się bez żadnego zwisu, bo panele mam od grudnia 2014.
  • Poziom 19  
    To z tego wychodzi ze inwerter wcale nie podnosi napięcia