Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można zamienić ustrój pomiarowy od miernika UM-111 do UM-112?

22 Paź 2015 13:54 867 6
  • Poziom 28  
    Witam.Tak jak w temacie. Chcę włożyć ustrój pomiarowy od miernika UM-111 do miernika UM-112, czy to są one takie same. Bo mam rozwalone trzy mierniki UM-112 z padniętymi ustrojami i mam dobry od UM-111, czy nie trzeba coś przerabiać.
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator Samochody
    Spróbuj... nic nie uszkodzisz (chyba, że pokaże się bardziej czuły a przesadzisz z prądem/napięciem którym go będziesz sprawdzał). Prawie na pewno ustroje są takie same.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    W UM-111 i UM112 powinny być różne ustroje i taka przekładka nie powinna się udać.

Sprawdziłem miernikiem ustrój UM112B i otrzymałem rezystancję 170 kom.
    Wskazówka wychyla się do około 1/3 skali przy 11,6 uA (zasilanie 5,97 V i rezystor 512 kom). Sprawdź teraz UM-111, będziesz wiedzieć, czy taka zamiana będzie możliwa.

Dodano po 12 [minuty]:

@tzok Wiesz może, czy UM-112 jest też wredna wskazówka za szkła?
  • Poziom 28  
    Wieczorem sprawdzę ustrój i napiszę co mi wyszło.
  • Moderator Samochody
    freebsd napisał:
    Wiesz może, czy UM-112 jest też wredna wskazówka za szkła?
    Głowy nie daję czy to szkło czy jakieś tworzywo sztuczne... małe UM-2xx też taką mają. Wszystkie UM-2xx i UM-Zx miały ten sam ustrój.

Są schematy obu mierników, jak ktoś ma chęć to można policzyć czy ustroje są takie same na podstawie dzielników...
  • Poziom 37  
    tzok napisał:
    Głowy nie daję czy to szkło czy jakieś tworzywo sztuczne...
    Raz mi sie taką udało złamać - ledwo dotknąłem.
  • Poziom 28  
    Witam. Zrobiłem próbę, zasilanie 2,94V rezystor szeregowy 799,2k? na METEXM-3660D pokazał ~4?A, a wskazówka z miernika UM-111 zatrzymała się na liczbie 60, to jest około 3 piąte skali. To znaczy że trzeba by było dostawiać jakieś rezystory szeregowo równolegle. Tylko nie wiadomo, czy zakresy będą zgodne ze skalą miernika. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.