Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu

KajetanWG 22 Paź 2015 13:58 732 4
  • #1 22 Paź 2015 13:58
    KajetanWG
    Poziom 2  

Witam,

Niedawno zacząłem używać zmywarki, która wcześniej stała nieużywana przez około 2 lata. Wszystko działało w porządku, ale po dwóch tygodniach wystąpił problem.
    W trakcie wykonywania programu czas do jego konca zatrzymał się na elektronicznym wyświetlaczu na 44. minucie i tak już zostało. Po kilku minutach z okolic programatora można było wyczuć zapach palonej elektroniki. Zmywarkę wyłączono, włączono ponownie dzień później, z podobnym efektem - nie działa, nie buczy, nie wypompowuje wody, tylko "pali" się coś w programatorze.

Rozebrałem przedni panel zmywarki (dokładnie szukając nadpalonych styków itp.), wyjąłem plastikowe pudełko z programatorem, wyświetlaczem i przyciskami do programowania (zdjęcia poniżej). W środku dwie płytki scalone, a na jednej z nich przekaźnik z nadpalonymi stykami (najbardziej przypalone było jego wyjście nr 5, obrazki poniżej). Wylutowałem go, niestety siedział mocno i trochę poturbowałem i przypaliłem przy tym płytkę PCB.

Przekaźnik sprawdziłem multimetrem i zestawem baterii, i cóż, gwoli mojej wiedzy jest on sprawny. Przy jego napięciu przełączania (~5V) przyłożonym do obwodu cewki kulturalnie zamyka drugi obwód. Jego rezystancja się wtedy zmienia, przez drugi obwód prawidłowo przepływa też prąd.

Wymiana przekaźnika na nowy to tylko 5 zł, ale zastanawiam się, czy cały problem to na pewno jego sprawka? Czy może jego nadpalone styki to również efekt innego błędu?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu

0 4
  • Relpol
  • #2 23 Paź 2015 23:06
    peter falk
    Specjalista AGD

KajetanWG napisał:
    najbardziej przypalone było jego wyjście nr 5

Chyba nr 3 :-?
    KajetanWG napisał:
    Wymiana przekaźnika na nowy to tylko 5 zł, ale zastanawiam się, czy cały problem to na pewno jego sprawka?

Wymienić trzeba, ale czy pomoże - kto to wie :?:

0
  • Relpol
  • #3 24 Paź 2015 09:41
    KajetanWG
    Poziom 2  

Tak, racja, wyjście 3.
    Jednak może jakaś diagnoza?

0
  • #4 24 Paź 2015 10:37
    TONI_2003
    Moderator

Po tych czynnościach i wymianie przekaźnika oraz zachowaniu ciągłości przelotek jest szansa iż był to jedyne uszkodzenie na płycie PCB :D
    Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu

0
  • #5 24 Paź 2015 10:54
    KajetanWG
    Poziom 2  

Ok, popróbuję, dzięki bardzo :)

0