Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu

22 Paź 2015 13:58 966 4
 • Poziom 2  
  Witam,

  Niedawno zacząłem używać zmywarki, która wcześniej stała nieużywana przez około 2 lata. Wszystko działało w porządku, ale po dwóch tygodniach wystąpił problem.
  W trakcie wykonywania programu czas do jego konca zatrzymał się na elektronicznym wyświetlaczu na 44. minucie i tak już zostało. Po kilku minutach z okolic programatora można było wyczuć zapach palonej elektroniki. Zmywarkę wyłączono, włączono ponownie dzień później, z podobnym efektem - nie działa, nie buczy, nie wypompowuje wody, tylko "pali" się coś w programatorze.

  Rozebrałem przedni panel zmywarki (dokładnie szukając nadpalonych styków itp.), wyjąłem plastikowe pudełko z programatorem, wyświetlaczem i przyciskami do programowania (zdjęcia poniżej). W środku dwie płytki scalone, a na jednej z nich przekaźnik z nadpalonymi stykami (najbardziej przypalone było jego wyjście nr 5, obrazki poniżej). Wylutowałem go, niestety siedział mocno i trochę poturbowałem i przypaliłem przy tym płytkę PCB.

  Przekaźnik sprawdziłem multimetrem i zestawem baterii, i cóż, gwoli mojej wiedzy jest on sprawny. Przy jego napięciu przełączania (~5V) przyłożonym do obwodu cewki kulturalnie zamyka drugi obwód. Jego rezystancja się wtedy zmienia, przez drugi obwód prawidłowo przepływa też prąd.

  Wymiana przekaźnika na nowy to tylko 5 zł, ale zastanawiam się, czy cały problem to na pewno jego sprawka? Czy może jego nadpalone styki to również efekt innego błędu?

  Z góry dziękuję za każdą pomoc.
  Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista AGD
  KajetanWG napisał:
  najbardziej przypalone było jego wyjście nr 5

  Chyba nr 3 :-?
  KajetanWG napisał:
  Wymiana przekaźnika na nowy to tylko 5 zł, ale zastanawiam się, czy cały problem to na pewno jego sprawka?

  Wymienić trzeba, ale czy pomoże - kto to wie :?:
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Tak, racja, wyjście 3.
  Jednak może jakaś diagnoza?
 • Moderator
  Po tych czynnościach i wymianie przekaźnika oraz zachowaniu ciągłości przelotek jest szansa iż był to jedyne uszkodzenie na płycie PCB :D
  Siemens SE25M250EU/35 - Zmywarka - przestała odliczać czas do końca programu
 • Poziom 2  
  Ok, popróbuję, dzięki bardzo :)