Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alfa Romeo 147 - 1.9 JTDM 150 KM, czy warto się skusić?

pomozjatezpomagam 22 Oct 2015 15:41 4353 12
    pomozjatezpomagam
    Level 7  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! :-)
    Jestem nowy na forum ale mam nadzieję, że zagoszczę na dłużej.
    Jeżeli temat w złym dziale to bardzo proszę o przeniesienie.
    Staję przed trudnym wyborem, mianowicie zakupu auta. Wszyscy doradzają mi coś z grupy VW ale od zawsze mi się podobały Alfy i trafiła mi się jedna.
    Panowie i Panie i teraz mam dylemat...
    Samochód od sąsiada, Alfa Romeo 147 po lifcie 2006 r., pełne wyposażenie oprócz skórzanych foteli i nawigacji, 1.9 JTDM 150 KM <-słyszałem, że bardzo dobre silniki. Sprowadził ją z Włoch w 2010 r. z przebiegiem 93 tys. km teraz ma 120 tys. km z tym, że od trzech lat auto nie jeździ regularnie i to mnie martwi... Raz w tygodniu ją tylko przepala i robi ze 4 kilometry... Na pewno jest bezwypadkowa, bo sąsiad pedant i na pewno to sprawdził. Wczoraj nią jeździłem z pół godziny i co zauważyłem: Nagrzewa się dobrze, nie traci mocy ani na zimnym ani na ciepłym silniku, silnik pracuje bardzo dobrze, turbo działa prawidłowo według mnie, nie dymi w ogóle praktycznie, może tylko delikatnie na szarawo przy 4 i pół tysiąca obrotów, elektronika OK z tym, że jak się włączy tylną wycieraczkę to nie da się jej już wyłączyć, ale z tym się uporam. Przy hamowaniu na początku było słychać szumienie coś jakby tarło ale po kilku hamowaniach ustało, ręczny trzyma i nie był w ogóle zaciągany jak auto stało, sprzęgło łapie mniej więcej po środku ale troszkę ciężko chodzi, na nierównościach trochę trzeszczy w zawieszeniu z przodu, drogi się trzyma idealnie. I teraz pytania, ceni ją na 12 tys. zł z tym, że dodaje zimówki prawie nówki na felgach i letnie nówki na felgach 17 calowych. Przez ten okres co on ją miał wymieniał tylko klocki i tarcze przód/tył. Wiem, że do wymiany rozrząd i płyny/oleje ale co z tym zawieszeniem mnie zastanawia? Wiem, że może być drogie w naprawie, ale zakochałem się w tym samochodzie. :-) Jak wjechaliśmy na kanał to żadnych wycieków nie było, ale nie mogłem sprawdzić na szarpakach itp... Bardzo Was proszę o jakieś sugestie, ewentualnie co mnie może jeszcze czekać. Pozdrawiam cieplutko!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    cezars65
    Level 24  
    Poczytaj co piszą o tym aucie na forum Alfy..... .

Dodano po 3 [minuty]:

Ps. Oczywiście do tego przebiegu dodaj ze 1oo tyś km. Auto które ciężko sprzedać , więc nic dziwnego że cię sąsiad urabia ....nie wierz w to że usterki które są do usunięcia to tanio usuniesz.
    pomozjatezpomagam
    Level 7  
    Czy ja wiem, że w 4 lata we Włoszech zrobiła by prawie 200 tys.? Wnętrze zabrudzone bo nie używane teraz ale lakier jak i wnętrze prezentują się przyzwoicie a autko mierzone czujnikiem lakieru na całym aucie zbliżona wartość miernika a sąsiad na pewno nie cofał, bo jeździł 2 lata aż urodziły mu się bliźniaki a ma jeszcze dwójkę dzieci i zmienili na VAN-a poza tym przyjaciel mój a autka nie wystawiał jeszcze na żadne serwisy aukcyjne itp, na razie wiem tylko ja. :-)

No i czytałem oczywiście na forach... Co do silnika nie ma najmniejszych zastrzeżeń elektronika w miarę tylko na zawieszenie każdy narzeka a w sumie na koszty napraw, bo wiem, że jest dość skomplikowane i większość awarii nie usunę na własną rękę tylko w warsztatach.
    daras41
    Level 25  
    Każde auto ma swoje wady nawet, uwielbiany w naszym kraju szmelcwagen. Alfa to bardzo fajne auto tylko musisz mieć dobrego fachurę ,żeby sobie z nią poradził jak się jakaś usterka narodzi. Części nie są takie drogie jak się wydaje. Wymieniałem zały zawias z przodu i za górną półkę wyszło koło 1500zł a do Passata albo Audi na ,,amelinium" ponad 3000zł. Alfę wybiera się sercem ;) Nigdy bym nie kupił VW . Drogie , awaryjne, pospolite , najczęściej bardzo mocno zużyte mimo 180tys przebiegu ;)
    tzok
    Moderator of Cars
    Silnik rzeczywiście dobry, ale w 4 lata spokojnie 200 tys. km się robi i to nawet u nas, w kraju. Niemniej nie przejmowałbym się tym zbytnio.
    Autko fajne, cena super okazyjna nie jest... ale wiadomo jak na okazjach się wychodzi.
    cezars65
    Level 24  
    W sumie.... auto to będzie miało za dwa miesiące już dziesięć lat. Piszesz o nim w samych superlatywach..... no to co tu pisać? , kupuj i jeżdzij. Ale jeszcze zanim kupisz to poproś sąsiada - przyjaciela?? aby najpierw tę Alfę wystawił na portalalu ogłoszeniowym na sprzedaż... może coś ugrasz finansowo , bo tak jak pisałem tę markę sprzedaje się bardzo trudno.Pośpiech przy kupnie prawie dziesięcioletniego auta nie jest wskazany. Ale Ty oczywiście postąpisz jak uważasz.
    pomozjatezpomagam
    Level 7  
    Oj @cezars65 wyczuwam lekkie zdenerwowanie w Twojej wypowiedzi :-) Nie każdemu podoba się Passat 1.9 TDI i nie każdemu Alfa. Nie opisuje w samych superlatywach, bo wiem, że może być drogie w utrzymaniu a jeżdżę francuskim Citroenem i na prawdę komfortowo Alfa mu nie dorównuje ale jak napisał @daras41 wybiera się sercem. :-) Mimo masz rację i zamierzam go przytrzymać i pchlim targiem wziąć ją za mniej. Wiem, że szybko traci na wartości i się starzeje, ale jak będzie dla mnie dobra to zagości na co najmniej tyle co Citroen, a i on zostanie dla żonki :-)
    daras41
    Level 25  
    Przed zakupem zabierz ją do dobrego mechanika elektronika na oględziny, żebyś sie nie wpakował w jakąś kaszanke. Jesli chodzi o silniki w JTDM 1.9 to lepszy jest 120 konny. 2 zawory na cylinder i brak klap wirowych. Po lekkim ,,wirusie" ma naprawdę zadowalające osiągi. W silniku 150 KM czasem pękały głowice i kolektory wydechowe jak ktoś z zapchanym DPFem latał.
    kakibara
    Level 33  
    Mój ojciec ma alfe 159 1.9 jtdm 120km kupił ja z przebiegiem 119 tyś km dwa lata temu od znajomego w Belgii car pass - 2009 rok, i jest to / był przebieg orginalny w 100% przez te 2 lata zmieniał tylko oleje, nie zaglądałem w książkę serwisową co było wymieniane, ale sobie ją chwali chociaż na wiosnę sprzedaje bo jest mu za mała i to jest prawda siedzi się niby sportowo ale mnie osobiście przytłacza brak przestrzeni nad głową, wg. mnie jak na niby dobry moment i 120 KM w trasie pali około 7 l, wydaje mi się że przy spokojnej autostradowej jezdzie powinna tego litra mniej palić. W twoim upatrzonym modelu 147 bolączką są wahacze. I nie oszukujmy się to jest mały kompaktowy samochód w środku.
    Co do przebiegów można kupić reno megane z 1996 który ma 47 tyś km jak i megane z 2011 z przebiegiem ponad 300 czy więcej, stan auta mówi o wszystkim.
    normales
    Level 12  
    1,9 diesel fiata to bardzo udane silniki. Nic sie z nimi nie dzieje.
    pomozjatezpomagam
    Level 7  
    witam po dłuższej przerwie, nie kupiłem alfy ,bo sąsiad zaczął delikatnie mówiąc świrować... Kupiłem doa żonki Mercedesa A 170 i ogromne problemy, ale to w innym poście, pomożecie?
    pomozjatezpomagam
    Level 7  
    Dzieki... :-D